Mühendislik Programları

Catia Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Çizim ve modelleme programları mühendisliğin temel yapı taşlarından biridir. Çünkü herhangi bir şeyi üretmeden önce o şeyi tasarlamak gerekir. Bilgisayar destekli tasarım oluşturan mühendislik programları içerisinde ileri düzey ve diğer programlara göre daha detaylı olan Catia programını sizler için derledik.

Catia Nedir?

Catia, Fransız Dassault Systèmes şirketi tarafından piyasaya sunulan ileri düzey mekanik tasarım yazılımıdır. Bu şirket aynı zamanda Solidworks programının da kurucusudur. Hemen hemen tasarım olan her sektörde kullanılabilir olan Catia şu anda en yaygın olarak Otomotiv sektörü, Havacılık ve Savunma sanayisinde kullanılmaktadır. Bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli imalat ile uyumu yüksek olan Catia CAD/CAM konusunda ülkemizde SIEMENS NX ile birlikte en yaygın olarak kullanılan programlardır. Catia’nın CATIAV3 CATIAV4 CATIAV5 ve CATIAV6 adında 4 tane versiyonu bulunmaktadır. Catia’nın en sık kullanılan sürümü V5’dir ve ara sürüm olarak da ülkemizde genellikle R19 ve R21 kullanılmaktadır. Catia’nın V6 sürümü önceki sürümlere göre çok daha gelişmiş olmasına rağmen ülkemizde V5 sürümünün daha fazla kullanılmasının nedeni maliyeti ve serverler üzerinden çalışmasıdır.

catia genel görünüm
Catia Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir? 6

Catia Tarihi

1977 yılında Fransız uçak üreticisi Avions Marcel Dassault tarafından üretilmeye başlanmıştır, şirket o zamanlar CADAM yazılımı kullanmaktaydı.

İlk zamanlarda adı CATI(Conception Assistée Tridimensionnelle Interactive-Eşzamanlı üç boyutlu tasarım) olarak adlandırılmış olsa da 1981 yılında adı CATIA olarak düzenlendi.

Dassault şirketi bu yazılımı geliştirmek ve satmak amacıyla bir yan kuruluş kurdu ve IBM(merkezi Armonk ve New York olan dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi) şirketi ile dağıtımcılık anlaşması yaptı. Daha sonra BOEING şirketi 1984 yılında CATIA’yı ana üç boyutlu tasarım aracı olarak seçti ve yazılımın en büyük müşterisi oldu.

CATIA, 3. Sürümü 1988 yılında UNIX işletim sistemi kullanan bilgisayarlarda da çalışabilecek şekilde düzenlendi.

1990 yılında GDEB(General Dynamics electric boat) şirketi tarafından ABD donanmasına Virginia türü denizaltıları üretmek için Catıa’yı ana üç boyutlu tasarım aracı olarak kullandı.

IBM şirketi 1992 yılında CADAM şirketini satın aldı ve CATIA CADAM Sürüm 4 satışa sunuldu.

1998 yılında Catıa’nın baştan aşağı yeniden yazılmış sürümü CATIA Sürüm 5 piyasaya sunuldu.

2008 yılında da en son sürüm olarak günümüzde de kullanılan CATIA Sürüm 6 Dassault tarafından piyasaya sunuldu.

Marcel Dassault
Marcel Dassault

Catia Ne İşe Yarar? Diğer Benzer Yazılımlardan Farkı Nedir?

Aslında Catia, Solidworks, Autocad, Siemens NX gibi ürünlerin temel amacı üretimi düşünülen ürünleri bilgisayar ortamında dizayn edip daha sonra üretime başlamaktır. Catia’yı diğerlerinden farklı kılan şeylerden bazıları ise şunlardır:

Catia diğerlerinden daha geniş ve daha kapsamlı matematiksel bir altyapıya sahiptir. Örnek olarak Catia’da günümüz son model araçlarını son cıvatasına kadar program şişmeden tasarlayabilirsiniz ancak diğer yazılımlar size  programda şişmeler yaşatabilir.

catia programı görünüm

Catia’nın yüzey modülü diğer programlara göre oldukça iyidir. Yüzey modülünün çok iyi olması onu otomotiv sanayisinin önde gelen programlarından yapmaktadır.

Catia’nın diğer programlara göre dezavantajları ise özellikle kullanıcı ara yüzü diğer programlara göre daha karmaşıktır fakat Catia’da ara yüzündeki çok güzel mantıklardan örnek verebilecek olursak Catia’da uzun süre  kullanmadığınız komut ara yüzden kendi kendine kaybola bilir. Bunun sebebi ise Catia uzun süre kullanılmayan bazı komutları, tekrar geri açılabilecek şekilde görünmeyen alt sekmelere alır ve bilgisayarınızın grafik kartını gereksiz yere yormak istemez. Eğer kullandığımız bilgisayar yeterince iyiyse ve böyle bir şey olmasını istemiyorsak da ara yüzleri genişletip komutlarımızı buralara yerleştirebiliriz.

Catia’nın Kullanım Alanları

Catia yazılımı, bilgisayar üstünde tasarım düşünülen her ortamda kullanılabilir. Ülkemizde ve dünyada en yaygın olarak havacılık, otomotiv ve savunma sanayi sektörüdür.

Dünya üzerindeki ünlü çoğu otomotiv şirketi de Catia’yı kullanmaktadır.
Goodyear, bunu otomotiv ve havacılık için lastik yapımında kullanıyor ve ayrıca tasarımı ve geliştirmesi için özelleştirilmiş bir CATIA kullanıyor. Birçok otomotiv şirketi, araba yapıları için (kapı kirişleri, IP destekleri, tampon kirişleri, tavan rayları, yan korkuluklar, gövde bileşenleri) CATIA’yı kullanır. Çünkü CATIA yüzey oluşturma ve yüzeylerinin bilgisayar temsilinde çok iyidir. Bunlardan bazıları;  BMW, Porsche, Daimler, Audi, Volkswagen, Bentley Motors Limited, Volvo, Benteler AG, PSA Peugeot Citroën, Renault, Toyota, Ford, Scania, Hyundai, Škoda Auto, Tesla Motors, Proton, Tata motors and Mahindra & Mahindra Limited.

Catia’nın otomotiv şirketindeki en büyük rakibi ise Siemens NX yazılımıdır.

Bazı otomotiv firmalarının kullandığı yazılımlar
Bazı otomotiv firmalarının kullandığı yazılımlar

Kaynak: Vikipedi

Caner KALKAN

Erciyes Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği 3.Sınıf Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu