Kripto Para

Dogecoin Nedir? Dogecoin Nasıl Alınır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Dogecoin, Bitcoin veya Ethereum gibi bir kripto para birimidir. Başlangıçta en azından kripto meraklıları için küçük bir şaka olarak oluşturuldu ve adını bir zamanlar popüler olan bir köpekten aldı. Bu içeriğimizde de sizlere dogecoin nedir? nasıl alınır? gibi soruların yanıtlarını derledik.

Dogecoin Nedir?

Bu kripto para birimi ile ilgili detaya inmeden önce ilk olarak dogecoin nedir? sorusunu yanıtlamakta fayda var. Yazılım mühendisleri Billy Marcus ve Jackson Palmer, 2013’ün sonlarında Dogecoin’i keşif etti. Jackson Palmer, bir Shiba Inu köpeğini belirtmek için kasten hatalı yazılmış “doge” kelimesini içeren ve o zamanlar oldukça popüler olan bir mem kullanarak kripto para biriminin logosunu oluşturdu. Bitwave şirketinin CEO’su Pat White, “Doge, Bitcoin ile gerçekten dalga geçmeye başladı” ifadelerini kullandı. İlk günlerde meraklı bir topluluk, Dogecoin’in marka değerini yükseltmek için reklam kampanyaları düzenledi. Örneğin Jamaikalı Bobsleigh takımını 2014 Olimpiyatlarına göndermek amacıyla para topladı ve bir NASCAR takımının sürücüsüne sponsor oldu.

Mayıs 2021’e kadar Dogecoin, yılın başında bir kuruşun hemen altındaki bir değerden 0,68 $’a kadar yükseldi. Tesla CEO’su Elon Musk, Dogecoin’i en sevdiği kripto para birimi olarak adlandırdıktan sonra popülerliğinde büyük bir sıçrama olmuştu. 2021 ortalarına kadar Dogecoin, toplam piyasa değerine göre sürekli olarak ilk beş kripto arasında yer alıyordu. O zamandan beri, Dogecoin’in değeri, piyasa değerine göre ilk 20 kripto para birimi arasında kalmasına rağmen, Mart 2022’de 0.11 $ civarında dibe vurarak hızla düştü.

Dogecoin kurucuları Billy Markus ve Jackson Palmer
Billy Markus ve Jackson Palmer (Vikipedi)

Dogecoin Nasıl Çalışır?

Dogecoin nedir? sorusunu yanıtladıktan sonra insanların en çok merak ettiği konuların başında bu kripto para biriminin arkasında yatan çalışma mekanizmasıdır. Diğer birçok kripto para gibi, Dogecoin de kendine ait özel blok-chain de işlem görür. Bu kripto para biriminin dijital defteri, tüm yeni işlemlerle sürekli olarak güncellenmektedir ve veri tabanında tüm işlemleri güvende tutmak için kriptografi kullanır. Dogecoin blok zinciri, madencilerin işlemleri işlemek ve bunları blok zincirine kaydetmek için karmaşık matematiksel denklemleri çözmek için bilgisayarları kullandığı bir mekanizma kullanır. Kripto borsasında madenciler blok zincirini destekleme karşılığında, sonraki zamanlarda piyasada tutabilecekleri veya satabilecekleri ekstra Dogecoin kazanırlar.

Dogecoin ödemeler ve satın alımlar için kullanılabilir, ancak etkili bir değer saklama aracı değildir. Bunun ana sebebi, madencilik ile oluşturulabilecek Dogecoin miktarında ömür boyu sınırsız olmasıdır. Bu, kripto para biriminin tasarımı gereği oldukça enflasyonist olduğu anlamına gelmektedir. Blok zinciri, her gün milyonlarca yeni Bu kripto para biriminin oluşturarak madencileri çalışmaları için ödüllendiriyor ve bu da Dogecoin’deki spekülatif fiyat artışlarının zaman içinde devam etmesini çok zorlaştırıyor.

Dogecoin ve Bitcoin

Dogecoin, Bitcoin ile karşılaştırıldığında birkaç önemli farklılığa sahiptir. İlk olarak, madencilerin işlemlerde işlemlerini tamamlayan ve kaydeden matematiksel denklemleri tamamlaması daha hızlı ve kolaydır, bu da Dogecoin’i ödemeleri işlemek için biraz daha verimli hale getirir.

Katten’in Finansal Piyasalar ve Düzenleme grubu Başkanı Gary DeWaal, “Bu sürecin Bitcoin blok zincirindeki yeni girdileri onaylaması 10 dakika kadar zaman, Dogecoin blok zincirinde ise sadece bir dakika kadar sürecektir” dedi. Bir diğer önemli fark, yukarıda belirttiğimiz gibi, oluşturulabilecek Dogecoin sayısı üzerinde herhangi bi sınırın olmamasıdır. 

Oluşturulabilecek olası maksimum madeni para sayısını sınırlayan 21 milyon Bitcoin’lik bir sınır vardır. Bu, madencilerin yeni Bitcoin kazanmak için zamanla daha fazla ve daha uzun süre çalışmaya zorlandıkları ve bir dereceye kadar Bitcoin’in zaman içinde değerini tutma ve büyütme yeteneğini garanti etmeye yardımcı olduğu anlamına gelir.

Dogecoin Nasıl Alınır?

Dogecoin ve Bitcoin Mühendistan

Birçok kişi Google aramalarında öncelikle dogecoin nedir? sonrasında da dogecoin nasıl alınır? şeklinde arama yapmaktadırlar. Dogecoin’i Binance veya Kraken gibi bir kripto para borsasında satın alabilirsiniz. Borsalarda, ABD doları veya kripto para birimi ile bir hesap oluşturmanızı ve finanse etmeniz istenecektir. Sonrasında ise Dogecoin dahil olmak üzere kripto para birimlerini satın alabilmeniz ve değiştirebilmeniz mümkün olacaktır.

Robinhood ve TradeStation dahil olmak üzere bazı çevrimiçi brokerler , hisse senetleri, yatırım fonları ve tahviller gibi geleneksel varlıklara ek olarak Dogecoin satın almanıza da izin verir. Borsa piyasalarındaki kadar kripto para birimi sunmayacaklardır, fakat Dogecoin her daim mevcuttur. Diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi, Dogecoin’i bir kez satın aldığınızda, paralarınızı bir kripto cüzdanına taşımak en iyisidir. 

Cüzdanlar, Coinbase gibi borsalar tarafından sunulan çevrimiçi hizmetlerden mobil cihazınızdaki uygulamalara ve hatta fiziksel bir sabit sürücüye kadar birçok biçime sahiptir. Cüzdanı özel bir şifre ile güvence altına alırsınız. Paralarınız borsa dışında tutulduğundan, saldırılara karşı ekstra bir koruma katmanı vardır.

Dogecoin ana akıma girmeden ve fiyatı daha da yükselmeden önce, çevrimiçi temel görevleri yapmak için ücretsiz para kazanabiliyordunuz. Duane Morris´in LLP’deki fintech uygulama alanlarındaki ortağı C. Neil Gray, “Uzun yıllar boyunca Dogecoin’i satın almak yerine kazanmak için Dogecoin ‘madenlerinde’ görevler gerçekleştirebilirsiniz” dedi.“ Görevler, bir reklam izlemek veya bir ankete katılmak gibi şeyleri içeriyordu.

Dogecoin İyi Bir Yatırım mı?

Var olabilecek Dogecoin sayısında ömür boyu sınırlama olmadığından ve her gün milyonlarca yeni Dogecoin piyasaya sürüldüğünden, kripto para birimini uzun vadede tutmak için çok az teşvik vardır. Sistemin oluşturulabilecek kriptp para sayısı üzerindeki sınırı nedeniyle Bitcoin değeri artmaya devam ediyor.

Tarihsel olarak, Dogecoin’in jeton başına değeri çok düşüktü, 2020’nin çoğu için jeton başına yaklaşık 0,003 dolar civarındaydı, bu nedenle insanların onları alma olasılığı daha yüksekti. Gray, “Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarındaki kullanıcılar, içerik göndermek ve alabilmek için birbirlerini ödüllendirmek ve “komisyon paylaşımları” gibi hediyeleşmeleri için Dogecoin’i kullanabilir” dedi.

Dogecoin Almalı mıyım?

2021’den önce Dogecoin satın alanlar iyi bir kazanç sağladılar. Yine de White, yatırım olarak Dogecoin satın almak konusunda biraz temkinli yaklaşmaktadır. Piyasaya sürekli yeni kripto para akışı, değeri üzerinde bitmeyen bir aşağı yönlü baskı oluşturdu.

White, diğer fenomen kripto para birimlerine göre Dogecoin için güvenlik tehditleri konusunda da uyardı. “Bitcoin veya Ethereum’un sahip olduğu aynı güvenlik ve kod düzeyinde bir mekanizmaya sahip değil. Ayrıca, Doge çevresinde sağlam bir madencilik topluluğu yok. Herhangi bir kripto para birimi satın almak risk içerir ve buna Dogecoin bile dahildir. Eğer isterseniz birkaç jeton satın almaya ve sistemi tanımanıza değebilir.

Bu içeriğimizde sizlere dogecoin nedir? nasıl alınır? Dogecoin ve Bitcoin arasındaki ilişki ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik. Konuyla ilgili görüşlerinizi veya sorularınızı bize yorum olarak belirtebilirsiniz.

Muhammed Enes İLGAZİ

Muhammed Enes İLGAZİ, 1997 yılında İstanbul'da doğdu. 2019 yılında Kocatepe Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Şu anda İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Metalurji ve Malzeme Mühendisliği alanında yüksek lisansına devam etmektedir. Öğrencilik süreci boyunca uzun süreli Havacılık - Uzay ve Savunma sanayi sektörlerinde edindiği tecrübeler ile yine bu sektörlerin taleplerini karşılayacak akademik düzeyde bilimsel çalışmalar yapma hedefiyle emin adımlarla ilerlemektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu