Rüzgar EnerjisiEnerji

Çok Fazla Rüzgar Türbini Rüzgar Gücünü Azaltabilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Rüzgar enerjisi, tüm dünyada ortaya çıkan rüzgar çiftlikleriyle giderek daha da çok kullanılan bir enerji kaynağı haline geliyor. Ancak, yeni bir araştırmaya göre, rüzgar çiftliğinizden en iyi şekilde verim elde etmek istiyorsanız, çok fazla rüzgar türbinine sahip olmak istemeyebilirsiniz.

Helmholtz Center Hereon’dan Dr. Naveed Akhtar liderliğindeki bir ekip, yapılan basın açıklamasına göre, rüzgar türbinlerinin yakınlığı kontrol edilmediği takdirde rüzgar hızının önemli ölçüde yavaşlayabileceğini tespit etti.

Nature Scientific Reports dergisinde yayınlanan çalışmaları, bu yavaşlatma etkisinin büyük ölçekli rüzgar türbinlerinin ortalama rüzgar hızlarında değişiklik fark edilir hale geldiğini ortaya koyuyor. Araştırmacılar bu nedenle, komşu rüzgar çiftliklerinin üretiminin yüzde 20 ila 25 oranında azaltılabileceğini belirtiyor.

Hava durumu hizmetleri tarafından da kullanılan bilgisayar modeli COSMO-CLM’yi kullanan Akhtar ve ekibi, 2008’den 2017’ye kadar olan dönemde Kuzey Denizi üzerindeki rüzgar hızını bir dizi farklı hava koşulunu kapsayacak şekilde hesapladı. Sonuçlar ise özellikle Mart ve Nisan aylarında birbirine yakın şekilde konumlanmış olan rüzgar türbinlerinin hızının büyük ölçüde azalma gösterdiğine işaret etti.

Fazla Rüzgar Türbini Yerleşimi ve Güç Kaybı

Ekip, sonuçlarını doğrulamak elde için, elde ettiklerini analizleri Kuzey Denizi’ndeki iki araştırma platformundan 2008’den 2017’ye kadar olan rüzgar ölçümü simülasyonlarıyla da karşılaştırdı.

Akhtar, “Rüzgar çiftliklerini analiz etmek için geleneksel gözlem modelleri çok yüksek bir uzamsal çözünürlüğe sahip ancak sadece kısa bir süre boyunca bir rüzgar alanına bakabiliyorlar” dedi. “Bununla birlikte, bahsedilen gözlem modelleri rüzgar santralinin geniş bir alandaki hava akışını nasıl değiştirdiğini belirlemek için kullanılamıyor.”

Fazla rüzgar türbini

Akhtar ve meslektaşlarının vardığı sonuç, güç türbinlerinin birbirine çok yakın inşa edilmesinin endişe edilmesi için bir neden olduğuydu. Ayrıca son zamanlarda rüzgar enerjisi kullanımı büyük bir popülerlik kazandığı için, araştırma oldukça fazla ilgi gördü. Bu sebeple, Akhtar ve ekibinin elde ettiği sonuçlar oldukça değerlidir.

Örneğin, geçen ay Beyaz Saray , ABD’nin ilk büyük açık deniz rüzgar projesinin yapımını onayladı. Bu kapsamda, Akhtar’ın yayınladığı makaleye göre, bu projenin arkasındaki mühendisler ve diğer rüzgar çiftlikleri, verimliliği optimize etmek, işletme maliyetlerini ve bunların çevre üzerindeki etkilerini azaltmak için rüzgar türbinlerini ideal mesafede inşa etmeyi planlamalılardır.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu