En Güncel Mühendislik Maaşları [2023]

Mühendis Asgari Ücreti Ne Kadar? 2023

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Mühendis asgari ücreti gerek özel sektörde gerekse de devlet dairelerinde genel asgari ücret zammının yapılacağı zamanlarda hep tartışılmaktadır.

Mühendisler özel sektörde, devlette, belediyelerde ve üniversitelerde geniş bir alanda çalışabilmektedirler. Bu da mühendislerin kazandığı maaş aralıklarında büyük farklılıklara neden olmaktadır. Bu içeriğimizde de çalışma alanlarına göre mühendis asgari ücretinin ne kadar olduğunu ve ne kadar olması gerektiğini derledik.

Mühendis asgari ücret aralıklarını özel sektörde, devlette ve üniversitede olmak üzere üç başlık altında inceleyeceğiz.

Özel Sektörde Mühendis Asgari Ücreti

Özel sektör bölüm ne olursa olsun mühendislerin maaş aralıklarının en değişken olduğu çalışma alanıdır. Özel sektörde çalışan mühendisler çok yüksek kazançlar elde edebildikleri gibi mezuniyet sonrası ilk iş deneyimlerinde oldukça düşük maaş ile de işe başlayabilmektedirler.

Elimizdeki veri ve anket sonuçlarına göre özel sektörde mühendis asgari ücret net olarak yaklaşık 11.800 TL’dir. Bu da zaten hemen hemen genel asgari ücrete tekabül etmektedir. Tabi bu tutarın üstünde de işe başlayan çok sayıda yeni mezun mühendis vardır.

Üniversitelerdeki mühendislik eğitimindeki eksikliklerden dolayı mühendisler özel sektöre yeteri kadar hazır olarak mezun olamamaktadır. Tabi bu durumda bile maaşlarının genel asgari ücretten daha yüksek olması gerekmektedir. Bir mühendisin hiç tecrübesi olmasa bile bu kadar düşük tutarla işe başlamaması gerekiyor. Bize göre özel sektörde mühendis asgari ücreti net olarak 15.500 TL olmalıdır.

TMMOB Mühendis Asgari Ücreti

Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) ise brüt asgari ücreti 2023 Ocak ayından itibaren 17.500 TL olarak belirledi.

TMMOB 2023 Yılı Mühendis Asgari Ücreti

Devlette Mühendis Asgari Ücreti

Devlet kurumlarında çalışan mühendislerin kazançları özel sektöre göre çok daha sabittir. Genellikle bölüme veya sektöre göre değil memurluk derecesine göre maaşlar değişiklik göstermektedir. Devlette işe başlayan bir mühendis 1/4 derece ile işe başladığını düşünürsek 2023 Temmuz ayından itibaren devlette mühendis asgari ücreti 33.122 TL olarak belirlenmiştir.

MeslekDereceGüncel Net Maaş (Temmuz 2023)
Mühendis1/433.122 TL
Teknisyen (Lise Mezunu)11/123.538 TL
Profesör1/448.124 TL
Araştırma Görevlisi7/131.763 TL
Tablodaki maaşlar net maaş tutarlarıdır.

Üniversitede Minimum Mühendis Asgari Ücreti

Mühendisler, özel sektör ve devlet kurumlarının yanı sıra kariyerlerini akademik olarak da sürdürebilmektedirler. Bunun için de üniversitelerde ilk olarak araştırma görevlisi kadrolarında işe başlarlar. Üniversitede mühendis asgari ücretini de araştırma görevlisi maaşına paralel olarak değerlendirebiliriz. Çünkü üniversite çalışma isteyen bir mühendis işe araştırma görevlisi olarak başlayacaktır.

2023 yılı Temmuz ayından itibaren ise araştırma görevlisi maaşı yani üniversitede minimum mühendis maaşı 31.763 TL olarak belirlenmiştir. Aslında bu tutar başlangıç için gayet yeterli bir maaş aralığıdır. Bundan dolayı da üniversitede minimum mühendis maaşı ile ilgili bir görüşümüz yoktur.

Mühendis Asgari Ücreti Ne Kadar Olmalı?

Mühendislerin sektörde kazandıkları minimum tutarı belirlerken öncelikle kurumlar arasında büyük farklılıklar olmaması gerekmektedir. Yani devlette yeni işe başlayan bir mühendis 33.122 TL kazanırken özel sektördeki mühendis 12.750 TL ile işe başlamamalıdır. Aradaki makasın azaltılması gerekmektedir.

Tıpkı genel asgari ücretteki gibi mühendis asgari ücreti ile ilgili olarak da bir standart geliştirilebilir. Mühendis meslek koduyla sigortaya kaydolan mühendisler için belirlenen minimum brüt asgari ücret tanımlanmalıdır. Bununda gerekli kontrolleri yapılmalı ve caydırıcı cezalar verilmelidir.

Yeni mezun bir mühendis için özel sektördeki kazancı için bir asgari ücret standardı belirlemek gerekirse de mutlaka net genel asgari ücretin üstünde olmalıdır. Bu da bizim görüşümüze göre net olarak 15.000 TL ile 21.000 TL arasında değişmelidir.

Kamu kurumlarında, belediyelerde ve üniversite minimum mühendis maaşları bize göre gayet yeterlidir. Keşke özel sektörde de aralıklar kamu kurumlarındaki gibi olsa. Aslında mühendislerin en çok çalıştığı özel sektör için bir standart uygulanmalıdır.

Bundan 20-30 yıl önce devlet kurumlarında çalışanlar daha düşük, özel sektörde çalışanlar daha fazla maaş alırdı. Hangisi doğru bilemeyiz ama özel sektördeki iş yoğunluğu, stres devlettekinden çok daha fazladır. Ayrıca tatil sayısı ve diğer yan haklar bakımından da devlet kurumları çoğu özel şirketten daha avantajlıdır. Tüm bu avantajların üstüne de asgari maaş aralıkları da daha yüksektir.

Tabi özel sektörde düşük bir tutar ile işe başlayan bir mühendisin tecrübe ve bilgi birikimi artışına göre devlet dairelerinde çalışan mühendislere oranla çok daha fazla kazanma potansiyeli bulunmaktadır.

Bu içeriğimizde sizlere mühendis asgari ücretinin özelde, devlette ve üniversitede ne kadar olduğunu ve asıl olarak ne kadar olması gerektiği ile ilgili olarak bilmeniz gerekenleri derledik.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu