Rüzgar EnerjisiMühendislik Programları

WindSim Rüzgar Çiftliği Tasarım Programı Nedir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Rüzgar enerji santrali tasarımı, rüzgardan elektrik üretiminin verimliliği açısından oldukça önemlidir. Özellikle de ülkemizde maalesef yanlış rüzgar türbin yerleşimi yapılmış birçok santral var tabi bu da elektrik üretimini ciddi oranda etkiliyor. Bu yazımızda sizlere rüzgar çiftliği dizaynında kullanılan profesyonel bir yazılım olan WindSim programını tanıttık.

WindSim, rüzgar çiftliği tasarım programıdır. Windsim rüzgar santralinin enerji üretimini optimize ederken, aynı anda rüzgar türbin yüklerini kabul edilebilir sınırlar içerisinde tutma amacıyla kullanılan bir yazılımdır. Bu program, şekli dijital ortamdaki bir arazi üzerinde sayısallaştırılmış rüzgar alanlarının hesaplanmasıyla çalışır. Rüzgar enerji sektöründe bu duruma Micrositing adı verilir. Yani rüzgar türbinlerinin seçilen arazi üzerine en verimli şekilde dağılımını sağlama işlemidir.

İklim koşullarına bağlı olarak elde edilen sayısal rüzgar hızı ve yön verilerine göre rüzgar çiftliğindeki her bir türbin için en uygun pozisyon bulunabilir. İklim koşullarına bağlı olan rüzgar verileri en iyi yerinde yapılan rüzgar ölçüm sistemleriyle belirlenir, ancak alternatif olarak meteoroloji modellerden de türetilebilir. WindSim bu iki veri kaynağını kullanabilir.

Rüzgar türbinleri üzerindeki yükler, rüzgar değişimi, içeriye akış açısı ve türbülans gibi rüzgar alanı karakteristiklerinden etkilenir. Rüzgar alan modellemesi 3-D olduğundan bu özelliklerin hepsi hesaplanır ve belirli türbin tipleri için kabul edilebilir sınırlar içerisinde olup olmadığı program tarafından kontrol edilir.

Enerji üretiminin optimizasyonu ve türbinler üzerine etkiyen yüklerin en aza indirilmesi tutarsız bir işlemdir.Çünkü rüzgar türbininin maksimum enerji üretmesi aynı zamanda yüksek yüklere yol açabilir. Tabi Windsim Micrositing ile farklı türbin lokasyonlarının ve tiplerinin kontrol edilmesi ile en uygun türbin ve türbinlerin arazi içerisine dağılımı belirlenir.

WindSim Modülleri

WindSim programında Micrositing yapmak için 6 farklı modül vardır. Bu modüllerin kullanımı projeye göre değişmektedir. Bu modüller aşağıdaki gibidir.

WindSim modülleri Mühendistan

Arazi (Terrain): Sürtünme ve yükseklik verilerine göre arazi üzerinde sayısal bir modelin kurulduğu modüldür.

WindSim Arazi Modeli
WindSim Arazi Modeli

Rüzgar Alanları (Wind Fields): Rüzgar alanlarının hesaplanarak belirlendiği bölümdür.

WindSim Rüzgar Alanları
WindSim Rüzgar Alanları

Nesneler (Objects): Rüzgar türbinlerinin yerleşimi ve meterolojik verilerin girildiği bölümdür.

WindSim Rüzgar Türbinlerinin Yerleştirilmesi
Rüzgar Türbinlerinin Yerleştirilmesi

Sonuçlar (Results): Sayısal rüzgar alanlarının analizinin yapıldığı modüldür.

Rüzgar Kaynakları (Wind Sources): Rüzgar kaynak haritasının oluşturulması için sayısal rüzgar alanlarının meterolojik verilerle birleştirildiği modüldür.

Enerji (Energy): Yıllık enerji üretimini belirlemek için sayısal rüzgar alanlarının klimatolojik verilerle birleştirilmesinin sağlandığı bölümdür.

WindSim programı hakkındaki her şeye buradan ulaşabilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba windsim programıyla bazı bölgelere ait rüzgar potansıyelini Meteorolojı Bolge Mud.aldığım veriler doğrultusunda hazırlayabılır mıyım?Yuksek lisans tez çalışmam için gerekli ,yardımcı olursanız sevinirim.Nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum.Selamlar…

    1. Merhabalar Güler Hanım,

      Tasarım yapılacak bölgenin, koordinatları, en az 6 aylık saatlik rüzgar yönü, rüzgar hızı ve ölçüm tarihi biliniyor ise Windsim ile tasarım yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu