BilimHaberler

ABD’nin Birkaç Eyaletinde Kuşlar Gizemli Bir Şekilde Ölüyor!

ABD'nin orta Atlantik bölgesinde yaşayan ötücü kuşlar gizemli bir şekilde ölüyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Birçoğunun göz şişmesi ve göz akıntısı hastalığına sahip olduğu keşfedilen bu kuşlar, başlarını bile kaldırmakta zorlanıyor. Ayrıca titreme, oryantasyon bozukluğu, düzensiz uçuş ve denge eksikliği gibi nörolojik semptomlar da gösteriyorlar.

Sadece Indiana’da Mayıs ayından bu yana 280’den fazla hasta veya ölü kuş bulundu. Etkilenen türler arasında Ohio, Kentucky, Pensilvanya, Virginia, Batı Virginia, Maryland ve Washington DC gibi eyaletlerde bulunan mavi alakargalar, ortak çıngıraklılar, Amerikan kızıl gerdanları, kuzey kardinalleri ve Avrupa sığırcıkları bulunuyor.

Toksikolojik testler ve otopsiler şimdiye kadar kesin cevaplar vermediği için kuşların ölmesindeki neden hala gizemini koruyor. Bunun yanı sıra, Indiana Doğal Kaynaklar Departmanı kuşbilimci Allisyn Gillet bir röportajda bu ölümlerin nedenini bulabilmenin samanlıkta iğne aramak kadar zor olduğunu söyledi. Fakat yine de araştırmalar ve deneyler sürüyor.

Hastalığın nedeni ne olursa olsun, genç kuşların özellikle daha hassas olduğu bildirildi.

Bilim adamları ve yetkililer ise şimdi halktan yardım istiyor. Bu kapsamda, United States Geological Survey (USGS) bir açıklamasında “Hasta veya ölü kuşlarla karşılaşırsanız, bu olayı takip etmelerine yardımcı olmak için lütfen eyalet veya bölge yaban hayatı koruma ajansınızla iletişime geçin.” dedi.

Vahşi yaşam ve hayvan uzmanları, insanları evcil hayvanlarını kapalı tutmaya ve kuşlara plastik torba benzeri bir koruma olmadan dokunmaktan kaçınmaya teşvik ediyor.

ABD’de kuş ölümleri konusunda yıllardır gizemli vakalar görünmektedir. Örneğin; geçen yıl da New Mexico, Colorado, Texas, Arizona ve Nebraska’da göçmen sinekkapanları ve ötleğenleri de içeren on binlerce ötücü kuş açlıktan ölmüş olarak bulunmuştu. Bilim adamları ise bunun iklim kriziyle bağlantılı olarak mevsimsiz soğuk havalardan kaynaklandığından şüpheleniyorlar.

Son haberlere bakacak olursak, gizemli hastalığın ilk bildirildiği Washington bölgesinde hasta kuşların sayısı azalıyor gibi görünüyor!

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu