Uzay Bilimleri

Ay’a Gidildi Mi? Tüm Teoriler ve Cevapları

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

20 Temmuz 1969 tarihinde gerçekleşen Apollo 11 Ay inişi, insanlık tarihinin en çarpıcı başarılarından biridir. Tahmini olarak 530 milyon TV izleyicisi, Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in Ay yüzeyindeki ilk adımlarını izledi. Ardından da bu iki astronot ile yörüngede bekleyen 3. kişi Michael Collins, Dünya’ya güvenli bir şekilde geri dönerek, Pasifik Okyanusu’na iniş yaptı. Ama Ay’a gidildi mi sorusunun sorulması o günden bu yana devam ediyor.

O günden günümüze kadar Ay’a gidildi mi sorusu sürekli gündem de tutuldu ve birçok komplo teorisyeni tarafından Ay’a inişin gerçek olmadığı iddia edildi. Günümüzde bile bu iddialar kuvvetli bir şekilde savunulmaktadır. Bunun da en büyük gerekçesi ABD’nin Sovyetler Birliği ile olan uzay yarışında öne geçmek için böyle bir kurgu gerçekleştirdiğine inanılıyor. Bunun içinde bayrağın dalgalanması, yıldızların görünmemesi ve gölge pozisyonları gibi gerekçeler ileri sürülüyor. Bu yazımızda da sizlere Ay yolculuğunun gerçek olmadığını iddia edenlerin en çok ileri sürdüğü teorileri ve bilimsel açıklamalarını derledik.

Ay’a Gidildi mi? Teoriler ve Açıklamaları

Ay’a Gidilmedi Çünkü Bayrak Dalgalanıyor!

Ay yüzeyi bayrak dalgalanması Mühendistan
ABD bayrağıyla Buzz Aldrin

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Amerikan bayrağı hava olmayan Ay yüzeyinde dalgalanıyormuş gibi gözükür. Peki bu nasıl mümkün olabilir? Cevap oldukça basit çünkü bu bayrak bilinen sıradan bayraklardan değildir. Çünkü hava olmayan bir ortamda dikilen bir bayrak, dünya üzerinde rüzgarın yetersiz olduğu bölgelerde bulunan bayraklar gibi gözükür. Aşağıda da bunun örneğini Ay yüzeyinde görmektesiniz.

Ay yüzeyinde Amerikan bayrağı Mühendistan

Bu da görüntü açısında pek güzel durmadığından NASA Ay görevleri için özel bayraklar dizayn etti. Bu bayraklar içerisinde bayrak direğinden çıkan yatay bir çubuk vardı. Ancak astronotlar çubuğu bayrağın içerisinden uzatmakta zorlanınca, bu da bayrak üzerinde bir dalgalanma efekti oluştu. Zaten aşağıdaki gibi Aya iniş videolarını izlediğinizde de bayrağın sadece Ay yüzeyine çakılırken titreşimden hareket ettiğini görebilirsiniz. Yatay çubuk tam olarak uzatılamadığından yukarıda gördüğünüz şekil ortaya çıktı. Aşağıdaki videoda da bayrak dikim sürecini görebilirsiniz.

Yukarıdaki videoda gördüğünüz gibi bayrağın salınım yapması tamamen dikim esnasındaki sarsıntı ve bir defa sallanmaya başlayınca onu durduracak veya yavaşlatacak bir hava sürtünmesi olmaması sebebiyle oluşan salınımdır.

Zaten eğer Aya iniş kurguysa bu kadar basit bir hatayı yapmayacak kadar profesyonel olurlardı.

Ay’a Gidilmedi Çünkü Yıldızlar Fotoğrafta Görünmüyor!

Aya İniş Gerçek Değil Çünkü Yıldızlar Fotoğrafta Görünmüyor!

En yaygın teorilerden biri de Ay yüzeyinde çekilen fotoğraflarda yıldızların olmamasıdır. Bunun nedeni aslında ay yüzeyinde gündüz olmasından kaynaklanır. Gökyüzünün de siyah gözükmesinin sebebi de atmosferin olmamasından dolayıdır. Yani eğer siz telefonunuzla gündüz vakti bir fotoğraf çektirirseniz yıldızları zaten göremezsiniz. Tabi aklınıza şu soru gelebilir: “Zaten Ayda atmosfer yok gökyüzünde yıldızların görülmesi gerekir.” Bunun da açıklaması gün ışığı güneşin olduğu bir bölgede fotoğraf çekildiğinden dolayı yıldızların ışığı fotoğraflarda gözükemez. Ancak gece olduğu zaman çekilen fotoğrafta yıldızlar belirli olabilir. Ayrıca gün ışığında çekilen bu fotoğrafta yıldızlar olsaydı, işte o zaman bir kurgudan bahsedebilirdik.

Ay’a Gidilmedi Çünkü Gölgeler Gerçek Değil!

Gölgeler Gerçek Değil
Buzz Aldrin’in Lunar Modül ile fotoğrafı

Aya inişini yalanlayanları ileri sürdüğü bir diğer argüman da Ay yüzeyinde oluşan gölgelerde bazı nesneler görünebiliyor. Komplo teorisyenleri de güneşin tek ışık kaynağı olduğu bir yerde gölgede bulunan nesnelerin görünemeyeceği, bu yüzden de güneş dışı harici bir ışık kaynağıyla(film set ışıkları) aydınlatıldığını düşünmektedirler.

Bu teoride gölgelerde bulunan nesnelerin görünebilmesi doğru olsa da bunun nedeni ay yüzeyinin güneş ışığını yansıtmasından kaynaklanıyor. Ay, yüzey özelliklerinden dolayı çok iyi bir yansıtıcıdır. Nitekim bunu dünyadan da gözlemlemekteyiz. Güneş ışınlarının da Ay yüzeyinde yansıyarak gölgede bulunan nesneleri az da olsa aydınlattığından dolayı görünebilmektedir.

Ay’a Gidilmedi Çünkü Neil Armstrong’un Kamerası Görünmüyor!

Neil Armstrong'un çektiği Buzz Aldrin'in fotoğrafı
Neil Armstrong’un çektiği Buzz Aldrin’in fotoğrafı

Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere Armstrong’un görüntüsünün Aldrin’in başlığına yansıdığını görmektesiniz. Burada da komplo teorisyenleri Armstrongun başlıktaki görüntüsünde elinde kamera tutmadığını ve bu fotoğrafın harici bir kamerayla dışarıdan çekildiğini iddaa edilmektedir.

Armstrong sürekli elde tutulabilen bir kamerayla Ay yüzeyinde yürüyemiyordu. O büyük uzay elbisesi içerisinde kolayca taşınabilen bir kameraya ihtiyacı vardı. Bunun için de Ay’da kullandığı kamerada uzay kıyafetine yerleştirildi. Çekim sırasında da ellerinin yansıması sebebiyle de başlıktaki görüntüde kamera tam olarak belli olmamaktadır.

Ay’a Gidilmedi Çünkü Astronotların Ayak İzi ile Ayakkabıları Uyuşmuyor?

Bu teori, Ay yüzeyinde oluşan ayak izi ile astronotların uzay ayakkabılarının birbirleri ile uyumsuz olduğu ve bu yüzden de Aya inişin kurmaca olduğunun iddia edilmesidir. Tabi bunu da çok kolay bir şekilde astronot kıyafetlerine bakarak öğrenebiliriz.

Neil Armstrong'un Ayak İzi
Neil Armstrong’un Ayak İzi

Astronotların Ay yüzeyinde bıraktıkları ayak izleri yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibidir.

Neil Armstrong'un Uzay Ayakkabıları
Neil Armstrong’un Uzay Ayakkabıları

Astronotların uzay ayakkabıları ise yukarıda gösterilen fotoğraftaki gibidir.

Bu iki resme baktığınızda direk olarak ayakkabı ile ayak izinin uyuşmadığını görebilirsiniz. Tabi bu teori de uzay kıyafetlerinin tam olarak bilinmemesinden kaynaklı olarak ortaya atılmıştır. Yukarıdaki resimdeki uzay ayakkabıları genellikle uzay araçları içerisinde kullanılan ayakkabılardır. Astronotlar Ay yüzeyine inerken kötü zeminde ve düşük yerçekiminde hareket etmeyi kolaylaştıran farklı bir uzay botu kullanmak zorundaydılar. Bu uzay botunu da Aya indikten sonra uzay aracından çıkmadan giyerek Ay yüzeyine iniş yapmışlarıdır ve Ay yüzeyinde oluşan ayak izi de yukarıdaki uzay ayakkabısına ait değil, aşağıdaki resimlerde göreceğiniz uzay botuna aittir.

Aşağıdaki fotoğrafta uzay kıyafetinin tüm ekipmanlarını görebilirsiniz. Sağ alt tarafta da Ay’da kullanılan uzay botları bulunuyor.

Neil Armstrong'un tüm uzay kıyafeti ekipmanları
Neil Armstrong’un tüm uzay kıyafeti ekipmanları

Ay yüzeyinde astronotların kullandığı uzay botunu aşağıda görmektesiniz. Ay’da yukarıdaki uzay ayakkabıları değil, bu uzay botu kullanılmıştır.

Ay yüzeyinde kullanılan uzay botları
Ay yüzeyinde kullanılan uzay botları

Aşağıdaki fotoğrafta ise X-ray ışını altında botun taban kısmı açıkça görülmektedir ve Ay yüzeyindeki ayak izleri ile de birebir uyuşmaktadır.

Neil Armstrong'un uzay botunun X-ray görüntüsü
Neil Armstrong’un uzay botunun X-ray görüntüsü

Eğer Ay’a İnildi İse Neden Tekrar Gidilmiyor?

Birden fazla Apollo uçuşu gerçekleşti. Bunların bir kısmı başarısız olsa da NASA tarafından Ay yüzeyine 6 kez başarılı iniş gerçekleşti bununla ilgili daha fazla ayrıntı için “Apollo Görevleri ve Ay Yolculuğu” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ay’a insanlı iniş takdir edersiniz ki oldukça maliyetli bir işlemdir ve bunun sürekliliği için oldukça büyük yatırımlar gerekmektedir. Yapılan Ay görevlerinde yüzeyden incelemek ve araştırma yapmak için yeteri kadar örnek toplandı. Ayrıca birçok insansız uzay aracı da Ay yüzeyine iniş yaptı ve buradaki bilgileri Dünya’ya düzenli olarak gönderiyorlar.

Ay’a Gidildi mi? Diğer Ülkelerde Ay’a İniş Yalanını Saklıyor mu?

Bir diğer teoride dünya ülkelerinin ABD’nin Aya inişinin sahte olduğunu diğer ülkelerin dünyaya açıklamadığını ve saklı tuttuğudur. Ay yüzeyine diğer birçok ülke tarafından uzay araçları gönderildi ve Apollo 11 görevinde kullanılan Lunar Modül de şuan Ay yüzeyinde yer alıyor. Ayrıca Armstrong ve Aldrin’in ayak izleri Ay’da hava olmadığından hala Ay yüzeyinde belirgin bir şekilde duruyor. Çin ve Rusya ABD’nin gerek ticari gerekse de teknoloji yönünden en büyük rakipleridir. Eğer Aya iniş gerçek değilse bu ülkeler bunu kolaylıkla Ay yüzeyinde uydularıyla çektikleri görüntülerle ve gönderdikleri uzay araçlarıyla kolaylıkla ispat ederek ABD’yi büyük bir zevkle tüm ülkelere rezil ederlerdi. Ancak uzay araştırması yapan bütün ülkeler ABD’nin Aya inmediğine dair en ufak bir kanıt dahi bulamamışlardır. Aksine uydu ve uzay araçları tarafından çekilen fotoğraflarda da Aya insanlı iniş kanıtlanmıştır.

Eğer NASA bu Ay görevini stüdyo ortamında çekseydi kendilerine Aya insanlı inişten daha pahalıya patlardı. Çünkü o dönemde yapılacak böyle bir kurgu büyük bütçeler gerektirir. Ayrıca birçok kişinin de susmasını ve bu yalanı sürdürmeleri için de harcanacak tutar düşünüldüğünde oldukça masraflı bir kurgu gerekiyor.

Ay’a Gidildi mi? Ay’dan Getirilen Toprak Örnekleri

Aydan getirilen toprak örnekleri
Aydan getirilen toprak örnekleri

1969 yılından 1972 yılına kadar gerçekleşen Ay görevleri sırasında toplam 382 kilogram Ay örneği toplandı ve dünyanın dört bir yanından bilim adamları da bu örnekler üzerinde çalıştı. Bu bilim insanları tarafından da örneklerin Ay’dan getirildiği de kabul edildi. Bu kadar dünya çapında

Kısacası Aya inildi mi diye sorgulayan kesimin büyük bir çoğunluğu dünyanın düz olduğunu da iddaa ediyor. Neden uzay araştırmalarında en az NASA kadar aktif olan ESA(Avrupa Uzay Ajansı), JAXA (Japonya Uzay Ajansı), CNSA (Çin Uzay Ajansı) ve Rusya Federal Uzay Ajansı da Aya inişin sahte olduğuna dair herhangi bir açıklaması yoktur.

Bu yazımızda sizlere Ay’a gidildi mi, Ay’a iniş sahte mi gibi soruların cevabını ortaya atılan komplo teorileri ve bunların bilimsel açıklamalarıyla izah ettik. Sizin de merak ettiğiniz ve mantıklı bir açıklama bulamadığınız teoriler varsa veya yazımızda yer alan açıklamalardan ikna olmadıysanız yorum olarak belirtmeyi unutmayın.

Kaynak: History

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu