İnşaatHaberler

Dünyanın En Derin Dalış Havuzu Deep Dive, 60 Metre Derinliğe Ulaşıyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

GulfNews’in haberine göre, Deep Dive Dubai adı verilen dünyanın en derin dalış yüzme havuzu, 7 Temmuz’da Dubai’nin Nad Al Sheba semtinde açıldı. Havuz 60,02 metre derinliğinde ve altı olimpik yüzme havuzuna eşdeğer olan 14 milyon litre suyu bünyesinde barındırıyor.

Guinness Dünya Rekorları tarafından dalış için dünyanın en derin yüzme havuzu olarak doğrulanan beton yapı, Portekiz’in Sintra kentinde bulunan ve oldukça ünlü olan “Initiation Well”in yapısına benzeyen büyük bir daire şeklinde tasarlandı.

60 metre, bir dalışın derin bir dalış olarak kabul edilebileceği derinliktir, ancak yeni Dubai tesisindeki dalgıçlar muhtemelen bu derinliklerin altına inmek için tipik olarak gereken özel ekipmanları kullanmaz.

Havuz, bünyesinde birkaç apartmanı, garajları ve bir çarşıyı barındırmaktadır, bu nedenle adeta bir su altı kenti olma niteliği taşıyor. Bunların yanı sıra havuz; sualtı bilardo masası, suya batırılmış araba ve atari makineleri de dahil olmak üzere sahne malzemeleriyle doludur. Dalış havuzunda ayrıca iki su altı habitatı, 56 su altı kamerası ve gelişmiş ses ve aydınlatma sistemleri bulunmaktadır.

16.145 metrekarelik (1.500 m²) Deep Dive Dubai tesisi dalgıçlar için eğitim seansları sağlayacak olsa da havuza bakan cam panellere ve geniş görüntüleme alanlarına sahip 80 kişilik bir restoran, dalış yapmasalar bile halkın havuzun tadını çıkarmasını sağlayacağından, kesinlikle turistlere yöneliktir.

Havuz Dubai Veliaht Prensi Hamdan bin Muhammed tarafından açıldı. Deep Dive Dubai sözcüsü Abdulla bin Habtoor, tesisi “Dubai’nin büyüyen spor kültürüne yapılan bir yatırım olarak nitelendirirken, Dubai’nin gelişen turizm ve macera sporları sektörüne dünya standartlarında bir destinasyon daha ekleyecek olmasının müjdesini verdi.

Deep Dive Dubai’deki su, astronotları eğitmek için kendi dalış havuzlarından bazılarında da kullanılan ve NASA tarafından geliştirilen bir teknoloji kullanılarak filtrelenmiştir.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu