TeknolojiHaberler

İsrail Dünyanın İlk ‘Havadan Lazer Silahını’ Test Etti

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Reuters’in Pazartesi günü yayınladığı ilk habere göre, İsrail Savunma Bakanlığı, diğer uçan hedeflere ek olarak insansız hava araçlarını gökyüzünden vurabilen ilk havadan lazer silahını geliştirmek için Elbit Systems Ltd adlı bir şirket ile işbirliği yaptı.

Ve başarılı bir test sonrasında, yetkililer prototipin 2025’te hazır olabileceğini de söylüyorlar!

Lazer sisteminin adı henüz açıklanmadı, ancak İsrail’in kısa menzilli roketleri çıkarmak için tasarlanan Demir Kubbe sistemini içeren çok katmanlı hava savunma ağına entegre edilebilir gibi gözüküyor. Yeni havadan lazer silahı, balistik füzeleri savuşturmak için kullanılan David’s Sling ve Arrow sistemlerine de dahil edilebilir. İsrail Araştırma ve Geliştirme Bakanlığı bölümünden Tuğgeneral Yaniv Rotem’den yapılan açıklamaya göre, lazerin ilk testleri hafif uçaklarda uçarken gerçekleşti ve yaklaşık yarım mil (1 km) menzillerde çok sayıda insansız hava aracını başarıyla indirdi.

Oren Sabag adlı üst düzey bir yetkili, Elbit adlı şirketin, gelen füzeleri uçakları vurmadan önce “kör etmek” için tasarlanmış havadan bir savunma sistemi olan C-Music’i de yaptığını söyledi. Rapora göre, yeni havadan lazer silahı C-Music’inkinin aksine izleme yöntemlerini kullanacak ve “birkaç saniye” içinde havadaki hedefleri ateşe vermek için hızlı bir ısıtma işlemiyle hedefleri yok edecek.

Havadan Lazer Silahı Özellikleri

Rotem, 12,5 mil (20 km) menzile sahip 100 kW’lık bir prototipin üç ila dört yıl içinde piyasaya sürülüp çıkabileceğini ve bunun da tam operasyonel bir modelin çıkmasının daha da uzun sürebileceği anlamına gelebileceğini sözlerine ekledi.

Açıkçası, havadaki lazer sistemi bulutların üstünden taktik destek sağlamanın belirgin avantajına sahip olacağa benziyor, bu da onu havadan bağımsız hale getirecek. Sert hava koşulları yer tabanlı lazerlerin etkinliğini azaltabileceğinden, bu büyük bir artıdır, bu yüzden ABD ordusu da havadan bir lazer savunma sistemi geliştiriyor.

Bu yılın şubat ayında, ABD Hava Kuvvetleri havadan lazer silahının prototipi için ana bileşenlerin ilk teslimatını alacağını açıkladı. Özellikle, silahın temmuz ayında gelmesi gereken son bileşenlerle birlikte savaş jetlerine takılması planlanıyor. Bu durumda, ABD ordusuyla uzun süredir devam eden askeri ilişkiyle, İsrail’in şimdiye kadar yaratılmış en gelişmiş silahlardan birini başarıyla test eden ilk veya en azından ilkler arasında olması hiç de şaşırtıcı değil.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu