Kripto ParaHaberler

En Büyük Kripto Para Soygunlarından Biri Gerçekleşti

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Şimdiye kadarki en büyük kripto para soygunlarından biri olan, merkezi olmayan bir finans (DeFi) firması olan PolyNetwork saldırıya uğradı ve büyük miktarda birden fazla kripto para birimi transfer edildi. BBC’nin bildirdiğine göre şirket, bu kripto para birimlerinin değerinin 600 milyon dolar olarak tahmin edildiğini iddia ediyor.

Kripto para birimleri blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışır ve her madeni para benzersiz ve diğerlerinden izole edilmiş kendi blok zincirini kullanır. PolyNetwork gibi DeFi yani merkezi olmayan platformlar, onları birlikte çalışabilir hale getirmek için çalışır. Bilgisayar korsanları, şirketin “sözleşme çağrılarında” bir güvenlik açığından yararlandı ve binlerce kripto parasını aldı. PolyNetwork, 267 milyon dolarlık Ether, 252 milyon dolarlık Binance madeni parası ve yaklaşık 85 milyon dolarlık USDC’nin çıkarıldığını açıkladı.

Blockchain halka açık olduğundan, şirket bu para birimlerinin yatırıldığı sanal adresi hızlı bir şekilde belirledi ve adreslerden daha fazla para yatırmayı engellemek için tüm kripto para ağlarını uyardı.

Binance’in baş yöneticisi Changpeng Zhao, şirketinin “proaktif olarak yardım edeceğini” tweetledi.

PolyNetwork Twitter üzerinden soygunu gerçekleştiren kişilere ulaşmak için bir bildiri yayınladı. Bu hackerlara yönelik yapılan bu açıklamada, “Soygunun merkezi olmayan finans kuruluşlar için şimdiye kadarki en büyük soygun olduğunu” ve ” bilgisayar korsanlarının büyük bir ekonomik suç işlediğini” bildirdi. Bu açıklama ile şirket hackerlarla iletişime geçmek ve varlıkları tekrar alabileceklerini umuyor.

CNBC’nin haberine göre, güvenlik şirketi Slow Mist, kripto paraların üç farklı adrese aktarıldığını ve şirketin “saldırganın posta kutusu, IP ve cihaz parmak izlerini tespit ettiğini” ve “olası kimlik ipuçlarının izlendiğini” iddia etti.

DeFi bilgisayar korsanlarının yeni hedefidir. Bir kripto para istihbarat firması olan CipherTrace, De-Fi hack kayıplarının 2021’de 361 milyon dolara yükseldiğini, 2019’da ise duyulmadığını söylüyor. De-Fi hack’leri de bu yıl tüm büyük hack’lerin yüzde 76’ını oluşturuyor.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu