Uzay BilimleriHaberlerTeknoloji

NASA Lockheed Martin ile Bir Sonraki Mars Görevi için Sözleşme İmzaladı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

NASA’nın en çok güvendiği takım arkadaşı kim olabilir dersiniz? Cevap Lockheed Martin gibi görünüyor. Mars’a yaptığı 10 iniş ve gezici görevlerinin tamamında NASA, iniş sisteminin kritik parçalarını tasarlamak ve kurmak için Lockheed Martin’i görevlendirdi.

İlk bakışta, Martin’in son tasarımı olan aeroshell ilkel bir uzay aracına benziyor. Ancak gezici ve kara misyonlarına dahil olan görevler için aeroshell en doğru aday olmuşa benziyor. Koni şeklinde bir arka kabuk ve disk şeklinde bir ısı kalkanından oluşan araç, tasarım anlamında oldukça farklı bir görüntüye sahip.

Genelde araçlar gezegen atmosferine yüksek hızlarda girmek çok fazla ısı üretirler. Buna karşı koymak için aoreshell, NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nde tasarlanan termal koruyucu malzemeden yapılmıştır. Fenolik Emprenyeli Karbon Ablatör veya PICA olarak adlandırılan bu malzeme, 5000 derece Fahrenheit’a kadar ısıya dayanabilir ve uzay aracını zarar görmekten koruyabilir. Isı kalkanı ayrıca aerodinamik olarak bir “fren” olarak çalışacak ve düşüş sırasında uzay aracını yavaşlatacak şekilde tasarlanmıştır.

Aracın arka kabuğu, grafit-epoksi levhalara sahip alüminyum petek yapılı bir yapıya sahiptir ve SLA-561V adı verilen özel bir malzeme ile elle paketlenmiştir. Lockheed Martin tarafından icat edilen bu malzeme silikon ve mantardan yapılmıştır ve hava kabuğunun ağırlığını en aza indirir. Ayrıca paraşütü destekler ve kabuğun doğru yönlendirilmesini sağlamak için küçük iticilere de sahiptir.

NASA’nın Bir Sonraki Girişimi

NASA’nın bir sonraki görevi, Perseverance gezgini tarafından toplanan örnekleri Dünya’ya iade edecek bir görevdir. Bu görev, önümüzdeki on yıl içinde gerçekleşmesi planlanan iddialı bir çalışmadır. Lockheed Martin Mars Sample Retrieval Lander aeroshell program yöneticisi olan David Buecher, bu önemli görevde NASA’ya destek olmanın gurur verici olduğunu röportajında anlattı.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu