TeknolojiHaberler

ABD’nin İlk B-21 Bombardıman Uçağı Gökyüzüne Çıkmak Üzere!

Yeni nesil gizli bombardıman uçakları neredeyse çıktı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Northrop Grumman ilk çift B-21 Raider gizli bombardıman uçağını inşa ediyor ve Aerospace Manufacturing’in ilk raporuna göre, ABD Hava Kuvvetleri’nden bir yöneticinin House Armed Services Alt Komitesi toplantısında yaptığı açıklamada, uçakların montajı tamamladıktan sonra test için gökyüzüne çıkacakları belirtildi.

B-21 Raiders’ın Tasarımı Seri Üretimden Önce Geliyor

B-21’lerin her ikisi de test birimidir, ancak ABD Hava Kuvvetleri bu uçaklardan daha fazlasını üretmeyi ve sonunda B-1 ve B-2 bombardıman uçaklarının yerini almalarını amaçlamaktadır. Tamamlandığında, yeni bombardıman uçakları hem konvansiyonel hem de nükleer silahlar taşıyacak. Ancak, ilk uçuşların 2022’ye kadar gerçekleşmesi planlanmıyor.

B-21 Raiders’ın gelişimini hızlandırma fikri üzerine, Hava Kuvvetleri’nin Satın Alma İcra Kurulu Başkan Vekili Darlene Costello, uçağın hızlanması uzak olmadığını söyledi. Havacılık ve Uzay İmalat raporuna göre, projede öncelik “tasarımı atlatmak, tamamlamak ve eşzamanlılığı tanıtmamak”. Bu kapsamda, Hava Kuvvetlerinin en önem verdiği kısım uçakların mühendislikleri oldu.

Costello, mühendislik ajansının tasarımı başarıyla tamamladığını söyledi.  Aerospace Manufacturing’in haberine göre, B-21 projesi yazılım itibariyle programın gerisinde kalmadı veya bütçeyi aşmadı.

B-21 filosu tamamlandığında, Hava Kuvvetleri, mevcut sayı olan 158 uçaktan neredeyse 70 daha fazla olan 225 ağır bombardıman uçağından oluşan bir filoyla çalışmayı dört gözle bekliyor. Yazı itibariyle mevcut filo, 62 B-1 Lancer bombardıman uçağı, 20 B-2 Spirit bombardıman uçağı ve 76 B-52H Stratofortress bombardıman uçağından oluşmaktadır.

Bildiğiniz üzere, küresel bir geçiş döneminde yaşıyoruz. Yarı iletken enerji kıtlığı dünya çapında elektronik ve otomobil endüstrileri üzerinde baskı sağlarken, ABD Senatosu bir sonraki sanayi devriminin başlangıcı olabilecek devasa yeni bir teknoloji tasarısını kabul etti. Geleceğe bakışı değiştirebilecek büyük bir haber olan bu gelişme, oldukça heyecan verici gözüküyor.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu