HaberlerEnerjiOtomotivYenilenebilir Enerji

Almanya Kamyonlar için İlk Elektrikli Otoyol Testini Yaptı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Kamyonlar doğaya saldığı zararlı emisyonlar sebebiyle kasabaları ve şehirleri kirleterek iklim değişikliği yani küresel ısınmayı tetikliyor. Almanya, bu sorunu yıllardır trenler için kullanılan araç üstü elektrik hatlarını kamyonlara entegre ederek oluşturulacak bir elektrikli otoyol ile çözeceğini düşünüyor.

Alman hükümetine göre, kamyonların araç üstü kablolarından elektrik almasını sağlayan bir sistem bugün denendi ve kamyonlar elektrikli otoyol üzerinde yaklaşık 10 km yol katettiler. Böyle bir test Almanya’da halka açık bir yolda ilk defa yapıldı.

Siemens (SIEGY) tarafından geliştirilen elektrikli otoyol sistemi, kamyonların saatte 90 kilometreye varan hızlarda seyahat etmelerine olanak sağlıyor.

Kamyonlar tepelerinde elektrik hattı olduğu sürece hereketlerini elektrik ile sağlıyorlar. Eğer elektrikli otoyoldan normal yola geçildiğinde ise sensörler bunu algılıyor ve kamyonlar normal yakıtlarla yola devam ediyorlar. Tekrar elektrikli otoyola döndüklerinde ise sensörler vasıtasıyla alınan bilgi ile tekrar elektrik yakıt olarak kullanılıyor. Bu şekilde hibrid bir sistem oluşturulmuş oluyor.

Siemens, eHighway sistemi olarak adlandırılan bu sistemin demiryolu verimliliği ile karayolu esnekliğini bir araya getirdiğini belirtiyor. Diğer bir avantajda kamyonların atmosfere yaydığı karbondioksit ve nitrojen oksit gibi emisyonların azaltılmasını sağlıyor.

Elektrikli Otoyol Faydaları

Siemens, sistemin hali hazırda bulunan kara yolu altyapısı ile entegre edilerek, demir yollarının olmadığı yerlerde emisyon ve enerji tüketimini azaltmada önemli bir rol oynayabileceğini belirtiyor.

Bugün açılan yol, Frankurt hava alanı, küresel nakliye bir nakliye merkezi ve sanayi bölgesi arasında önemli bir bağlantı sağlıyor. Bu sistemle çalışan iki yolun daha açılması planlanıyor.

Elektrik kabloları elektrikli otoyol üzerinde kamyonların üst tarafından aracı besliyor
Elektrik kabloları kamyonların üst tarafından aracı besliyor

Alman hükümeti, elektrikli otoyol sistemini kullanacak kamyonlar geliştirmek için 70 milyon € (490 milyon TL) harcadı. Siemens’e göre bir kamyon sahibinin 100.000 kilometrede 20.000 € (140 milyon TL) kar edeceğini tahmin ediyor.

Elektrikli Otoyolun Çevresel Önemi

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın bir parçası olan Uluslararası Ulaşım Forumu’na göre, kamyon taşımacılığı dünyanın en hızlı büyüyen petrol tüketim kaynağıdır. Ayrıca Ulaşım Forumuna göre kara taşıtları taşımacılığı küresel karbondioksit emisyonlarının 2050 yılına kadar %15’ni oluşturacak.

Yük taşımacılığı sebebiyle oluşan karbon emisyonlarının azaltılması 2015 Paris İklim Anlaşmasının önemli bir parçasıdır.

Alman Federal Çevre Bakanlığı sekreteri Rita Schwarzelühr-Sutter: “Elektrikli kamyonlar taşımacılıkta karbon emisyonunu azaltmada oldukça etkili bir çözümdür.” diye belirtiyor.

Ehighway teknolojisinin ayrıca testleri ve gösterimleri daha küçük ölçeklerde ABD’nin Los Angeles ve Long Beach limanlarının yakınında ve İsveçte gerçekleştirildi.

Kaynak: CNN Business

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu