RobotikHaberler

PetBot, Plastik Şişeleri Sorunsuz Bir Şekilde Filamente Dönüştürüyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Hackaday tarafından hazırlanan bir raporda, PetBot adlı yeni bir robotun PET şişeleri filamente dönüştürmeden önce bant haline sokarak plastik geri dönüşüm sürecini otomatikleştirdiği belirtiliyor.

JRT3D tarafından üretilen robot, step motoru kullanarak iki ayrı işlemi aynı anda gerçekleştirebiliyor.

Firma tarafından yayınlanan ve bize bir Rube Golberg veya Wallace ve Gromit makinesini hatırlatan bir videoda, PetBot’un şişeleri aynı zamanda kestiğini ve bu süreçte daha fazla filamente dönüştürdüğünü görebilirsiniz. Başlangıç olarak, robot bir şişeyi ikiye bölüyor ve açık kenarı bir kesicinin plastiği bant halinde dilimlediği mekanizmanın arasına itiyor. Bant, bir makara ile makinenin ikinci kısmına taşınıyor, bu da plastiği kırılmadan çekilebilmesi için yeterince ısıtıldığı bir ekstrüderden geçirmeye yarıyor.

Makine çalışırken harika görünse de sınırlamaları elbette vardır. Örneğin, makinenin kesme işlemini tam olarak otomatikleştirmemesi, yani bir önceki şişe bittiğinde şişeleri kesmek ve yenisini yerleştirmek için birinin elinizin altında olması ve mekanizmaya sizin yerleştirmeniz gerekiyor.

Bazıları PetBot’un aslında köpek benzeri bir evcil hayvan robotu olmadığı için hayal kırıklığına uğrasa da, bu robot plastik geri dönüşümünde yeni yenilikler için çok ihtiyaç duyulan yarışta bizlere yardımcı olabilecek oldukça etkileyici bir projedir.

Dünya Ekonomik Forumu’na göre, her yıl 10 milyon ton plastik atık okyanusa düşerken, PetBot’a benzer bir makine inkar edilemez bir şekilde değerli bir geri dönüşüm projesi olacaktır.

JRT3D’nin PetBot’u aynı zamanda, geri dönüştürülmüş dizüstü bilgisayar pillerinden yapılmış dönüştürülebilir güç duvarları ya da daha az su israfı için ev yapımı bir duş döngüsü gibi diğer benzer makinelerin uzun bir listesine de katılıyor.

JRT3D, insanların ev yapımı icatlarla plastik geri dönüşüm işletmeleri başlatmalarını sağlayan PetBot’u Precious Plastic’in web sitesinde 400 dolara satıyor ve mucit ayrıca YouTube videolarında yakında bir kampanyanın geleceğini de söylüyor.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Başa dön tuşu