TeknolojiHaberler

Akıllı Kontakt Lensler Geldi!

Gözdeki hayati belirtileri doğrudan algılamak, glokom tedavisini büyük ölçüde artırabilir.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Kontakt lens taktığınızda, beklentiniz, dış dünyanın gelişmiş görüşünü deneyimlemektir. Yüzleri, ekranları ve daha fazlasını odağınız bozulmadan tanıyabilmek ve keskin bir şekilde görebilmek, peki hiç iç dünyayı izlemeyi düşündünüz mü? Zihni değil, vücudunuzun yaşamsal belirtilerini? Şimdiye kadar, göz içi basıncını (GİB) ölçmek için yerleşik sensörlere sahip kontakt lensler çok sert ve hacimliydi hatta görüşü kısmen engelleyebilecek cinstelerdi. Fakat son çalışmalara göre akıllı kontakt lensler bunun değişebileceğini gösteriyor.

Biomedical Engineering dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, çığır açan bir tasarım, gönüllüler üzerinde başarılı bir şekilde test edildi: Akıllı telefon kullanarak gerçek zamanlı GİB ölçümlerini alabilen yumuşak, şeffaf bir kontakt lens! En önemlisi, yeni cihaz, 10 insan katılımcı için iltihaplanmaya neden olmadan tüm işlevleri kablosuz olarak başarıyla gerçekleştirdi ve bu, glokomdan muzdarip insanlar için ciddi faydalar sağlayabilir.

Akıllı Kontakt Lensler Hastalıkları Tespit Ediyor

Glokom, genellikle geri dönüşü olmayan görme kaybına yol açan optik bir nöropatidir ve GİB, bilim adamlarının kontrol edebileceğimizden emin oldukları tek risk faktörüdür – bu, glokomu tedavi etmenin tek yolunun GİB’yi düşürmek olduğu anlamına gelir. 

Yeni kontakt lens, kablosuz bir anten ve bir gerilim sensörü kullanır, kablosuz iletişimi sağlamak için birbirine bağlanan gerilebilir bir metal, dirençler ve entegre bir devre bunlara dahil edilir. Tasarlanan bu lens 10 kişi üzerinde test edildiğinde, sıfır iltihaplanma ile mükemmel bir şekilde güvenli olduğunu kanıtladı. Cihaz, ter, gözyaşı ve tükürük gibi vücut sıvılarındaki glikoz, laktat ve alkol konsantrasyonlarına ek olarak kalp atış hızı, vücut sıcaklığı, kalbin elektrik aktivitesi gibi temel yaşamsal belirtileri de ölçebilir. Tüm bunların sürekli olarak ölçülmesi, çeşitli hastalıkların teşhisinde çok önemlidir.

Tıbbi olarak konuşursak, gözler bu yaşamsal belirtileri ölçmek için uygun bir seçimdir, çünkü elektrik sensörlerini sürekli gözyaşı sıvısı örneklerine maruz bırakabilirler, burada giyilebilir bir cihaz olan lens, gözden gelen sinyalleri kaydedebilir ve raporlayabilir. Bu teknoloji sayesinde çeşitli göz hastalıkları tespit edilebilir ancak uzmanlar şu an Glokoma odaklanmış durumdalar.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu