Uzay BilimleriHaberler

İngiltere’ye Düşen Nadir Göktaşı, Güneş Sistemimiz Hakkında Önemli Bilgiler Veriyor!

Bu yılın başlarında İngiltere'ye düşen nadir bir göktaşı, Dünya'daki yaşamın sırlarını saklıyor olabilir.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bu yılın başlarında İngiltere’ye düşen nadir bir göktaşı, Dünya’daki yaşamın sırlarını saklıyor olabilir. Çünkü, araştırmalar bu nadir göktaşının 4,5 milyar yıl önce Güneş Sistemi’nin başlangıcına dayandığını gösteriyor.

Bu özel göktaşı, indiği Gloucestershire kasabasından sonra Winchcombe göktaşı olarak adlandırılmaya başlandı. Bu taş, su ve organik madde bakımından zengin karbonasöz kondrit bulunduran son derece nadir bir meteor türüdür. Özel olmasının bir diğer nedeni ise, Güneş Sistemi’nin oluşumundan itibaren kimyasını tüm yol boyunca korumuş olmasıdır.

Ayrıca bu taşın, CM (“Mighei benzeri”) karbonasöz kondrit grubunun bir üyesi olduğu ortaya konmuştur. Yeni göktaşı ile ilgili tüm çalışma Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi (STFC) finansmanı ile mümkün olmuştur.

İngiltere Araştırma ve İnovasyon Merkezi’nde lider üye olan Dr. Ashley King; “Winchcombe, İngiltere’de 30 yıldır kurtarılan ilk meteordur ve ülkemizde bu göktaşı sayesinde ilk kez karbonasöz kondrit araştırması yapılabilmiştir. STFC’nin finansmanı, dünya üzerindeki suyun ve yaşamın kökenlerini keşfetmek için bize bu eşsiz fırsatı sağlıyor. Fon sayesinde, Winchcombe göktaşı ile ilgili analiz ve araştırmalarımıza katkıda bulunan son teknoloji ekipmanlara yatırım yapabildik,” ifadelerini kullandı.

Fireball Alliance’ın fotoğraflarını ve video görüntülerini kullanarak keşfinden bu yana, Birleşik Krallık bilim adamları, Güneş Sistemimizin nasıl oluştuğu hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışmak için Winchcombe’u inceliyorlar.

Ekiplerin ön analizleri Winchcombe’un çok çeşitli organik malzemeler içerdiğini doğruluyor! Meteoru düşüşünden sadece haftalar sonra, herhangi bir önemli karasal kirlenmeden önce incelemek, Güneş Sisteminin doğuşunda bulunan bileşenleri araştırma konusunda oldukça faydalı olmuşa benziyor. Bu meteor üzerinde yapılan araştırmalar, Dünya’mızın bugünlere nasıl geldiği hakkında önemli fikirler edinmemizi sağlayabilir. 

Tarihin bu eşsiz ve nadir parçasını görmek istiyorsanız, Winchcombe göktaşının bir parçası şimdi Londra Doğa Tarihi Müzesi’nde halka açık olarak sergileniyor.

Kaynak
Live Science

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu