En Güncel Mühendislik Maaşları [2023]

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? 2023

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Enerji sistemleri mühendisliği, her geçen gün mezun sayısı artan taze bir mühendislik bölümüdür. Henüz devlet kadrolarında bu bölümün kontenjanı çok fazla olmasa da, özel sektörde her geçen gün tanınırlığı artmaktadır. Yeni bir mühendislik bölümü olmasından dolayı enerji sistemleri mühendisliği maaşları da bu bölümü seçmek isteyen veya halihazırda bu bölümde okuyan öğrenciler tarafından da merak edilmektedir. Peki devlette, özel sektörde ve yurt dışında enerji sistemleri mühendisliği maaşları ne kadar? Şimdi gelin bu sorunun cevabını başlık başlık inceleyelim.

Not: Enerji sistemleri mühendisliği ile ilgili daha fazla bilgiye bu bölümü ayrıntılı bir şekilde anlattığım, “Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir?” başlıklı yazımı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Genel olarak mühendislik maaşı özellikle özel sektörde bilgi, tecrübe ve çalışılan firmaya göre büyük değişiklik göstermektedir. Enerji sistemleri mühendisliğinde de durum aynıdır. Enerji sistemleri mühendisleri, yenilenebilir enerji sektöründen, havalandırma iklimlendirmeye, mekanik tesisat alanından termik santrallere kadar çok geniş alanlarda faaliyet göstermektedirler. Bu da maaş aralıklarını değiştirse de, tecrübe ve bilgi birikimi en temel faktördür.

Özel Sektörde Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Takipçilerimiz arasından hazırladığımız bir anket çalışması ile pozisyonlara göre hazırladığımız özel sektörde enerji sistemleri mühendisliği maaş aralıkları aşağıdaki gibidir.

PozisyonlarEn Düşük (TL)Ortalama (TL)En Yüksek (TL)
Yeni Mezun Enerji Sistemleri Mühendisi (Başlangıç)8.5009.37511.250
Kıdemli Enerji Sistemleri Mühendisi (+2 yıl tecrübe)10.72511.70015.450
Uzman Enerji Sistemleri Mühendisi (+5 yıl tecrübe)14.55016.05024.375

Tablodaki değerler net alınan maaşları göstermektedir. Bu tutarlar şirket ve sektörlere göre değişiklik göstermektedir. Ama genel olarak özel sektörde enerji sistemleri mühendisliği maaş aralıkları bu şekildedir.

Ayrıca Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği 2023 yılı Ocak ayı itibariyle brüt mimar, şehir plancısı ve mühendis asgari ücret tutarını da 17.500 TL olarak belirlemiştir.

TMMOB 2023 Yılı Mühendis Asgari Ücreti

Devlette Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Enerji sistemleri mühendislerinin kazandığı maaş miktarı devlette özel sektöre göre daha sabittir. Genellikle memurluk derecesine ve pozisyona göre maaş miktarı değişiklik gösterir. 2023 yılı Ocak ayından itibaren devlette enerji sistemleri mühendisliği maaşı net olarak 21.295 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar devlette aynı derecede çalışan bölüm fark etmeksizin tüm mühendisler için hemen hemen aynıdır.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (2023)
Mühendis1/421.295  TL
Teknisyen11/113.142  TL
Profesör1/434.057 TL
Araştırma Görevlisi7/120.139 TL

Yayınlanan bu tabloda ayrıca araştırma görevlilerinin de maaş tutarını görmekteyiz. Enerji sistemleri mühendisleri özel ve devlette çalışabildikleri gibi akademik kariyeri de tercih edebilirler. Bunun için de ilk kadrolu pozisyon araştırma görevlisi pozisyonudur ve tüm bölümler için maaş tutarı aynıdır. Araştırma görevlisi olan bir enerji sistemleri mühendisinin 2023 yılında Ocak ayından itibaren net maaşı 20.139 TL olarak belirlenmiştir.

Yurt Dışında Enerji Sistemleri Mühendisliği Maaşları

Yurt dışında enerji sistemleri mühendisliği bölümünü, güç mühendisliği, enerji mühendisliği gibi isimler ile de görmek mümkündür. Bu sebeple de araştırmamızı bu bölüm isimleriyle gerçekleştirdik. Yurt dışında da mühendislik maaşları genellikle çalışacağınız ülkenin dilini bilmenize, bilgi birikiminize, sektöre, firmaya ve tecrübenize göre değişiklik gösterse de biz size ortalama olarak belirli ülkelerdeki maaş tutarlarını belirledik. Buna göre yurt dışında enerji sistemleri mühendisliği maaşları aşağıdaki gibidir.

  • Almanya: 43.013 €/yıl
  • ABD: 77.768 $/yıl
  • UK: 35.000 £/yıl
  • Kanada: 81.000 CA$/yıl
  • Avusturalya: 74248 A$/yıl
  • Fransa: 50.220 €/yıl

Yukarıda listelediğimiz maaş değerleri Glassdoor internet sitesindeki bilgiler ile belirlenmiştir.

İlginizi Çekebilir: Almanya Mühendis Maaşları

Sonuç olarak mühendislik maaşları bölümlere göre farklılık gösterse de, temelde sizin talep ettiğiniz çalışma şartlarına, tecrübenize ve bilginize göre değişiklik gösterir. Bu durum her mühendislik bölümü için aynıdır. Enerji sistemleri mühendisliği bölümü hala taze bir bölümdür. Piyasada mezun sayısı hala yeterli düzeye gelmediğinden ve sektörde tanınırlığı az olduğundan dolayı maaş aralıkları çok daha değişkendir. Yine de her zaman söylediğim şey de maaşınızı siz kendiniz belirlersiniz. Maaş talep etmeden önce kendinize dürüstçe şu soruyu sorun; siz olsanız kendinize ne kadar maaş verirsiniz?

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu