Güneş EnerjisiEnerjiHaberlerYenilenebilir Enerji

Son Derece Verimli Güneş Enerjisi Çiftliği Yapıldı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Son birkaç yıldır dünya çapındaki araştırmacılar, yenilenebilir enerji teknolojisini başka amaçlara hizmet eden alanlara da sorunsuz bir şekilde sığdırmak için yenilikçi yöntemlere yöneliyor ve güneş enerjisi çiftlikleri gibi teknolojiler için dönümlerce arazi ayırma ihtiyacını azaltıyor.

Euronews’te yer alan bir habere göre, bu amaca yönelik en son örneklerden biri İsviçre Alpleri’nin ortasındaki rezervuarda yüzen bir güneş enerjisi çiftliği kuran Romande Energie’den geliyor.

Proje kısa süre önce yenilenebilir enerji inovasyonu 2020’nin en iyisi olarak İsviçre Watt d’Or ödülünü kazandı. Güneş enerjisi çiftliği, halihazırda hidroelektrik santrali olarak hizmet veren İsviçre’nin Valais kentindeki Lac des Toules rezervuarında deniz seviyesinden 1.800 metre yükseklikte yer almaktadır. Güneş enerjisi çiftliği 36 yüzen mavna ve 2.000 metrekareden fazla güneş panelinden inşa edilmiştir.

Romande Energie, güneş panellerinin daha düşük rakımlardaki güneş çiftliklerinden yüzde 50’ye kadar daha fazla enerji toplamasını sağlayan bir sistem geliştirdi. Projenin lideri Guillaume Fuchs, Euronews’e verdiği demeçte, pilot projenin yılda yaklaşık 800 megawatt saatlik enerji ürettiğini söyledi.

Proje şu anda, araştırmacıların sistemi daha büyük ölçekte nasıl uygulanabileceğini ve dünya çapındaki diğer rezervuarlarda çoğaltılıp çoğaltılamayacağını görmek için analiz edecekleri iki yıllık bir deneme süresinden geçiyor. Deneme, 2,2 milyon Euro’luk bir projenin ve altı yıllık araştırma ve geliştirmenin doruk noktası olma niteliği de taşıyor.

Kentsel ve Kırsal Alanlarda Yenilenebilir Enerji

Romande Energie’nin güneş enerjisi çiftliği projesi, yenilenebilir enerji çözümlerinin küresel ölçekte uygulanma şeklini dönüştürmeyi amaçlayan birçok yenilikçi girişimden biridir. Kaliforniya’daki bilim adamları kısa süre önce, kanalların üzerindeki güneş panellerinin askıya alınmasının, sadece güneş çiftliklerine ayrılan arazi ihtiyacını azaltacağını belirtmişlerdi. Aynı zamanda, bu proje su kaybının buharlaşmasını önleyecek ve güneş hücrelerini serin tutarak daha verimli hale getirecekti. Romande Energie sistemi ise, bir bakıma bu amaçlara hizmet eden bir proje olduğu için, uzmanlar tarafından oldukça takdir görmeyi başardı.

Romande Energie’nin yenilenebilir enerji teknolojisini kentsel alanlarda göze çarpmayan hale getirmeyi amaçlayan diğer girişimleri arasında, büyük ofis bloklarının pencerelerini sabit enerji jeneratörlerine dönüştürme potansiyeline sahip AuREUS güneş panelleri de yer alıyor. Enerji kullanımı konusunda bilinçli projeler yürüten firma, geleceğe yön verebilecek lider isimler arasında görülüyor.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu