HaberlerTeknoloji

Rusya, Hipersonik Seyir Füzesi Tsirkon’u Başarıyla Test Etti!

Hipersonik füze, ses hızının yedi katı hızla giderek 200 mil uzaktaki bir hedefi vurdu.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Rusya, hipersonik seyir füzesi Tsirkon’u (Zircon) Beyaz Deniz’de başarıyla test etti. Rusya Savunma Bakanlığı’nın 19 Temmuz’da attığı tweette, hipersonik füzenin, 200 mil (350 km) uzaklıktaki bir kara hedefini vurduğu ve ateş ettiği görüntüleri de paylaştı.

Rus füze denemesi, Başkan Putin’in Tsirkon’un Mach 9 hızında (ses hızının dokuz katı) seyahat edeceğini ve 1.000 km’den fazla menzile sahip olacağını iddia etmesinden iki yıl sonra geliyor. Bu ayın başlarında, ABD Donanması hipersonik füzeler üzerindeki çabalarını sürdürürken Mach 7’ye ulaşabilecek elektrikle çalışan raylı tüfekleri takip etme planlarını iptal etti.

Tipik olarak hipersonik füzeler Mach 5 hızlarına ulaşabiliyor ve iki ana tipte sınıflandırılıyor: Hipersonik seyir füzeleri ve hipersonik kayma füzeleri. Hipersonik seyir füzeleri yüksek hızlı ve havadan nefes alan motorlarla güçlendirilirken, süzülme füzeleri roketler tarafından belirli bir yüksekliğe fırlatılır ve daha sonra hipersonik hızlarda hedeflerine süzülürler.

Rusya hipersonik füzeleri için nükleer başlıklar kullanmayı planlarken, ABD, hipersonik füzeleri için yüksek hasara neden olabilecek alışılmadık savaş başlıkları deniyor.

Geleneksel balistik füzelerin aksine, hipersonik füzeler düşük irtifalarda uçar ve yüksek manevra kabiliyetine sahiptir. Yüksek hızlarıyla birleştiğinde, hipersonik füzelerin tespiti oldukça zordur, bu da onları Demir Kubbe veya THAAD sistemleri gibi sofistike sistemler için bile büyük bir zorluk haline getirir. Füze Savunma Ajansı sadece hipersonik savunma için 427 milyon dolar bütçe talep ederken Pentagon, hipersonik füzelerinin geliştirilmesi için 2022’de 3,8 milyar doların üzerinde harcama yapmayı planlıyor.

Bunların yanı sıra, Rusya Savunma Bakanlığı füzenin özelliklerini açıklamazken, füzenin taktik ve teknik özelliklerinin test sırasında doğrulandığını söyledi. 

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu