RobotikHaberler

Fırlatılabilir Robotlar Arama Kurtarma Çalışmalarına Katıldı!

Florida’daki apartmanının çöküşü nedeniyle yaklaşık 150 kişi hala kayıpken, ilk müdahale ekipleri araziyi ararken oldukça tehlikeli bir görevle karşı karşıya kaldı.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

The Washington Post’un bir raporuna göre, 24 Haziran’ın erken saatlerinde Florida, Miami’de bir apartman dairesinde meydana gelen yıkıcı çöküşün ardından devam eden kurtarma operasyonuna geç saatlerde fırlatılabilir robotlar da katıldı.

Florida’daki apartmanının çöküşü nedeniyle yaklaşık 150 kişi hala kayıpken, ilk müdahale ekipleri araziyi ararken oldukça tehlikeli bir görevle karşı karşıya kaldı.

Çabalara yardımcı olmak için, insan arama ve kurtarma ekiplerinin çöken şantiyenin en tehlikeli bölümlerinden kaçınmasını sağlamak adına, robotik firması Teledyne FLIR’den fırlatılabilir robotlar aramaya katıldı.

Şirket, arama amacıyla kullanılan sonar ve kamera teknolojilerinin arama kurtarmaya yardımcı olabileceğini düşündüğü için FLIR FirstLook robotlarından kisini gönderdi. FirstLook robotları, insanların ulaşmasının tehlikeli veya imkansız olduğu dar alanlarda gezinmek üzere tasarlanmıştır. Bu robotlarda, bilgileri arama ve kurtarma görevlilerine iletmek için termal sensörler, kameralar ve iki yönlü telsizler bulunur.

Makineler, ulaşılması zor alanlara atılabilir ve daha sonra moloz aramak için tekerleklerini kullanabilirler. Metal kollar, tekerlekleri sıkışırsa robotun kendini yeniden konumlandırmasını sağlar. FirstLook robotları yaklaşık 2,2 kg ağırlığındadır ve beton gibi sert yüzeylere düştüğünde bile yaklaşık 16 fit (5 metre) yükseklikten düşmelere dayanacak şekilde üretilmiştir.

Fırlatılabilir Robotlar Arama Kurtarma Çalışmalarına Katıldı!

Teledyne Flir ayrıca kurtarma görevi için PackBot adlı başka bir robot da gönderdi. Bu robot, molozu taşımak için tasarlandı ve yaklaşık 40 pound (18 kg) yükü kaldırabilir. Hem PackBot hem de FirstLook robotları yarı özerktir, yani arama sırasında bir operatörün bulunması gerekir.

Bina Neden Çöktü?

Bunların yanı sıra, erken göstergeler Florida apartman çöküşünün insan hatasının bir sonucu olduğunu ve 2018’de yapılan bir anketin apartman dairesiyle ilgili önemli yapısal sorunları ortaya koyduğunu bildiren raporların ortaya çıktığını gösteriyor.

Fırlatılabilir Robotlar Arama Kurtarma Çalışmalarına Katıldı!

CNN’den gelen bir rapora göre, apartman yönetmeliğine karşı “pervasız ve ihmalkar davranış” gerekçesiyle bir toplu dava açılmıştı. Apartmanın çöküş nedeninin de bu olabileceği öne sürülüyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu