ElektronikHaberlerTeknoloji

Son Tasarım Morpheus Çipini Hacklemek Mümkün Değil!

Michigan Üniversitesi'nden mühendisler, Morpheus adında pratik olarak hacklenmesi mümkün olmayan bir bilgisayar çipi tasarladılar.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Geliştiriciler tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre Michigan Üniversitesi’nden mühendisler, Morpheus adında pratik olarak hacklenmesi mümkün olmayan bir bilgisayar çipi tasarladılar. Her birkaç milisaniyede bir kendi mikro mimarisini değiştiren işlemci, DARPA güvenlik mücadelesinde yüzlerce profesyonel bilgisayar korsanı tarafından test edildi. Hiçbiri sistemi ihlal edemedi.

Bu zamana kadar tasarlanmış güvenlik sistemleriyle karşılaştırması yapılan sistem, kendisini sürekli yeniden düzenleyen bir rubik küpe benzetildi. Üniversitenin Morpheus adlı yeni sistemi, 2020 yılında, DARPA için çalışan dünyanın en yetkin yüzlerce hackerı tarafından dört ay boyunca test edildi, ve hiçbiri sistemi kırmayı başaramadı. Bu da Morpheus sistemini, sayısız hackerın en iyi girişimlerine rağmen hacklenmesi mümkün olmadığı için, bilim kurgu filmlerinde hayal edilen o kusursuz çiplerden biri haline getirdi. Ayrıca, geleceğin projesi olabilecek olan bu tasarımı Michigan Üniversitesi’ndeki organizasyon, 3.6 milyon dolarla destekledi.

Morpheus Çipi Çözülemez Bir Bilmecedir

Morpheus sistemi temelde, önemli verileri diğer birçok siber güvenlik sistemiyle aynı şekilde şifreler. Sistemi diğerlerinden ayıran en önemli detay ise, şifrelemeyi birkaç yüz milisaniyede bir rasgele karıştırarak yeni şifreler üretebiliyor olmasıdır.

Morpheus projesinin baş araştırmacısı Todd Austin teknoloji harikası çipi anlatırken, “Gözünüzü her kırptığınızda kendini yeniden düzenleyen bir rubik küpü çözmeye çalıştığınızı hayal edin,” dedi. “Morpheus ile hackerların karşı karşıya olduğu şey bu. Bu çip, bilgisayarı çözülemez bir bulmaca haline getiriyor.”

Morpheus çipi

Elbette sisteme erişimi olan kişiler aynı süreci yaşamıyor ve şifrelenmemiş verilere kendi ekranlarında erişebiliyorlar.

Michigan Üniversitesi’nin açıklamasına göre, çipin geliştirilmesi gereken tek özelliği, sisteminin diğer eşdeğer sistemlerden yaklaşık yüzde 10 daha yavaş çalışmasıdır. Ancak ekip, sistemi gelecekte daha hızlı hale getirmek için iyileştirmeyi hedeflediğini açıkladı. Baş araştırmacı Todd Austin ayrıca, Morpheus gibi sistemler sayesinde insanların, güvenlik açığı yaşama olasılığını eskisi gibi şansa bırakmayacağını vurguladı. Geçen yıl siber güvenliğe yapılan 7,8 milyar dolarlık rekor bir yatırım olduğunu söyleyen Austin, Michigan Üniversitesi’nin Morpheus çipi gibi sistemlerinin, mevcut dünya düzeninde gittikçe artan bir gereklilik olduğunu öne sürüyor.

Kaynak
The Michigan Engineer

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu