Haberlerİnşaat

En Büyük Mühendislik Başarısızlıklarından Birisi: Berlin Brandenburg Havaalanı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Almanya’nın yeni havaalanı olan Berlin Brandenburg Havaalanı Ekim 2011’de açılması planlanan havaalanı mühendislik ve inşaat açısından çok sayıda sorun nedeniyle hemen hemen 10 yıllık bir gecikmeye uğradı.

Havaalanının ilk açılışında inceleyen müfettişler, yangın güvenliği sorunları, havaalanının içinde ve çevresinde oldukça tehlikeli şekilde döşenmiş yaklaşık 170.000 kilometre kablo da dahil olmak üzere yaklaşık 120.000 kusur rapor ettiler. Bu da Berlin Brandenburg Havaalanı açılışının oldukça gecikmesine neden oldu.

Havaalanın raporlanan sorunlarının çözülmesi de 9 yıl sürdü ve 2020 yılının Ekim ayında yetkililer, havalimanının kullanıma hazır olduğunu duyurdu. Ancak açılış zamanlaması da pandemi sebebiyle oluşan seyahat kısıtlamaları sebebiyle oldukça kötü oldu. Havaalanı da nispeten boş kaldı.

Bu projenin bu şekilde çok skandal ve sorunlara karışması tüm dünyada kabul görmüş Alman mühendisliği ve planlaması konusundaki prestijini de sarstı. Yetersiz kamu idaresi ve kötü mali yönetim bu başarısızlığa neden oldu.

Neden Brandenburg Havaalanı Projesi Neden Başarısız Oldu?

Havaalanında bu kadar ters giden ne oldu? Berlin Free Üniversitesi’nden Prof Genia Kostka BBC’ye verdiği demeçte, “Denetim kurulu, projeyi nasıl denetleyeceğine dair hiçbir fikri olmayan politikacılarla doluydu.” “Önemli kararlardan onlar sorumluydular.”

Bazıları projenin başından beri mahkum olduğunu söyleyebilir. Her şey 1990’da başladı, geliştiricilerin inşa edecekleri bir yere yerleşmeleri altı yıl aldı. Bundan sonra, resmi temel atma işleminin gerçekleşmesi bir on yıl daha aldı.

Daha fazla sorun ortaya çıktıkça, özel yatırımcılar, inşaatı finanse etmek ve denetlemek yerine devleti yalnız bırakarak ortadan kayboldu. 2007 ve 2008’deki küresel mali kriz, havalimanını inşa etmek ve finanse etmek için gerekli yatırımcıları çekmeyi de zorlaştırdı.

Bu noktada projenin askıya alınması gerekirdi, ancak politikacılar kamu bütçesini kullanarak devam etti. Bu, orijinal açılışın tekrar tekrar ertelenmesine neden oldu.

Skandallarla dolu bir proje süreci olsa da havaalanı sonunda tam olarak devreye girdi. Brandenburg Havaalanı, inşaatın başlamasından 14 yıl sonra ve resmi planlamanın başlamasından 29 yıl sonra nihayet ticari trafiğe açıldı. Bugün, skandallarla dolu havalimanı, Almanya’nın Düsseldorf Havalimanı’nı geride bırakarak en yoğun üçüncü havalimanı konumuna yükseldi.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu