TeknolojiHaberler

Bilim İnsanları Kendi Kendini Onarabilen Telefon Ekranı Geliştirdiler!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Birisi telefonunuzu ödünç aldığında siz de geriliyor musunuz? Peki bunun nedeni mahremiyetinizi ihlal edebilecekleri için değil de düşürüp camını kırabilecekleri için mi? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz! Anketlere göre milyonlarca insan bu durumdan oldukça korkuyor, bunu önlemek için; Hindistan Bilim Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’ndeki (IISER) araştırmacılar, akıllı telefon ekranı yapmak için oldukça sert ve çatladığında kendi kendini iyileştiren şeffaf bir malzeme geliştirdiler. Kendi kendini onarabilen telefon ekranı teknoloji dünyasında çığır açabilir.

Bilim adamları on yıllardır kendilerini iyileştirebilecek malzemeler geliştirmek için çalışıyorlar ve tabii ki bazı başarılar elde ettiler. Örneğin, Amerikan Kimya Derneği araştırmacıları manyetik olarak kendilerini iyileştirebilen küçük, yüzme robotları geliştirdiler, Singapur Ulusal Üniversitesi’nden araştırmacılar ise robot ellerin nesneleri kendi kendine onarmasını ve algılamasını sağlayan akıllı bir köpük malzeme yaparak farklı bir yaklaşım benimsedi.

Ancak, bu projelerle ilgili bir sorun, geliştirilen ekranların çok yumuşak ve opak olmalarıydı. Bu yüzden IISER’deki araştırmacılar, Hindistan Teknoloji Enstitüsü’ndeki (IIT) araştırmacılarla birlikte, geleneksel kendi kendini iyileştiren malzemeden daha dayanıklı ve komplike bir şey geliştirmeye odaklandı.

Araştırmacılar, Science dergisinde yayınlanan deney sonuçlarına göre, 2 mm uzunluğundan ve 0,2 mm genişliğinden daha küçük, iğne şeklinde kristaller yapmak için mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren organik bir malzeme kullandılar.

Özel olarak tasarlanmış kristallerdeki moleküler düzenlemeleri nedeniyle, iki yüzey arasında güçlü bir çekici kuvvet gelişti. Her kırık meydana geldiğinde, çekici kuvvetler, ısıya veya çoğu kendi kendini iyileştiren malzemenin ihtiyaç duyacağı gibi harici bir uyarana ihtiyaç duymadan parçaları tekrar birleştirdi.

IISER’den baş araştırmacı Profesör Chilla Malla Reddy, “Kendi kendini iyileştiren malzememiz benzerlerinden 10 kat daha sert ve çoğu elektronik ve optik uygulamada tercih edilen iyi düzenlenmiş bir iç kristal yapıya sahip.” dedi.

Oldukça başarılı bir tasarım gibi gözüken kendi kendini yenileyebilen ekranların ne zaman ticari olarak piyasaya sürüleceği ise şimdiden merak konusu oldu.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu