SponsorKripto Para

Ethereum Al-Sat Nasıl Yapılır?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Kripto paralar, dijital dünyanın en çok dikkat çeken sanal paraları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün dünyayı kasıp kavuran kripto paralar borsada bir yükselip bir düşüyor. Bu süreçte biz de gözlerimizi Ethereum’a çevirdik. Çünkü kripto para liderliğinde Bitcoin’den sonra gelen isim Ethereum’dur. Ethereum altcoin olmadığı için yatırım yapılabilecek güvenli kripto paralar arasında yerini almıştır. Ayrıca Ethereum, altcoinlere yön veren yenilikçi bir sistemdir. Siz de Ethereum sahibi olmak istiyorsanız borsa sitelerini ziyaret ederek Ether al butonuna tıklayıp kolaylıkla kripto para sahibi olabilirsiniz. Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Bu yazımızda Ethereum’a dair bütün detayları bulabilirsiniz.

Ethereum Nedir?

Ethereum, Vitalik Buterin tarafından 2013 yılında ortaya çıkmış, yenilikçi ve düzenleyici bir kripto para birimidir. 2014’ün yaz ayında geliştirme işlemleri tamamlanmıştır. 2015’te ise 72 milyon jetonun basılmasıyla tam olarak hayatımıza dahil olmuştur. Ethereum bir altcoin olarak görülüyor olsa da aslında blok zincir teknolojisinin gelişmesi için ortaya çıkartılmıştır. Bu yüzden Ethereum altcoin değildir.

Ethereum’un para birimi Ether’dir. Amacı ise blok zincirleri üzerinden kişilerin yeni yazılımlar oluşturmasıdır. Bu sayede birçok altcoin piyasada işlem görmektedir. Ethereum sistemi, verilerin 3. kişiler tarafından depolanmasını ve paylaşılmasını engellemektedir. Sistem, bu işlemleri birçok cihazdan ve dağınık olarak yaptığı için başkaları tarafından ulaşılmaz hale geliyor. Diğer yandan sistemin merkeziyetsiz olabilmesi içinde yakıt olarak Ether kullanılmaktadır. Eğer Ethereum ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bu kaynak ile merak ettiğiniz her şeye ulaşabilirsiniz.

Ethereum Alınır mı?

Piyasada belli aralıklarla düşüşler yaşanmaktadır. Yaşanan bu düşüşler borsada büyük bir etki yaratır. Düşüşün etkisi bittiğinde ise yeniden yükseliş gerçekleşir. Her kripto para gibi bu sert dalgalanmalardan elbette Ethereum da etkilenir. Ethereum mayıs ayında yaşanan düşüşü %50’nin üzerinde bir kayıpla tamamlamıştır. Ayrıca bu düşüşten sadece Bitcoin ve Ethereum değil, Ethereumaltcoinleri de etkilenmiştir. 5 Haziran 2021 tarihinde Ethereum borsada 2800 dolar civarında işlem görmeye devam etmektedir. Borsanın yükselişe geçmeye başlaması yatırımcıların içine biraz olsun su serpmiştir.

Piyasaya yeni yeni adım atmaya başlayan kişilerin ise aklında tek bir soru bulunmakta Ethereum geleceği ne olacak? Yükseliş ve düşüşler özellikle yeni yatırımcıları korkutsa da detaylı olarak inceleme yaparak karar vermek çok daha doğru olacaktır. Bilgi güçtür. Yatırım yapacağınız her alanda ne kadar çok bilgi sahibi olursanız geleceği daha net görebilirsiniz. Bunun için kripto para liderlerinden Ethereum’un avantaj ve dezavantajlarına bakalım.

Ethereum avantajları nelerdir?

 • Çalıştığı blok zincirinde bulunan bütün özelliklerden faydalanır.
 • Ethereum sistemi, üçüncü şahısların saldırılarına karşı tamamen duyarsızlaşmıştır. Yani dışarıdan kimse sisteme müdahale edemez.
 • Sistem mutabakat üzerine kurulmuştur. Bu demek oluyor ki sistem içerisinde kimse tek başına bir şey değiştirmeye çalışamaz ya da ağı kurcalayamaz.
 • Sansüre rastlanmamaktadır. Yani sistem içinde kimse kimseye rüşvet veremez.
 • Şifreleme yöntemiyle korunduğu için kullanıcılar herhangi bir güvenlik sorunu yaşamaz.
 • Sistem içerisinde bir aksaklık olmaz. Blok zinciri ile çalışan uygulamaların hiçbirinde böyle bir şeye rastlamazsınız. Bu nedenle bu uygulamalar kapatılamaz ya da kullanılamayacak hale gelemez.

Bunlar Ethereum’un avantajlarından sadece birkaçıdır. Ethereum almak veya kripto paraya yatırım yapmak için size yatırım tavsiyeyi veremediğimiz için, biz sizlere avantajlarından ve dezavantajlarından bahsederiz. Avantajları fazla olan kripto paralar her zaman daha güvenli kabul edilmektedir ve edilmelidir.

İlgili Makaleler

Tüm kripto paraların dezavantajı olduğu gibi elbette Ethereum’un dezavantajı da bulunmaktadır.

Ethereum dezavantajları nelerdir?

 • Sistem içerisinde bulunan akıllı sözleşmeye dair kodları insanlar yazmaktadır. Bu noktada kodun iyi olup olmayacağı tamamen yazan kişiye bağlıdır.
 • Kodun yanlış yazılması durumunda sisteme siber saldırı olma ihtimali yüksektir. Böyle bir durumunda kodun tekrar yazılması dışında yapılabilecek hiçbir şey yoktur.
 • Eylemlerin merkezi bir alandan yapılıyor olması ise sistemin merkeziyetsizliğine zarar verir.

Burada, avantajları fazla olan kripto paralar yatırım için daha güvenlidir sonucu çıkmaktadır. Fakat en önemli soru şudur; Ethereum nereden alınmalıdır? Çünkü Ethereum, kripto para, altcoin vs ne olursa olsun, güvenli yerden almak her zaman önceliğiniz olmalıdır. Yazının devamında Ethereum almak için bizim de incelediğimiz ve güvendiğimiz Coinzo sitesinden Ethereum nasıl alınır öğrenmiş olacaksınız.

Ethereum Alternatifi

Piyasayı analiz eden Weiss Crypto, son zamanlarda yaptığı araştırmalarını kullanıcılarıyla paylaşmıştır. Buna göre yakın gelecekte Ethereum alternatifi bir kripto para ortaya çıkacak gibi gözükmüyor. O yüzden Ethereum, kripto para borsasında liderliğini koruyacaktır diyebiliriz.

Ethereumalternatifi olarak lanse edilen kripto para Solana yatırımcıları, 40 milyon dolarlık yatırım yapmıştır. Bu durum her ne kadar umut verici olarak görünse de Ethereumalternatifi demek için çok erkendir. Yatırım tavsiyesi vermediğimizin altını çiziyoruz.

Ethereum Algoritması

Bitcoin’den sonra en bilinen kripto para Ethereum’dur. Teknik açıdan iki kripto para birbirine benzer olsa da iki sistemin algoritması birbirinden tamamen farklıdır. Çünkü Bitcoin’in algoritma sistemi SHA-256 iken Ethereum’un algoritma sistemi kendisine özgü Ethash’dir. Ethash sisteminin içinde zamanla büyüyen bir veri kümesi bulunmaktadır. Sistem madencilik yapmak isteyen kullanıcılara bu açıdan büyük avantajlar sağlar.

Ethereum Grafik

Ethereum çıktığı günden beri belirli zamanlarda büyük yükselişler ve büyük düşüşler yaşamıştır. Piyasa grafiklerinde zirveyi gördüğü tarih ise 11 Mayıs 2021’dir. O günden sonra keskin düşüşler yaşamış olsa da şimdilerde yine normal bir seyir halindedir. Şimdi size Ethereum grafiklerini TL ve dolar endeksine göre inceleyip canlı olarak açıklayacağız.

Ethereum Grafik TL

Ethereum grafik düşüşler yaşasa da genel anlamda yükselen bir grafiğe sahiptir. 11 Mayıs 2021 tarihinde gördüğü en yüksek değer 34.669,85 TL’dir. Aşağıdaki grafikte, piyasaya çıktığı ilk andan itibaren değişen Ethereum’un durumunu görebilirsiniz.

Ethereum Grafik TL
Ethereum Al-Sat Nasıl Yapılır? 7

Ethereum Grafik Dolar

Dolar grafiği de tıpkı Türk lirasında olduğu gibi piyasa içinde hareketli bir dönemden geçmiştir. Ancak grafik dolar bazında daha aşağılarda seyreden bir grafik olarak karşımıza çıkmaktadır. 2021 başından itibaren ciddi anlamda yükseliş sergileyen dolar 3 Mayıs 2021’de zirveyi görmüştür.

Ethereum Grafik Dolar
Ethereum Al-Sat Nasıl Yapılır? 8

Ethereum Grafik Canlı

Ethereum grafiğini canlı olarak görmek internet sayesinde çok kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Sadece arama yaparak istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken görmek istediğiniz grafiğin dolar mı yoksa Türk lirası mı olduğunu tarayıcınıza belirtmektir. Canlı sonuçlar, genel olarak değişmese de her sitenin sistemi farklı olduğu için birden fazla siteye bakmanız sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır.

Ethereum Ne Kadar?

5 Haziran 2021’de biz bu yazıyı hazırlarken Ethereum tam olarak 23.662,79 Türk lirası olarak değer görmektedir. Diğer yandan dolar değeri ise 2.729,87’dir. Sistemi her güncellediğimizde sayılar biraz daha artmaktadır. Bu artış piyasadaki düşüşten sonra yatırımcıların içine su serpmiştir.

Ethereum Ne Kadar Üretilecek?

Firma, Ethereum’un üretimi için bir sınır koymamıştır. Herhangi yeni bir açıklama gelene kadar sınırsız bir şekilde kripto para üretimi devam edecektir. Ancak firma yıllık Ethereumüretimini, 18 milyon olarak sınırlanmıştır.

Ethereum Al Sat Siteleri

Ethereum al sat yapmak için pek çok farklı site bulunmaktadır. Bunlardan bazıları al sat aşamalarını size karmaşık anlatabilir. Her şeyden önce kolay anlaşılır olmak çok önemlidir. Bu yüzden birçok siteyi inceleyip kendiniz için en uygun olanı bulmalısınız. Ethereum almak için önerebileceğimiz site Coinzo’dur. Ethereum almak istediğinizde kafanız karışmadan Coinzo sitesinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Böylece siz de bütçenize göre bir kripto para sahibi olabilirsiniz. Siz de Ethereum alıp satmak istiyorsanız fazla vakit kaybetmeden kripto para dünyasına katılın.

Ethereum Al Sat Hesaplama

Ülkemizde kripto paraların kullanımı ile ilgili net bir karara varılmış olmasa da yatırımcıların çoğu bu piyasada aktif olarak bulunmaktadır. Piyasada yaşanan dalgalanmalar yatırımcıları az da olsa olumsuz yönde etkilemiştir. Belki bu dalgalanmaların önüne geçilemez ama iyi hesaplama planı ile bu sorun çözülebilir. O zaman şimdi gelin kripto para borsasında fiyat hesaplama nasıl yapılıyor inceleyelim.

Ethereum’un piyasa içindeki fiyat dengesi arz ve talebe göre farklılık gösterebilmektedir. Bunun nedeni ise Ethereum’un kurucular tarafından oluşturulmuş bir ekosistem olmasıdır.  Ayrıca sistemin doğrudan bir merkeze bağlı olmaması da fiyattaki değişikliği bizlere açıklar. Bu fiyat değişikliğinden doğru olarak bilgi almak isterseniz bu kaynağı ziyaret edip kolaylıkla Ethereum alış ve satış fiyatlarını hesaplayabilirsiniz.

Ethereum Al Sat Hesaplama Mühendistan
Ethereum Al-Sat Nasıl Yapılır? 9

Ethereum Al Sat Taktikleri- Ethereum Tüyoları

Kemerlerinizi bağlayın çünkü sizinle Ethereum al sat tüyolarını paylaşacağız. Vereceğimiz bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Bu yüzden bu yazıyı okuduktan sonra kripto para alma konusunda aceleci davranmayın.

 1. Baktığınız resim her zaman büyük çerçevede olsun. Piyasada çok fazla kripto para bulunmaktadır. Her kripto paranın ortaya çıkış hedefi ise birbirinden farklıdır. İlk etapta bu kripto paraların bir hedefi var mı yok mu araştırın. Ayrıca yatırımları piyasadaki kısa dönem hareketlere göre yapmak yerine büyük düşünün ve projeye odaklanarak hareket edin. Uzun vadeli yatırımlar her zaman kısa vadede oluşabilecek olumsuzlukları telafi edebilmektedir.
 2. Kripto paranızı kaybettiğinizde bunun tam bir zarar olduğunu düşünmeyin. Çünkü her deneyim size bir tecrübe olarak geri dönecektir. Herkes ilk yatırımında amatördür. Deneyim kazanarak ve yaptığınız hatalardan ders çıkararak piyasaya daha güçlü bir şekilde dönebilirsiniz.
 3. Stop loss teknolojisinin sizin dostunuz olmasına izin verin. Değişik piyasa içerisinde günlük ya da aktif olarak al sat yapıyorsanız mutlaka işinize yarayacaktır. Ani bir %20-%30’luk değer kaybında stop loss sizin hava yastığınız olacaktır.
 4. Her inişin bir çıkışı, her çıkışın bir inişi mantığı olduğunu unutmayın. Kripto paranız değer kaybettiğinde panik yapıp satmayın biraz sabırla çıkmasını bekleyin. Ayrıca bir anda yükselişe geçtiğini gördüğünüz kripto paradan kazanç sağlamak için hemen yatırıp yapmadan önce iyi düşünün, yukarıda bahsettiğimiz gibi avantaj ve dezavantaj dengesi kurun.
 5. Riskleri en az seviyeye indirmek için, tek kripto para yerine en sağlam 3-5 kripto para arasında yatırımınızı bölüştürün. Burada yine avantaj ve dezavantajlarına bakın.
 6. Duygularınızla değil mantığınızla hareket edin. Kripto para dedektifi olmak için araştırın.

Yatırım yapma kararından hemen önce size verdiğimiz taktikleri gözden geçirmenizi öneririz.

Ethereum Al Sat Robotu

Ethereum’a ait bir al sat robotu bulunmamaktadır. Al sat robotlarının yerine yatırımcılara kolaylık sağlaması açısından botlar üretilmiştir. Bu botlar sayesinde sürekli ekran başında olmanıza gerek kalmamaktadır. Böylece bu botlar verdiğiniz emirler doğrultusunda sizin yerinize piyasayı takip edebilmektedir.

Ücretsiz Üyelik ile Ethereum Almak

Ethereum almak çok kolay üstelik tamamen ücretsiz. Evet bu noktaya kesinlikle dikkat etmelisiniz. Bu üyelik işlemleri hangi site olursa olsun ücretsiz gerçekleşir. Sizden ücret talep edenlere kesinlikle güvenmeyiniz. Biz size bu alım satım işlemlerini Coinzo sitesinden anlatacağız. Çünkü işleyişi çok basit. İşte 3 adımda kripto para almak için yapmanız gerekenler;

 • Coinzo’nun sitesine giriş yapıyorsunuz. Sağ üst köşede bulunan kayıt ol butonuna tıkladıktan sonra sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde dolduruyorsunuz. Sistem sizden E-devlet üzerinden ikametgâh ve kimlik bilgileri isteyebilir, endişelenmeyin. İstenilen bilgileri doldurduktan sonra sisteme fotoğraf bile yüklemeye gerek kalmadan üyeliğiniz gerçekleşmiş olacaktır.
Coinzo Mühendistan
Ethereum Al-Sat Nasıl Yapılır? 10
 • Artık sizde bir Coinzo üyesi olduğunuza göre sırada borsaya dahil olmak var. Sistemden TL yatır butonuna tıklayarak size verilen bankalardan birini seçip IBAN numaranızla eşleştirin.
etherium Mühendistan
Ethereum Al-Sat Nasıl Yapılır? 11
 • Yatırdığınız tutar sitenin sisteminde gözüktükten sonra Coinzo markete gidin ve dilediğiniz miktarda kripto para alarak işleminizi tamamlayın.

Ethereum Al Sat Nasıl Yapılır?

Ethereum ile ilgili alım satım işlemlerine yine Coinzo üzerinden anlatmaya devam edeceğiz.

 • Ana sayfada bulunan Coinzo market kısmına gidin. Sol tarafta piyasada işlem gören kripto paraları göreceksiniz. Bu kripto paralar içinden Ethereum’u seçerek işleminize başlayabilirsiniz.
 • Sayfa üzerinde bütün bilgileri görebilirsiniz. Yeterli incelemenizi yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan emir ver kutucuğuna gelin.
 • Burada kafanız karışmasın diye sistem alış işlemleri için yeşil, satış işlemleri için ise kırmızı rengi alır.
 • Almak istediğiniz tutarı kutucuğa yazın ve alım işlemini gerçekleştirin.
 • Gelişmiş mod özelliğini kullanarak ise limit, stop-limit, market gibi emir tiplerini de istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Ethereum almak ya da siteyi daha detaylı olarak incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Hafta Sonu Ethereum Alınır Mı?

Kripto paraların çoğu merkeziyetsiz bir sistemle çalıştığı için geleneksel olan banka işlemlerinden farklı şekilde hareket ederler. Bu yüzden hafta sonu, resmî tatil, özel gün demeden dilediğiniz her vakit sistem üzerinden kripto paraalabilirsiniz.

Banka Transferi ile Ethereum Alınır Mı?

Üye olduğunuz sitenin anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla sisteminize para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Sahip olduğunuz parayı çekmek için ise yine aynı yöntem ile paranızı sistemde kayıtlı bulunan banka hesabınıza yatırabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bir bankaya gidip Ethereum alamayacağınızdır. Bankalar BDDK bünyesinde çalışmaktadır. Kripto paralar ise merkeziyetsiz olduğu için BDDK bu paralar üzerinde işlem gerçekleştiremez.

Ethereum Almak İçin En Az Kaç Türk Lirası Gerekir?

Borsaya yeni adım atacak kişiler, piyasa hakkında çok bilgi sahibi olmayabilir. Bu yüzden kripto para alırken kaç Türk lirası yatırmalıyım konusunda kafalarında soru işareti bulunmaktadır. Ethereum almak isteyen kişiler en az 1 Türk lirası ile alım işlemini gerçekleştirebilir. Bunu size bir de örnekle açıklayalım. Grafiklerde 1 Ethereum’u 10,000 TL olarak gördünüz ve almaya karar verdiniz. Sisteme 10 TL yatırdığınızda tahmini olarak 0,001 ETH sahibi olmuş olacaksınız. Bu gözünüze düşük gelebilir ama sonuç olarak bir yerden başlamak gerekiyor.

Ether’lerimi Satıp Hemen Paraya Çevirebilir Miyim?

Tabii ki çevirebilirsiniz. Bunun için bir sınırlama bulunmamaktadır. İstediğiniz zaman sistem üzerinden nasıl Ethereum alabiliyorsanız aynı şekilde satış da yapabilirsiniz. Paranız size merkezi bir banka aracılığı ile geleceği için çalışma saatleri içerisinde talepte bulunmanız sizin yararınıza olacaktır.

Ethereum Aldıktan Sonra Ether’lerimi Nerede Saklayacağım?

Kripto paralar aldığınız sitelerin soğuk depolarında güvenli bir biçimde saklanmaktadır. Ancak siz bu paraları kendi aracılığınız ile saklamak isterseniz o zaman bir Ethereum cüzdana sahip olmanız gerekir. Bu sayede paralarınızı, sahip olduğunuz cüzdana istediğiniz gün ve saatte transfer edebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ethereum Alabilir Miyim?

Kredi kartı ile coin alma işlemi henüz ülkemizde mümkün değildir. Ancak Ethereum’u kredi kartı ile almak isterseniz, tercih ettiğiniz site ile iletişime geçebilir ve size verecekleri IBAN numarası ile siteye para gönderiminde bulunabilirsiniz. Bu sisteme çok güvenmiyorsanız, kredi kartıyla coin alabileceğiniz yabancı siteler de bulunmaktadır. Fakat bunun tek dezavantajı ise sitelerin sizden %20 oranında daha fazla ödeme istemesidir.

Ethereum Aldıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Artık bir Ethereum sahibi olduğunuza göre borsayı takip etmeye başlayabilirsiniz. Yatırımınızı uzun dönemlik yaptıysanız, aldığınız parayı kendi belirlediğiniz süre içerisinde takip etmenize gerek yoktur. Ancak kısa süreli yatırım yapıp bir an önce kar etmeyi düşünüyorsanız mutlaka piyasayı yakından takip etmelisiniz. Böylelikle düşüşleri ve yükselişleri anlık olarak takip edebilirsiniz. Paranız yükseldiği anda sisteme vereceğiniz talimat ile otomatik çekim işleminin gerçekleştirilmesi size sunulan seçenekler arasındadır.

Ethereum Madenciliği

Ethereum madenciliğiyapmak isteyen kişilerin evindeki bilgisayar donanımının oldukça yüksek olması gerekmektedir. Bu noktada yüksek bir GPU gücüne ihtiyacınız bulunmaktadır. Bilgisayarınızın en az 4 GB belleğinin bulunması gerekir ki bazen bu bile yeterli olmamaktadır. Ethereum madencilerinin en çok kullandığı ekran kartı ise AMD’dir. Bütün donanımlara sahip olduğunuzu düşürsek son olarak bir soğutucuya ihtiyacınız olacaktır. Her şey artık tamamlandığına göre madenciliğin nasıl yapıldığı aşamasına geçebiliriz.

 • İlk önce kendinize Ethereum cüzdanı oluşturun.
 • Oluşturduğunuz cüzdanı güvenli bir şekilde yedekleyin.
 • Bilgisayarınıza Claymore dual miner uygulamasını indirin.
 • Bilgilerinizi eksiksiz olarak doldurun.
 • Bu noktada bilgisayarınıza bir dosya indirilmektedir.
 • Bu inen dosyayı ilk olarak indirdiğiniz dosyanın içine atın.
 • Klasörün içinde bulunan start.bat dosyasına tıklayın ve aldığınız cüzdanın numarasını girin.
 • İşlem tamam! Artık sizde bir kripto para madencisi oldunuz.

Ethereum Para Haberleri

Yakın zamanda yayınlanan haberlere göre Çin’in finansal regülatörü Ethereum hakkında oldukça pozitif açıklamalarda bulundu. Qian bu açıklamaları kişisel olarak yaptığını belirtti. Dijital para çalışmalarının içinde Ethereum adının geçiyor olması ise işleyen süreç doğrultusunda bu paranın geleceğine pozitif bir yatırım olacak niteliktedir. Her ne kadar son zamanlarda piyasa içerisinde bir gerileme meydana gelmiş olsa da Ethereum borsa içerisinde yatay hareketine devam etmektedir.

Ethereum’dan gelen bir diğer haber ise Norton 360 antivirüs uygulamasını kapsamaktadır. Norton 360 kullanıcılarına müjdeyi Norton Crypto ile verdi. Bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar Ethereummadenciliği yapabilmek için Norton 360’ın grafik kartı gücünü kullanabileceklerdir. Böylece kullanıcılar herhangi bir risk yaşamadan güvenli bir şekilde madencilik yapabileceklerdir.

Ethereum Yorum

Ethereum’un kurucusu olarak bahsettiğimiz Vitalik Buterin piyasa hakkında farklı yorumlarda bulunarak çoğu kişiyi şaşırtmıştır. Yaptığı yorumda dijital para piyasasının aslında bir balon olduğunu söylemektedir. Ayrıca Buterin cümlesinde, bu kripto paraların bir an önce bir sisteme oturtulup sabit bir hal almazsa, kimsenin ummadığı bir anda bu balonun patlayabileceğini dile getirmiştir.

Bütün bunların dışında piyasayı hareketlendiren bir diğer isim ise Elon Musk’tır. Musk’ın sürekli olarak kripto paralar ile ilgili açıklamalar yapması piyasadaki yatırımcıları oldukça kızdırmaktadır. Ethereum hakkında attığı en son Tweet ile piyasayı bir anda hareketlendiren Musk, yatırımcılar tarafından Ethereum’a dokunma yorumlarıyla karşı karşıya kaldı.

Elon Musk’ın kripto para piyasasını manipüle eden açıklamalarından dolayı Hacktivist grup olan Anonymous, Elon Musk’ı açık açık tehdit etti. Ayrıca tehdit videosunda Elon Musk’ın şirketini de çevreci olmamakla suçlayan grubun bu videosu sosyal medyada geniş yankı buldu.

Ethereum Altcoin Nedir?

Piyasaya çıkan altcoinlerin birçoğu Ethereum alt tabanıyla ortaya çıkmaktadır. Ethereum altcoin değildir ama ondan beslenen altcoin kaynakları vardır. Peki ama Ethereum tabanlı altcoinler hangileridir?

 • Ripple
 • Tether
 • Dogecoin
 • Algorand
 • Shiba

Olmak üzere sayabileceğimiz altcoinler Ethereum tabanıyla oluşan altcoinlerden sadece birkaçıdır.

Ethereum Altcoinlerden Hangisi Alınmalıdır?

Uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar için;

 • Ethereum
 • Litecoin
 • UniSwap
 • Chainlink
 • Ripple
 • Tether
 • Ren coin
 • Aelf
 • Monero

Altcoinlerini değerlendirebilirler. Yine de bu altcoinlerin piyasa durumlarını araştırmadan yatırım yapmamalısınız.

Altcoin Nedir?

Altcoin dediğimiz şey bir kripto para birimine verilen isim değildir. Bu terim Bitcoin’e alternatif kripto para olarak geçer. Çünkü her altcoinin hedefi gelecekte Bitcoin’in yerine geçmektir. Borsada şu an 7307 adet işlem görmekte olan altcoin mevcuttur. Aslında altcoinler çok fazla gözüküyor olsa da hemen hepsi bu piyasaya tutunamamaktadır. Ortaya çıkan ilk altcoin ise Namecoin’dir. Amaçları ise yatırımcılara çeşitli alternatifler sunarak piyasada aktif olarak kalmayı sağlamaktır.

Altcoin Nasıl Alınır?

Bir altcoin almaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken şey güvenilir bir borsa bulmaktır. Çünkü altcoin alabileceğiniz en uygun yer borsadır. Daha sonra bulduğunuz borsada bir hesap açın ve seçtiğiniz altcoine para yatırarak satın alma işleminizi tamamlayın.

Altcoin Analiz

Altcoinler piyasadaki dalgalanmalardan oldukça sık etkilenmektedir. Özellikle son zamanlarda Elon Musk’ın attığı tweetlerle düşüşe geçen Bitcoin arkasından altcoinleri de sürüklemektedir. Buna verebileceğimiz en basit örnek ise Polygon’dur. Piyasada yüksek seviyelerde seyreden Polygon, Bitcoin’in yaşadığı düşüşten etkilenerek düşen altcoin trendine dahil olmuştur.

Altcoin Tavsiyeleri

Bu başlık bir yatırım tavsiyesi değildir. Bizler finans uzmanı değiliz. Bu yüzden yapılan araştırmalar ve bu işte uzman kişilerin söylediklerinden yararlanarak size uzun vadeli altcoin tavsiyeleri konusunda yardımcı olacağız. Analistler tarafından öne çıkan 5 altcoin şu şekildedir:

 1. Ethereum
 2. Cardano
 3. Binance Coin
 4. UniSwap
 5. Dogecoin

Bu 5 altcoin uzun vadeli yatırımlarda size oldukça fayda sağlayabilir.

Altcoin Para Madenciliği

Her kripto paranın madenciliği farklı bir şekilde çalışmaktadır. Kripto para biriminin türü, yoğunluğu, teknolojisi, yazılımları bu madenciliği etkileyen faktörlerdir. Bu yüzden her kripto para biriminin madencilik yöntemi farklıdır. İlk aşamada hangi altcoin üzerinden madencilik yapacaksınız o altcoine ait bir cüzdan hesabı oluşturmalısınız. Daha sonra seçtiğiniz altcoinin madencilik yöntemlerini araştırarak en uygun şekilde kripto para çıkarma işlemine başlayabilirsiniz.

Altcoin Haberleri

Altcoinlerle ilgili size verebileceğimiz en müjdeli haber Ethereum’dan geliyor. Amerika’da bulunan bir emlak firması artık kiracıların kiralarını Ethereum ve Bitcoin ile ödeyebileceğini duyurdu. Firma birkaç müşteriden böyle bir talep geldiğini ve bunu değerlendirerek böyle bir adım attıklarını dile getirmektedir. Böylece isteyen herkes kiralarını Ethereum ile ödeyebilecek.

Bir diğer altcoin gelişmesi de Shiba Inu’da yaşanmaktadır. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, yaşanan pandemi nedeniyle, Hindistan’a tam tamına 1 milyar dolar Shiba Inu olarak bağışta bulundu. Bu durum altcoin talebinin artmasına neden olmaktadır.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu