TeknolojiHaberler

Usaın Bolt’un Sprint Rekoru Jetsuitli Bir Adam Tarafından Kırıldı!

Ünlü atlet Usain Bolt'un 100 metre koşu rekorunu Jetsuitli bir adam kırdı.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Ünlü atlet Usain Bolt’un 100 metre koşu rekorunu Jetsuitli bir adam kırdı.

Gravity Industries’den Richard Browning, Iron Man benzeri bir uçuş teçhizatı giyerek, üç atletik mücadeleyi alt üst etmeyi başardı ve bir günde üç Guinness Dünya Rekoru şampiyonluğu kazandı. 

İngiliz mucit, 2019 yılında uçuş teçhizatıyla, bir insanın uçarken kaydedilen en yüksek hızına ulaşarak insan uçuşu için ilk dünya rekorunu oluşturmayı başarmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise, Browning geri döndü ve 24 Mayıs’ta İngiltere’de düzenlenen Southampton Atletizm Merkezinde üç yeni rekor kırdı: 100 metrelik sürat koşusu, 400 metrelik engeller ve sırıkla atlama.

Browning’in bir Dünya Guinness Rekoru YouTube videosunda “İnsan ve makine yeteneklerinin sınırlarını sıfırlamak” istiyor demişti. 24 Mayıs’ta ise mucit, tam da bunu yapmayı başardı.

Browning yarışlarda inanılmaz bir performans sergiledi, sprint koşusunda öyle hızlıydı ki neredeyse yarış daha başlamadan sona erdi. İngiliz mucit ve jetsuiti, mevcut dünya rekorunu kırarak 7.69 saniyede 56 km / s hızla uçmayı başardı. Bu etkileyici hızı tanımlamak için, Usain Bolt’un çok konuşulan sprint rekorunun  9,58 saniye olmasını örnek gösterebiliriz.

Browning’in aynı zamanda yanında koşan bir atletle doğrudan rekabete girdiği 400 metrelik bir engelli yarış vardı. Browning, rekora hak kazanmak için, havada engellerin üzerinden alçalıp yükseldiğinden ve mümkün olduğunca yere yaklaştığından emin olmalıydı. Bunun oldukça zor olduğunu önceki röportajlarında paylaşmıştı ancak mucit yine de yarışı kazanmayı ve bir dünya rekoru kırmayı başardı. 42.06 saniyede yarışı tamamlayarak 46.78 saniyelik eski dünya rekorunu ezip geçti.

Son yarış olan sırıkla atlamada Browning, herhangi bir sırıkla atlamacının yapması gerekeceği gibi, 19.6 fit (altı metre) yükseklikteki direkler boyunca yukarı doğru hareket etmeden ve diğer taraftaki paspasa dokunmadan, parkur boyunca 131 fit (40 metre) uçmak zorunda kaldı. Bunu yenmek için, Browning’in hepsini 15 saniyenin altında yönetmesi gerekiyordu ve hepsini tam 13.09 saniyede tamamlayarak son rekoru da kırmayı başardı.

Browning’in uçuş teçhizatı gibi kreasyonların, birçok durumda son derece yararlı olabileceği söyleniyor. 

Kaynak
Interesting Engineering

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu