HaberlerOtomotivTeknoloji

TOGG Alan Adı için Açtığı Davayı Kaybetti

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu TOGG, ABD'de açtığı davayı kaybetti.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobilini geliştirmek için kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) togg.com alan adını almak için ABD’de açtığı davayı kaybetti.

togg.com alan adı Georger Gould adlı bir bilgisayar mühendisi tarafından “The Office of George Gould” isimli şirketi adına 2003 yılında satın alınmış ve 2010 yılında da şirketini ve tüm isim haklarını başka bir şirkete satmış. Bu alan adı şuan ise ABD’de Kuzey Virjinya eyaletinde internet altyapısı hizmeti sağlayan başka bir firmanın internet sitesine yönlendirilmiş.

Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan adı internet sitelerinin bir nevi kimlik bilgisidir. Marka isminin sonuna gelen .com .net .org gibi uzantılarla oluşan linke denir. Kısacası bir web sitesinin internetteki adı ve adresidir. Türkçe olarak “alan adı” İngilizce’de ise “domain” olarak bilinir.

TOGG’un Talebi Reddedildi

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO), TOGG’un alan adının kendi markasıyla karıştırdığı gerekçesiyle açtığı davada savunma makamının yani alan adının sahibinin “TOGG 2018 yılında kuruldu, müşterisi, üretimi ve herhangi bir satışı da yok biz alan adını ilk olarak 2003 yılında aktif bir şirket adına aldık.” ifadesini haklı bularak Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun talebini reddetti.

Dava dosyasında TOGG’un kısa geçmişinden de bahsedildi. Şirketin 2018 yılında kurulduğu ve bir fabrikasının bulunmadığı ancak Aralık 2019 yılında İtalyan üçüncü bir firma tarafından üretilen iki elektrikli otomobilin tanıtımını yaptığı belirtildi.

TOGG şirketinin Türkiye ve Avrupa Birliği’nde marka kaydı bulunduğunu ayrıca 16 Temmuz 2018 yılında togg.com.tr alan adının da alındığı yine dava dosyasında belirtildi. Yani TOGG resmi internet sitesine sadece togg.com.tr adresi ile ulaşılabiliyor. Dava kaybedilmiş olsa da bu alan adı kullanılabilecektir. TOGG’un açtığı dava togg.com alan adıyla ilgilidir.

Savunmada ayrıca TOOG şirketinin 2018 yılında marka ismini belirlerken bu ismin alan adını kontrol edip kanuni bir şekilde alınıp alınmadığını bilmesi gerektiği belirtildi ve WIPO da bu savunmayı haklı bularak TOGG’un talebini reddetti.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu