HaberlerEnerjiGüneş EnerjisiYenilenebilir Enerji

Romanya’nın Kömür Tedarikçisi CE Oltenia 725 MW’lık GES İnşa Edecek

Romanya'nın kömür tedarik firması 2021 ve 2025 yılları arasında kapatacağı kömür santrallerinin yerini 8 adet toplam 725 MW kapasitesindeki güneş enerji santralleriyle doldurmayı planlıyor.

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

CE Oltenia, 2026 yılına kadar kömür santrallerinin üçünde ve kömür madenciliği sahalarının beşinde toplam sekiz adet güneş enerji santrali inşa etmek istiyor. Şirketin güneş ile oluşturacağı bu yeni kapasitenin, şirketin önümüzdeki beş yıllık süre içerisinde kapatmayı planladığı bazı kömür bazlı termik santrallerin kurulu gücünün yerini doldurması planlanmaktadır.

Rumen kömür tedarikçisi olan Complexul Energetic Oltenia (CE Oltenia), 2021-2025 arasında karbonsuzlaştırma planına göre, kömürlü termik santrallerin birçoğunda toplam 725 MW kapasiteli sekiz PV santrali kurmayı planlıyor.

SE Rovinari, SE Turceni ve SE Ișalnița kömür santrallerinde üç projenin yer alması ve Tismana, Tismana 2, Pinoasa, Bohorel ve Rovinari Est kömür maden sahalarında beş santralin daha inşa edilmesi planlanıyor. Buna göre toplam sekiz farklı güneş enerji santrali inşa edilecek ve toplam kurulu güç kapasitesi de 725 MW seviyesinde olacak.

Romanya'nın Kömür Tedarikçisi CE Oltenia 725 MW'lık GES İnşa Edecek
Ișalnița Termik Santrali (Wikipedia)

CE Oltenia Temiz Enerji Kaynaklarına Geçişe Başladı

Kurulması planlanan bu güneş enerji santralleri, şirketin şu anda 3,24 GW olan toplam kömür bazlı termik santral kapasitesinin 3,09 GW’a ulaşması gereken 2026 yılına kadar devreden çıkarmak istediği kömür santrali kapasitesinin yerini alacak şekilde geliştiriliyor. Mart 2020’de CE Oltenia, sekiz projeden dördü için danışman aramak için bir ihale yayınladı.

Avrupa Komisyonu, şirketin karbondan arındırma planını 1,2 milyar RON (281.7 milyon $) krediyle destekliyor. CE Oltenia’nın kömür santrali, toplam 3,24 GW kapasiteli 12 üretim ünitesinden oluşuyor.

Romanya Hükümeti’nin Mayıs 2020’de enerji satın alma anlaşmaları için daha uygun kurallar getirmesinden sonra, ülkede geliştirilmekte olan birçok büyük ölçekli güneş enerji santral projeleri de var.

Bunlar arasında, çoğunluğu Avusturyalı işletme OMV’ye ait olan OMV Petrom enerji tedarikçisi tarafından geliştirilen 111 MW’lık bir güneş enerji santrali, Grăniceri ve Pilu Belediyeleri için geliştirilen 700 MW’lık bir proje ve geliştirilmekte olan bir başka proje de yer alıyor.

Kaynak
PV Magazine

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu