BilimHaberlerUzay Bilimleri

Dondurulmuş Spermden Sağlıklı Fareler Üretiliyor

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Uzaydaki hayvanların tarihi, maymunlar, kurbağalar ve tabii ki, uzayda insanların önünü açan Köpek Laika’dan oluşmaktadır. Hatta daha yakın zamanda, 2019’da mikro yerçekimini test etmek için uzaya fareler de gönderilmişti.

Şimdi ise, Japon araştırmacılar tarafından fare spermi içeren yeni bir deney, uzay aracında dondurulmuş sperm bankalarının yolunu kurarak in-vitro fertilizasyon (IVF) yoluyla kolonileşmeye çalışıyor, CNET tarafından hazırlanan bir rapor deneyin ayrıntılarını açıkladı.

Bulgularını Science Advances dergisinde yayınlayan ekip, uzay radyasyonunun memeli spermi üzerindeki uzun vadeli etkilerini anlamak için yola çıktığını söylüyor.

Deneyleri için, 2013 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) dondurularak hazırlanmış fare sperm örnekleri gönderdiler. Neredeyse altı yıl sonra, örnekler 2019’da bir SpaceX Dragon kargo kapsülüyle Dünya’ya iade edildi ve burada sağlıklı “uzay yavruları” yetiştirmek için başarıyla kullanıldılar.

Dondurulmuş Sperm Deneyi

Deney ISS’de yürütüldüğü sırada, fare sperm örnekleri de kontrol grubu tarafınca Dünya’da donduruldu. ISS’den dondurularak hazırlanan sperm, IVF yoluyla dişi fareleri hamile bırakmak için kullanıldı ve bu uzay yavruları analiz edildi.

Ekip makalesinde, “Uzay yavruları diğer yavrulara kıyasla herhangi bir fark göstermedi ve yeni nesillerinde de herhangi bir anormallik yoktu” diye yazdı. Ekip ayrıca, ISS’deki örneklerle dünya üzerindeki örnekleri karşılaştırdığında ekstra bir DNA hasarı meydana gelmediğini de vurguladı.

Fakat uzmanların dediğine göre, bu araştırma için başvuruların büyük olasılıkla sona ereceği derin uzay araştırmaları, bu tür örnekler üzerinde daha zararlı bir etkiye sahip olabilir.

Araştırma, Arizona Üniversitesi araştırmacısı Jekan Thanga’nın DNA’yı Ay’ın lav tüplerinin içinde depolamayı amaçlayan ‘Ay Gemisi’ önerisi gibi projelerin Dünya’daki yaşam için bir arşiv ve “modern bir küresel sigorta poliçesi” olarak etkinleştirildi. Aslında ekip, makalesinde, NASA’nın Ay’ın yörüngesine bir ay üssü başlatacak olan Ay Geçidi projesi üzerinde bir gün dondurularak hazırlanmış sperm deneyleri yapmayı umduğunu belirtmişti. Bu da aslında, uzayın daha derinlerinde radyasyonun etkilerini daha iyi anlamalarını sağlayacak bir gelişme gibi gözüküyor.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu