HaberlerOtomotivTeknoloji

Çip Krizi Konusunda Elon Musk’dan Açıklama Geldi

Tesla'nın CEO'su Elon Musk küresel olarak gerçekleşen yarı iletken krizinin gelecek yıl biteceğini söyledi.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Küresel çapta yaşanan çip ve hammadde krizi otomotiv endüstrisinde ciddi kayıplara yol açmaya devam ediyor. Bu küresel kriz birçok ülkede araç ve teknolojik ürünlerin fiyatlarının da artmasına neden oldu.

İtalya’da gerçekleştirilen bir teknoloji etkinliğine online olarak katılan ABD merkezli ünlü elektrikli araç üreticisi olan Tesla’nın CEO’su Elon Musk’a göre çip sorunu kısa vadeli bir sorun ve yakın zamanda bu sorun giderilecek.

Elon Musk ayrıca tüm dünyada inşaa edilmekte olan çok sayıda çip üretim tesisine dikkat çekti ve önümüzdeki yıla kadar bu üretim tesislerinin tam olarak üretime geçmeleriyle beraber çok iyi bir çip kapasitesine sahip olunacağını da belirtti.

Geçtiğimiz aylarda Intel ve TSMC gibi çip üretim firmaları ABD’de yeni üretim tesisleri kurma planlarını açıkladılar fakat bunların önümüzdeki birkaç yıl içerisinde aktif olarak üretime geçmesi de beklenmiyor.

Yaşanan bu kriz çerçevesinde ünlü markalar teker teker yıl sonu satış tahminlerini düşürüyor ve ihracatta da hedef üçüncü kez aşağı çekildi. Yaşanan bu gelişmeler tedarik tarafında da sipariş iptallerine neden olmaktadır.

Salgın döneminde teknolojik ürünlere olan talebin artması ve otomotiv sektöründe talebin görece düşmesinden dolayı çip üreticileri daha çok teknolojik ürünlere ağırlık verince bu seferde otomotiv endüstrisinde küresel bir çip krizine yol açtı.

Çipler otomotivin elektronik işlevlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bilindiği gibi yeni nesil araçlarda yazılım ve araç elektroniğin rolü daha fazladır. Bu da otomotiv endüstrisinde çip talebinin de artmasına yol açmaktadır. Özellikle de elektrikli ve otonom araç üretiminin de arttığı düşünülürse oluşan bu kriz şu anlık otomotiv sektörünün ilerlemesi için en büyük engellerden birisi olarak öne çıkmaktadır.

İlgili Makaleler
Kaynak
NTV

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu