HaberlerOtomotivTeknoloji

Uçan Elektrikli Tekneler Venedik’i Batmaktan Kurtarabilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Son birkaç yıldır Venedik’in alçaldığı uzmanlar tarafından duyuruluyor ve motorlu tekneler buna en çok neden olan araçlar, çünkü “Moto Ondoso” adı verilen bir şey yaratıyorlar bu da, şehrin binalarının % 60’ına zarar vermiş olan uyanma kirliliği demek. Ancak Candela adlı bir şirket, bu hasarı önemli ölçüde azaltabilecek yeni su araçlarının canlı bir demosunu vermek üzere olduğunu açıkladı.

C-7 tekneleri olarak adlandırılan bu uçan elektrikli tekneler, gövdeyi suyun üzerine çıkarmak için hidrofoiller ve bilgisayar kontrollü sualtı kanatları kullanırlar. Bu sayede, motorlu teknelerin ticari marka mega-uyanışını suda yönetilebilir 5 cm yüksekliğinde bir tümsek haline düşürebiliyorlar. Bahsedilen bu motorlu tekneler, Venedik’in geleneksel kürek tekneleri ile kabaca aynı boyutta, bu da estetik açıdan önemli bir artı sağlıyor.

Yapımcı şirketten gelen açıklamaya göre bu uçan elektrikli tekneler Venedik’te yaygın olarak kullanılırsa hızlı teknelerden ve asidik kirlilikten kaynaklanan hasarı büyük ölçüde azaltabilirler.

Tamamen elektrikli bir hidrofoil bot, sürtünmeyi %80 azaltabilir!

Su dalgaları yoluyla Venedik şehrine verilen zararın suçluları su taksileri ve turistik teknelerdir. Şehrin ince kanallarını yakınlaştırdıklarından, kanalın temeline ve duvarlarına yapışmış bir alan yaratırlar. Yeterince uzun bir zaman çizelgesinde, su dalgaları yoluyla aktarılan enerji, binaların doğal erozyonunu hızlandırarak onları çökmeye yaklaştırır.

Buna ek olarak, motorlu teknelerin çoğu arabaların sahip olduğu katalitik konvertörlerle birlikte gelmez, bu da havaya azot oksitleri ve partikül madde pompaladıkları anlamına gelir, bu madde ise asidiktir ve Venedik’in orta çağ yapılarının erozyonuna neden olur, ki bunların çoğu zaten lagüne batmaktadır.

Ayrıca, COVID-19 koronavirüsü sırasında su yolu trafiğinin olmaması ve daha düşük trafik hacmi sayesinde Venedik’te sular alışılmadık derecede berraklaştı. Bu da herkesi suyun bu halde kalması gerektiğini düşündürten bir gelişme oldu. Şehir Bu kapsamda, İsveçli teknoloji şirketi Candela uçan elektrikli teknelerini 29 Mayıs’tan itibaren Venedik’teki Salone di Nautica’da sergileyecek. Bu uçan elektrikli tekneler dibine kadar donatılmış hidrofoiller ve kanatlar ile, klasik teknelere kıyasla su üzerindeki sürtünme kuvvetini% 80 oranında azaltıyor. Bu da, hem enerji kullanımını optimize ediyor hem de daha  sessiz seyahat sağlar.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu