TeknolojiHaberlerYazılım

MIT Mühendisleri Programlanabilir Fiber Lifler Geliştirdi!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

MIT’deki mühendisler yakın zamanda programlanabilir fiber lifleri başarıyla geliştirdiklerini duyurdular. Geliştiricilerine göre bu yenilik; hafızayı depolamak için kullanılabilir ve insan vücudu hakkında daha önce hiç bilinmeyen bazı bilgileri ortaya çıkarmak için eğitimli bir sinir ağına entegre edilebilir.

Araştırmanın kıdemli yazarı Yeol Fink, bu çalışmada geliştirilenler gibi dijital fiberlerin, kumaşların “fiziksel performans izleme, tıbbi çıkarım için kullanılabilecek insan vücudundaki gizli kalıpların bağlamını ortaya çıkarma ve erken hastalık tespiti” olanaklarını genişletmeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

Giyilebilir fiber teknolojisi, eğlenceye yönelik uygulamalarda da kullanılabilir, örneğin; düğün müziğinin gelinliğin içinde saklanması gibi.

Fink yeni teknoloji fiberleri anlatırken, “Bu çalışma, verileri dijital olarak saklama ve işleme, tekstillere yeni bir bilgi içeriği boyutu ekleme ve kumaşların tam anlamıyla programlanmasına olanak tanıyan bir kumaşın ilk gerçekleştirilmesini sunuyor” dedi.

Programlanabilir Fiber Lifler ile Giyilebilir Teknoloji

Fiberler, yeni bir “akıllı” polimer fiber yapmak için yüzlerce mikro ölçekli silikon dijital çipin bir ön forma zincirlenmesiyle oluşturuldu. Çalışmanın yazarları, hassas kontrolü kullanarak, her çip arasında onlarca metrelik sürekli elektrik bağlantısı olan fiberler oluşturmayı başardıklarını belirtti.

Tasarlanan bu lifler ince ve esnek olması nedeniyle iğne deliğinden bile geçirilebilir. Bu da, mevcut kumaşlara sorunsuz bir şekilde dokunabilecekleri ve hatta bozulmadan en az on kez yıkanmaya dayanabilecekleri anlamına gelir. Yani bu giyilebilir teknoloji, mevcut giysilere uyarlanabilir ve orada olduğunu bile fark etmeyeceğimiz anlamına gelir.

programmable fibers schematic
Kaynak: Nature

Fiber lifler ayrıca, oldukça iyi bir depolama kapasitesine sahiptir. Ekibin açıklamasına göre, araştırma sırasında 767 kilobitlik tam renkli kısa film dosyalarının ve 0,48 megabaytlık bir müzik dosyasının yazılması, saklanması ve geri çağrılmasının mümkün olduğu tespit edildi. Dosyalar ekstra güç olmadan iki ay saklanabiliyor.

Analitik yetenekleriyle, bu tür lifler, muhtemelen, bir kişinin sağlığı hakkında (solunum veya kalp sorunları gibi) gerçek zamanlı uyarılar sağlayabilir. Sporcular için kas aktivasyon sinyalleri veya kalp atış hızı verilerinin iletilmesine yardımcı olmak için bile kullanılabilir.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu