BilimFizikHaberler

Çin’den Son Teknoloji İyon İtici Haberi Geldi!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

South China Morning Post’un (SCMP) haberine göre, Çin’in yaklaşmakta olan Tiangong uzay istasyonunun ilk modülü, enerji verimliliğini büyük ölçüde artıracak ve Mars’a yolculuk sürelerini kısaltabilecek bir iyon itici sistemi ile donatılacak.

Her şey plana göre giderse bu ayın sonlarında ilk astronotlarını karşılayacak olan uzay istasyonunun çekirdek Tianhe modülü, iyonları bir tür itici güç olarak hızlandırmak için elektrik kullanan dört iyon itici tarafından yönetiliyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) yörüngede kalmasını sağlayan kimyasal kuvvet ile karşılaştırıldığında, iyon güçleri çok daha verimli olduğu açıklandı. Çin Bilimler Akademisi’ne göre, ISS’nin iticileri onu bir yıl boyunca ayakta tutmak için dört ton roket yakıtına ihtiyaç duyuyorlar.

Bugünkü roket teknolojisi, bir mürettebatı sekiz aydan fazla bir süre içinde Mars’a yakıt ve diğer malzemeleri taşıyacak kadar büyük bir uzay gemisine götürecek güce sahip. Bununla birlikte, araştırmacılar tarafından yapılan bazı hesaplamalara göre, 200 MW’lık bir iyon itimi dizisiyle çalışan bir araç, yolculuk süresini 39 güne düşürerek daha küçük gemiler kullanılmasına veya daha fazla malzeme taşınmasına izin verebilir.

İyon İtici Nasıl Çalışır?

Bir iyon iticisi, elektrik kullanarak iyonları hızlandırır ve bu sayede onlara itme gücü üretir. Sonrasında, atomlardan bazı elektronları çıkararak nötr bir gazı iyonize eder ve pozitif iyon bulutu oluşturur. Ateşlendiğinde ise, iyon sürücüsü inanılmaz derecede sıcak mavi dumanlar yaymaya başlar. Bahsedilen yüklü parçacıklar, motor bileşenlerini bozarak uydunun ömrünü kısaltabilir ve muhtemelen astronotları riske atabilir. Ayrıca, itme genellikle oldukça düşüktür. Ancak Çin Bilimler Akademisi, bu sorunların hepsinin üstesinden gelmenin bir yolunu bulduklarını söylüyor.

Çinli bilim adamları, motorların parçacıkların neden olduğu hasara direnebildiğinden emin olmak için iticileri zorlu testlerden geçirdiklerini anlattı. Zarar veren parçacıkları püskürtmek için ise motorun iç duvarına bir manyetik alan koyarak, motoru erozyondan koruyabildiklerini başarıyla bildirdiler. Ayrıca, uzun bir süre boyunca şiddetli ısıya veya radyasyona dayanacak şekilde tasarlanmış benzersiz bir seramik malzeme de geliştirdiler. Mükemmel tasarıma sahip iyon iticiler, kesintisiz olarak 11 ay boyunca çalışabilirler.

Çin’den gelen son buluş, uzmanları enerji tasarrufu konusunda oldukça heyecanlandırdı.

Kaynak
Futurism

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu