BilimDoğa ve ÇevreHaberler

Yeni Araştırma, Ağaçlar Arasında Geçirilen Zamanın Çocukların Beyinlerinin Gelişmesine Yardımcı Olabileceğini Buldu

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bir çocuk büyüdükçe ve geliştikçe beynindeki nöronların ağaçlar gibi dallandığı söylenir. Yeni bir araştırmaya göre, yeşilliklerin etrafında olmak aslında bu sürece yardımcı olabilir.

Londra’da yaşları 9 ile 15 arasında değişen 3.568 öğrenci üzerinde yapılan uzun süreli bir araştırma, ormanlık alanların yakınında daha fazla zaman geçiren çocukların, ergenlik döneminde daha iyi bilişsel performans ve zihinsel sağlık gösterdiğini buldu.

Öte yandan, otlaklar, göller ve nehirler gibi diğer doğal ortamların aynı etkiye sahip olmadığı görüldü.

Yazarlar, “Bu bulgular, ergenlerin bilişsel gelişimi ve zihinsel sağlığı için önemli bir koruyucu faktör olarak doğal ortam türlerini anlamamıza katkıda bulunuyor ve her doğal ortam türünün bu sağlık yararlarına eşit derecede katkıda bulunamayacağını öne sürüyor” diye yazıyor.

Araştırmacılar, ağaçların varlığı ile insanın ruh hali arasında ilk kez ilginç bir bağlantı bulmuş değil.

Birleşik Krallık’ta yapılan benzer araştırmalar, daha yeşil şehir mahallelerinde yaşayan çocukların daha iyi uzamsal çalışma belleğine sahip olduğunu bulmuştu.

Bunun nedeni ise hala bir sır. Zenginleştirilmiş ortamların insan beynini başarılı bir şekilde şekillendirdiği biliniyor, ancak yeşil alanların ve özellikle ağaçların genç zihinler için neden bu kadar etkili göründüğü hala belirsiz.

Bazı araştırmalar, yeşil alanların, artan beyaz ve gri madde de dahil olmak üzere beyindeki yapısal değişikliklerle ve ayrıca duyguları kontrol etmeye yardımcı olan amigdaladaki olumlu değişikliklerle bağlantılı olduğunu öne sürüyor. Dolayısıyla bu değişiklikler, gördüğümüz bazı bilişsel ve zihinsel sağlık etkilerinden sorumlu olabilir.

Ama görünüşe göre ağaçlar, diğer yeşillik türlerinin yapamadığı şeyleri yapabiliyor! İngiltere’deki yeni araştırma da benzer şekilde, çimlerin değil, yalnızca ağaçların iyileştirilmiş zihinsel sağlıkla bağlantılı olduğunu buldu.

Belki de bu iyileştirme etkisinin ağaç dallarında bulunan fraktal desenlerle bir ilgisi vardır. Araştırmalar, daha çocukken bile insanların bu şekiller için doğuştan gelen bir takdire sahip olduğunu göstermiştir ve bu, zihnimizi sakinleştiren ve beynimizdeki bazı yolları canlandıran şeyin bir parçası olabilir.

Çalışma Nature Sustainability’de yayınlandı.

Kaynak
Science Alert

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu