ElektrikElektronikHaberler

Evinize Işık ve Hareket Katacak Avize Çeşitleri

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Avize modelleri arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken pek çok önemli püf nokta bulunuyor; bunlardan bir tanesi ve elbette en önemlisi piyasadaki farklı avize çeşitleri ve fiyatlarına hakim olmanız ve hangi aydınlatma ürününün dekorasyonunuza, zevkinize, stilinize ve yaşam tarzınıza daha uygun olacağına karar verebilmeniz.

Avize satın almayı planladığınız odanın hangi amaçla kullanıldığı, yerleşim planı ve dekorasyon tarzı, avize çeşitleri arasında seçim yapmanıza yardımcı olarak kriterler arasında. Şimdi gelin, hep birlikte en yaygın avize çeşitlerine göz atalım ve hangi modelin sizin için daha uygun olacağına karar verelim.

Avize Çeşitleri Nelerdir?

Söz konusu avize çeşitleri olduğu zaman stil ve tasarım bakımından envaiçeşit modelle karşılaşmanız mümkün. Bu da elbette nihai seçim yaparken zorlanmanıza ve hatta seçiminizi yaptıktan sonra bile “Acaba doğru avize modelini mi seçtim?” ya da “Bu avize mobilyalarıma uyum sağlayacak mı?” gibi soruların kafanızda oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu şüphelerle karşılaşmamak için aydınlatma dünyasında dünden bugüne en yaygın olarak üretilen ve geniş kitleler tarafından tercih edilen avize çeşitlerini sizin için derledik. Ayrıca birbirinden avantajlı kampanyalar da sizleri bekliyor.

Kristal Avize

kristal avize

Kristal avizeler, özellikle 90’ların başında aydınlatma piyasasında kendini gösteren ve geçmişten günümüze kalmayı başaran avize çeşitlerinden. Bu avizeler genellikle tek sarkıtlı ve ışıltılar yayan pek çok sayıda kristalin yer aldığı tasarımlara sahip. Kristal avizelerin yaygın olarak bilinmesi ve hatta avize denildiğinde akılda en çok canlanan çeşitlerden biri olmasının birden fazla sebebi bulunuyor.

Bunlardan ilki tabii ki de göz alıcı görüntüsü. Parıldayan kristal cam taneleri, bulunduğu her ortama şıklık ve zarafet katmayı başarıyor. Bu avizeler son derece kırılgan göründükleri halde uzun yıllar da dayanıklılığını koruyor. Öte yandan kristallerin içerisinden yansıyan ışık, tüm alana yayılıyor. Büyük alanların aydınlatmasında da sık sık tercih edilen kristal avizeler, iç mekan tasarımlarının mükemmel bir tamamlayıcısı oluyor.

Metal Avize

metal avize

Avizelerde kullanılan metal malzeme, tasarımlara endüstriyel bir hava katmak için kullanılıyor. Özellikle modern dekorasyonda sıkça gördüğümüz metal avizeler, Retro stilin de vazgeçilmezlerinden. Bu tür avizelerde metal profillerin etrafına sarılan halat benzeri ipler, kafes görüntüsü oluşturan ve ışığı geçiren plastik malzemeler kullanılabiliyor.

Ayrıca tümüyle metalin kullanıldığı tek parça avizeler, belirli alanlarda ışığı yoğunlaştırmak için tercih ediliyor. Metal malzeme ışığı geçirmediği için koni şeklindeki tasarımlarda yalnızca alt tarafa ışığı yansıtıyor. Bu tür avizeler çoğunlukla yemek masasının ve çalışma köşelerinin üzerinde kullanılıyor.

Ahşap Avize

ahşap avize

Doğal renkleri kullanmaktan hoşlananların sıklıkla tercih ettiği ahşap avizeler, her tarza uyum sağlayabilen çeşitlerin arasında yer alıyor. Özellikle rustik ve country tarzında yoğun olarak kullanılan ahşap malzeme, avizelerde de tasarımın tamamlayıcısı olarak kendini gösteriyor. Bunun yanı sıra şık dokunuşlarla zenginleştirilen modeller, modern ve klasik tasarımlarda kullanılıyor. Yıllara meydan okuyan ahşap malzeme, çevre dostu ürün alternatifi arayanların da yaygın olarak tercih ettiği ürünlerden oluyor.

Sarkıt Avize

Çoğunlukla büyük yaşam alanlarında kullanılan sarkıt avizeler, küçük alanlara uygun çeşitlere de sahip. Tavandan aşağıya sarkan ve uzunluğu ayarlanabilen bu avize çeşitleri yoğun olarak tercih ediliyor. Ayrıca tek sarkıtlı ve çok sarkıtlı modelleriyle kullanılacak alana da mükemmel bir şekilde uyum sağlayabiliyor. Ahşap, metal, cam ve kristal malzemelerin kullanıldığı sarkıt avizeler farklı yaşam alanlarında kendine yer buluyor. Önceleri ev içi kullanımlarda tercih edilen bu ürünlere günümüzde ofis, restoran veya dış mekan dekorasyonlarında da rastlamak mümkün oluyor.

Cam Avize

cam avize

Cam avizeler ışık geçirgenliği sebebiyle oldukça seviliyor. Avize modellerinin pek çoğunda kullanılan cam malzeme hem ürüne şıklık katıyor hem de ışığın yayılımını kolaylaştırıyor. Şeffaf cam malzemenin yanı sıra farklı renk ve desenlere sahip cam çeşitleri de avizelere canlılık katıyor. Evinizin havasını değiştirecek ve mobilyalarınızla uyum sağlayacak cam avize seçimleriyle siz de çok daha etkileyici dekorasyonlar oluşturabilirsiniz.

Avize Nasıl Takılır?

Uzun yıllar kullanabileceğiniz o mükemmel avizeyi seçtikten sonra kullanım ve montaj sırasında dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunuyor. Avizenizi takma işlemi sırasında ilk olarak ölçü almanız gerekiyor. Sarkıt avizelerde tavan yüksekliğini hesaba katarak konforlu kullanım için uygun mesafeyi bulabilirsiniz. Daha sonra avizenin takılacağı yere askı aparatını yerleştirebilirsiniz. Kablo bağlantıları yapıldıktan sonra tavana sağlam bir şekilde sabitlemeniz önemli.

Bu noktadan sonra ise avizenizin uç bölümünü sıkıştırıp ampulü takabilirsiniz. Böylece avizeniz kullanıma hazır hale gelecektir. Avize nasıl takılır öğrenmiş olsanız da montaj işlemleri sırasında bir elektrik ustasından yardım almanızda fayda var. Böylece sağlıklı ve güvenilir bir şekilde avizenizi yerine takabilirsiniz.

Avize Nasıl Temizlenir?

Avizeler, üretildikleri malzemelere göre farklı şekillerde temizliğe ihtiyaç duyabiliyor. Metal, ahşap, cam ve plastik materyaller avize çeşitlerinde sıkça kullanılıyor. Özellikle ahşap ve metal gibi temizlik malzemelerinden zarar görebilecek olan ürünler özel ilgi gerektirebiliyor. Siz de avize nasıl temizlenir merak ediyorsanız işe toz alma işlemiyle başlayabilirsiniz. Bir toz fırçası yardımıyla, kısa zaman aralıklarında avizelerin tozunu almak işlerinizi oldukça kolaylaştırıyor. Böylece havadaki nem ve oda kokuları ile tozların avizenin üzerine yerleşmesini engellemiş oluyorsunuz.

Ayrıntılı bir temizlik içinse öncelikle avizenin tüm yüzeylerine erişebileceğiniz bir seyyar merdivene veya sandalyeye ihtiyacınız var. Diğer bir seçenek ise avizenin ucunu sökerek temizlik işlemine tezgah üzerinde devam etmek. Avizeyi temizleyeceğiniz solüsyon için temiz ve zararsız içeriklere sahip bir ürün tercih edebilir veya sirkeli su karışımıyla hijyenik bir temizlik gerçekleştirebilirsiniz. 3 ölçek suya 1 ölçek sirke eklemeniz, ideal bir karışım hazırlamak için yeterli.

Eğer kristal bir avize temizleyecekseniz bu karışımı püskürtmeli bir şişeye koyarak avizenize sıkabilirsiniz. Sahip olduğunuz avize çeşidi ne olursa olsun temizleme işleminde kurulama aşamasını atlamamaya da özen göstermelisiniz. Aksi halde kullandığınız ürünlerin kalıntıları avizede leke bırakabilir. Dikkatli ve düzenli temizlikle siz de pırıl pırıl parlayan avizelere sahip olabilirsiniz.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu