TeknolojiMühendislik Programları

Mühendislik için Laptop Alın, Tulpar’ın Kanatlarıyla Zirveye Çıkın!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Mühendislik için Laptop Alın, Tulpar'ın Kanatlarıyla Zirveye Çıkın
Mühendislik için Laptop Alın, Tulpar'ın Kanatlarıyla Zirveye Çıkın! 3

Üzerinde saatlerce çalıştığınız projenizin, bilgisayarınızın teknik yetersizlikleri nedeniyle veri kaybına uğraması, hedeflediğiniz sürede tamamlanamaması ya da daha da kötüsü, mutlak surette kullanmanız gereken uygulamaları çalıştıramaması, isteyeceğiniz son şey olabilir.

Bir mühendislik öğrencisi olsanız da kariyerinizi mühendislik eğitiminiz üzerine inşa ediyor olsanız da her türlü projenizi ve dolayısıyla kullandığınız profesyonel yazılımlarınızı, “canavar” gibi laptop modellerine emanet etmeniz, sizin için en iyi seçenektir.

Oyuncular kadar profesyonellerin de ihtiyaçlarına çözüm getiren, mimar ve mühendislerin de sıklıkla tercih ettikleri laptop modellerine hayat veren Monster Notebook, farklı mühendislik dallarında başvurulan yazılımları pürüzsüz çalıştıran Tulpar serisi laptop modelleriyle ses getiriyor. İnşaat, yazılım, mekatronik ve bilgisayar mühendisliği gibi alanlarda başvurulan, işlemci ve sistem belleği başta olmak üzere diğer tüm donanım bileşenlerinin gücünden ve hızından sonuna kadar yararlanan profesyonel yazılımlar, mühendislik için laptop sınıfında değerlendirilen Tulpar serisinde kusursuz şekilde kullanılabiliyor.

MATLAB ve Diğer Mühendislik Uygulamaları, Performanslı Laptoplarda Çalışıyor

Mühendislerin en çok destek aldıkları uygulamaların başında MATLAB geliyor. İki boyutlu grafiklerle veri görselleştirme özelliği sunan, üç boyutlu grafikler hazırlayabilen ve işlevselliği sayesinde farklı mühendislik kollarında değerlendirilebilen çok paradigmalı sayısal hesaplama yazılımı MATLAB, doğası gereği güncel ve yüksek performanslı donanımlar içeren laptop modelleriyle iyi anlaşıyor.

Uygulamanın geliştiricisi konumundaki MathWorks, her ne kadar MATLAB’ın 4 GB sistem belleği bulunduran herhangi bir Intel işlemcili bilgisayarda çalışabildiğini belirtse de çoklu pencerelerle karmaşık hesaplamalar yaparken aksaklıklar ve tıkanmalarla karşılaşmamanız için gerçekten güçlü bir bilgisayar kullanmanız gerekiyor. Zira geliştirici ekip, çok uzaylı çalışmalar için 8 GB, daha kapsamlı işlemler içinse işlemci çekirdeği başına 4 GB sistem belleği bulunan, AVX2 komut setini destekleyen güncel işlemcili bir bilgisayar kullanılmasını tavsiye ediyor. Ayrıca uygulamayla çalışırken veri kaydetme ve çağırma süreçlerinde sorun yaşanmaması için SSD kullanılması da tavsiye listesine ekleniyor.

İnşaat mühendisliğinde hâlâ en geçerli uygulamalardan AutoCAD, mekatronik mühendisliğinin vazgeçilmezi SolidWorks, yazılım ve oyun geliştirme alanında çalışanların başucu programlar bütünü Unity ve daha nicesi, gerçekten güçlü ve “canavar” gibi bilgisayarlarda sorunsuz çalışıyor.

Mühendisler için Laptop Arayanların Adresi: Monster Tulpar Laptop Serisi

Monster Tulpar Laptop Serisi

Monster Tulpar serisi mühendislik için laptop modelleri, MathWorks tarafından verilen donanım tavsiyelerinin çok daha fazlasını taşıyor. Aynı anda pek çok pencereye hâkim olabilmeniz için 1080p ve 1440p çözünürlüklü 17,3 inçlik IPS panelli ekranlarla donatılan laptoplar, Intel’in 12. nesil Alder Lake işlemcilerinden gücünü alıyor. Tercih edeceğiniz modele göre 14 çekirdekli ve 20 iş parçacıklı işlemcilerle donatılan bilgisayarlar, karmaşık hesaplama süreçlerinin üstesinden rahatça gelip projenizde hızla yol alabilmenizi sağlıyor.

Yeni nesil Intel işlemcilerle DDR5 teknolojisine de geçiş yapan laptop modelleri, 16 GB kapasiteli ve dilerseniz daha da artırabileceğiniz RAM’leri ile bellek temelli tıkanmalar yaşamanızı engelliyor. Bilgisayarlardaki geniş kapasiteli ve yüksek performanslı SSD’ler ise veri yazsanız da çağırsanız da tüm bu işlemlerin saniyeler içinde tamamlanmasına olanak veriyor.

Tulpar serisi bilgisayarlarda kendine yer bulan NVIDIA RTX 30 serisi ekran kartları ise grafik yükü ağır uygulamalar ve oyunlarda size esneklik sağlarken bireysel ya da kurumsal olarak NVIDIA’nın Omniverse evrenine katılabilmenize de yeşil ışık yakıyor.

NVIDIA Omniverse ekosisteminde, Autodesk gibi tasarım ve dijital içerik, Ansys gibi bilgisayar destekli mühendislik araçları ve Magnasoft gibi jeo-uzamsal haritalama veri hizmetleri ve çözümleri sunan şirketlerin yazılımları ve araçları bulunuyor. Kısacası gerek bireysel çalışmalarınızda gerekse şirketinizle birlikte global iş geliştirme süreçlerinizde Tulpar serisi bilgisayar modelleri, gereksinimlerinize rahatlıkla cevap veriyor. Size de donanım ve uyumluluk sorunlarıyla boğuşmadan, projenize odaklanıp verimliliğinizi zirveye taşımak kalıyor.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu