BiyografiHaberler

DNA Çalışması Leonardo Da Vinci’nin 14 Yaşayan Torunu Olduğunu Ortaya Çıkardı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Tarihçiler Alessandro Vezzosi ve Agnese Sabato, Leonardo da Vinci’nin büyük hayranlarıdır. Ancak bu ikilinin ünlü sanatçıya olan ilgileri sadece fikirleri ve sadece sanat eserleriyle sınırlı değildir. Onu bir dahi yapan şeyin ne olduğunu, neden solak olduğunu ve kalıtsal bir hastalığa yatkınlığının onu özel yapıp yapmadığını bilmek istiyorlar.

Tarihçi ikilinin da Vinci’yi daha iyi tanıma yolculukları, ünlü sanatçının bugün yaşayan 14 torunu olduğunu ortaya çıkardı!

Tarihçi ikilinin çalışmaları da Vinci’nin ailesinin 21 kuşağından geçiyor ve tarihi kayıtları kullanarak Leonardo’nun 1331’de doğan büyük-büyük-büyük büyükbabası Michele da Vinci’ye kadar uzanıyor. Michele’in da Vinci soyadını ilk kullanan olması muhtemeldir.

Peki ölmüş olan bir insanın tarihsel kayıtlarını nasıl doğrulayabiliriz? Cevap, insanlarda ve diğer memelilerde iki cinsiyet kromozomunun birinde yatmaktadır: Y kromozomu.

Tıpkı bir soyadı gibi, Y kromozomu da babadan oğula geçer. Y kromozomlarının nesiller arasında nadiren değişiyor olması, bu tür çalışmalar için mükemmel bir kaynaktır. Bu, araştırmacıların, aralarında bazı kopuk bağlantılar olsa bile bireylerin atalarını onaylamalarını sağlar.

Da Vinci örneğinde de 21 nesil ve beş aile dalını analiz ettikten sonra tarihçiler, hala da Vinci’nin doğduğu Toskana bölgesinde yaşayan ve şu anda farklı mesleklerle uğraşan torunları buldular!

Leonardo’nun evlendiklerine veya çocukları olduğuna dair bir kanıt olmadığı için, tarihçiler geniş ailedeki Y kromozomlarının sanatçı hakkında daha fazla bilgi vermesini ve onu bu kadar dahi yapan şeyi bulmalarına yardımcı olabileceğini umuyorlar. Son yıllarda, DNA tabanlı analizler bir insan ve geçmişi hakkında neler öğrenebileceğimizi bir hayli değiştirdi.

Torunların DNA’sı yakın gelecekte test edilecek ve toplanan bilgiler, Richard Lounsbery Vakfı tarafından desteklenen New York’taki Rockefeller Üniversitesi’nden Jesse Ausubel liderliğindeki Leonardo Da Vinci DNA Projesi’ni ilerletmek için kullanılacak.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu