Güneş EnerjisiEnerjiHaberler

Dünyanın En Büyük Yüzen Güneş Çiftliği Singapur’da Olacak!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Reuters’ten gelen bir rapora göre; Singapur’un Sunseap Grubu, Singapur Boğazı’nın öbür tarafında, Batam Endonezya kentinde dünyanın en büyük yüzen güneş çiftliği ve enerji depolama sistemi oluşturmak için 2 milyar $ harcayacak.

Batam’ın yenilenebilir enerji üretim kapasitesini ikiye katlayacak olan güneş enerjisi çiftliği planları, bu hafta başında Sunseap, Batam Endonezya serbest bölge yetkilisi Badan Pengusahaan Batam (BP Batam) tarafından bir mutabakat zaptı imzalandıktan sonra ortaya çıktı.

Singapur’un Sunseap Grubu geçtiğimiz günlerde, iklim hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için Singapur kıyılarına yüzen güneş panelleri kurduğunu da açıkladı. Başka bir firma olan Sembcorp da bu ayın başlarında Singapur’daki Tengeh Rezervuarı’nda 122.000 panelli bir yüzer güneş enerjisi çiftliği açtı. Görünen o ki, Singapur için oldukça altın dönemler yaşanıyor!

Sunseap’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Frank Phuan bir basın açıklamasında, “Bu hiper ölçekli projenin, yüzen güneş sistemlerinin, Güneydoğu Asya’nın kentleşmiş bölgelerinin yenilenebilir enerjiden faydalanırken karşılaştığı arazi kısıtlamalarını ele alma konusunda uzun bir yol kat edeceğine inanıyoruz.” şeklinde bir ifade kullandı.

Yüzen güneş çiftlikleri, arazi kısıtlamalarına rağmen iklim değişikliğiyle mücadele ediyor!

Singapur ada eyaletinden firmalar, arazi kaynakları kıt olduğu için ülkenin yenilenebilir enerji gereksinimlerini karşılamak adına yüzen güneş enerjisi çiftliği teknolojisine yöneldiler. Şimdi ise gözlerini Güneydoğu Asya’nın benzer arazi kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalan diğer bölgelerine dikiyorlar.

Singapur, Londra şehrinin yarısı büyüklüğünde olmasına rağmen, AFP tarafından hazırlanan bir rapora göre Asya’da kişi başına en fazla karbondioksit salan ülkelerden biri. Bu nedenle bu proje Singapur’un geleceği için oldukça faydalı olabileceğe benziyor.

Sunseap Group’un Endonezya’nın Batam şehri ile bu yüzer fotovoltaik sistem için yaptığı anlaşmanın 2,2 gigawatt kapasiteye sahip olması bekleniyor. Efsanevi proje, Batam Adası’ndaki Duriangkang Rezervuarı üzerinde, yaklaşık 1.600 hektar (6 mil kare) üzerinde yer alacaktır.

Sunseap’in basın açıklamasına göre, projenin inşaatına 2022’de başlanacak ve 2024’e kadar tamamlanacak. Yüzen güneş enerjisi çiftliği tarafından üretilen enerjinin çoğu Batam’da tüketilecek, ancak bir kısmı denizaltı kablosuyla Singapur’a ihraç edilebilecek.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu