BilimTeknolojiTıp

Akıllı Telefonlara Entegre Edilen Uygulama, Laboratuvar Kuyruklarına Son Veriyor!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Doktora enfeksiyonla gidip hemen bir teşhis ve tedavi ile ayrıldığınızı düşünebiliyor musunuz? Bugün, zaman alan, harici laboratuvar testlerinin tümü oldukça gerekli olduğundan bu mümkün değildir. Ama McMaster Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi akıllı telefonlara entegre edilen uygulama ile bunu değiştirmek istiyor.

Ekip, bakteriyel enfeksiyonlar için bir saatten kısa sürede ve yerinde doğru sonuçlar üretebilen el yapımı hızlı bir test tasarladı. Bu test, birçok avantajı beraberinde getiriyor.

Ekibin baş direktörü olan Yingfu Li, araştırmayı anlatırken “Bu, hastaların daha iyi tedavi alabileceği, daha hızlı sonuç alabileceği ve ciddi komplikasyonlardan kaçınabileceği anlamına geliyor. Ayrıca antimikrobiyal dirence karşı savaşta bize zaman kazandırabilecek bir şey olan gereksiz antibiyotik kullanımından da kaçınabilir.” dedi.

Şu anda test, gerçek klinik örneklerden idrar yolu enfeksiyonlarının teşhisinde kullanılmaktadır, ancak ekip diğer bakteri formlarını da tespit etmeye uyarlamak için çalışmaktadır. Ekip ortaya koydukları testi, COVID-19 da dahil olmak üzere virüslerin hızlı teşhisinde ve kanser belirteçlerinin tespitinde kullanmayı planlıyor.

Yeni DNA tabanlı teknoloji, bir enfeksiyonun spesifik protein imzasını algılayabilen molekülleri kullanarak kan, idrar veya tükürük gibi bir damlacık vücut sıvısını analiz edelim sağlayan bir mikroçip içeren, yaklaşık bir USB çubuğu büyüklüğünde bir el cihazı kullanıyor. Cihaz daha sonra sonuçları görüntüleyen bir akıllı telefona takılıyor.

Akıllı Telefonlara Entegre Edilen Uygulama, Laboratuvar Kuyruklarına Son Veriyor!

Yeni buluş sadece dahiyane değil, aynı zamanda özellikle laboratuvar testlerine erişimin sınırlı olduğu her yerde kullanılabilmesini sağlayan son derece pratik bir çalışma da olma niteliği taşıyor. Ekibin yöneticisi olan Li, bu cihazı insanlara yardım etmek için icat ettiğini söylüyor, aynı zamanda uzman doktor bilimin ve mühendisliğin bu noktaya gelmiş olmasından da çok mutlu olduğunu ifade ediyor.

Soleymani’nin laboratuvarında doktora sonrası araştırma görevlisi olan baş yazar Richa Pandey, “Bu teknolojinin hastalık tanı ve yönetimini demokratikleştirme yolunda atılmış bir adım olduğunu düşünüyorum.” diye ekledi.

Araştırmalar Nature Chemistry dergisinde yayınlandı.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu