Uzay BilimleriHaberler

Galaksi Zinciri Kozmolojiyi Altüst Edebilir!

Uzun zamandır, bilim adamları maddenin dağılımının gözlemlenebilir evrene eşit olarak yayıldığını düşünmekteydiler. Şimdi ise, işlerin farklı olabileceği ortaya çıktı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Araştırmacılar, Amerikan Astronomi Topluluğu’nun 7 Haziran’daki sanal toplantısına göre, evrenin uzak bir köşesinde 3 milyar ışık yılından fazla, hızlı biçimde geniş bir mesafeye yayılan devasa bir galaksi zinciri keşfettiler.

Sanal toplantıda, kozmolog olan Alexia Lopez, Science News‘te yer alan bir habere göre bunun temelde “bildiğimiz kozmolojiyi altüst edebileceğini” söyledi.

Lopez ve İngiltere Preston’daki Central Lancashire Üniversitesi’nden meslektaşlarının deyimiyle “Dev Yay”, Sloan Dijital Gökyüzü Araştırması sırasında yaklaşık 40.000 kuasardan gelen ışığın incelenmesiyle gözlemlendi. Kuasarların bir galaksinin merkezinde aktif olarak beslenen, süper kütleli kara delikler olduğu düşünülmektedir Kuasarların aynı zamanda oldukça parlak bir ışık yaydığı da bilinmektedir. Ancak kuasar kaynaklı ışık Dünya’ya doğru seyir halindeyken, bir kısmı galaksilerin içindeki ve etrafındaki atomlar tarafından belirli imzaların toplanmasıyla emilir ve bu ışık gökbilimcilerin teleskoplarına ulaştığında, bu emilimi anlayabilirler.

Galaksi Zinciri Olasılığı

Oxford Üniversitesi’nden astrofizikçi Subir Sarkar, Science News’in haberinde, “Bu, evrenin büyük ölçeklerde homojen olduğu hipotezinin çok temel bir testidir,” dedi. Eğer uzak evrenin Dev Kavisi doğrulanırsa, bu çok önemli bir gelişme olacak ancak, bilim insanı Sarkar, bunun mümkünatı konusunda şüpheleri olduğunu da açıkça belli etti.

Böylesine devasa bir kozmik yürüyüşte sıraya giren galaksi zinciri olasılığını belirlemek için Lopez, üç istatistiksel test yaptı ve hepsi de bunun bir yanılsama olmadığını öne sürdü. Ancak, Sarkar için sonuçlar yeterince ikna edici olmadı. Science News raporunda “Şu anda, kanıtların kışkırtıcı olduğunu söyleyebilirim, ancak henüz zorlayıcı değil,” dedi.

Sarkar’ın dediği gibi, bu oldukça önemli bir şey ama Lopez ve meslektaşlarının Dev Ark hipotezini hemen doğrulamak veya tahrif etmek için ek gözlemler yapılana kadar, tüm kozmolojiyi pencereden atmamalıyız. Bir tesadüf olduğu ortaya çıksa bile, modern astronomide paradigmayı sarsan keşifler ile yüzleşme gerçeği, alanın şaşırtıcı hızının bir kanıtıdır.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu