TeknolojiHaberler

Rusya Küresel İnternet Bağlantısını Kesti

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

RBC Daily’ye göre Rusya, 15 Haziran ile 15 Temmuz arasında kasıtlı olarak küresel internet bağlantısını kesti. RBC’nin bildirisine bakacak olursak, internet kesintisinin yapılan testlerle alakalı olduğu düşünülüyor. Devlet iletişim düzenleyicisi Roskomnadzor, testlerin Rusya’nın internet altyapısının bütünlüğünü, istikrarını ve güvenliğini iyileştirmeyi amaçladığını söyledi.

Reuters, testin tam olarak ne kadar sürdüğünü ve Rus vatandaşları üzerindeki etkisinin tam olarak belli olmadığını bildirdi.

2019’un sonlarında Rusya, hükümete acil bir durum ve yabancı saldırılar karşısında küresel internet bağlantısını kesme yetkisi veren “egemen internet yasasını” kabul etmişti. Spesifik olarak, yasa, ISP’lerin trafik kaynağını belirleme ve içeriği filtreleme yeteneğine sahip “derin paket inceleme” ağ ekipmanı kurmasını gerektiriyor. Kanun ayrıca, bu tür testlerin yıllık olarak yapılmasını şart koşuyor.

Oldukça katı maddeleri olan bu yasa, sansür endişelerini dile getiren ve protestolara katılan vatandaşlar arasında inanılmaz derecede tartışmalı. Yeni ekipman, Twitter’ın hızını yavaşlatmak için zaten kullanıldı ve düzenleyiciler, Moskova’nın yasa dışı olarak kabul ettiği içeriğin silinmemesine atıfta bulundu.

Rus hükümeti ise bu kısıtlama konusunda, niyetlerinin yalnızca siber saldırıları azaltmak olduğunu söylüyor. Ancak birçok uzman bu konuya şüpheci yaklaşıyor ve devlet büyüklerinin, ülke nüfusunu küresel internetten kesmek için Çin’in büyük güvenlik duvarına benzer bir duvarın Rusya versiyonunu oluşturmaya çalıştığından korkuyor.

Surrey Üniversitesi’nde bir bilgisayar bilimcisi olan Prof. Alan Woodward, BBC’ye yaptığı açıklamada kaygılarını dile getirerek “Rusya da giderek, vatandaşlarının gördüklerini kontrol etmek isteyen otoriter ülkelere benzemeye çalışarak İran ve Çin’in daha önce yaptıklarını yapmaya başlıyor. Bu, Rus insanların kendi ülkelerinde olup bitenler hakkında diyaloğa erişmeyecekleri, kendi balonlarında tutulacakları anlamına geliyor.” açıklamasında bulundu.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu