Makineİmalat

Metallerin Mekanik Özellikleri: Bilinmesi Gereken Kavramlar

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Metaller kullanıldıklarında sıklıkla dış kuvvetlere maruz kalırlar. Makine mühendisleri bu kuvvetleri hesaplar ve malzeme mühendisleri de kuvvetin bir fonksiyonu olarak zaman, sıcaklık ve diğer şartlarda malzemelerin nasıl ve ne zaman deforme olup kırılacağını belirler. Malzeme mühendisleri ayrıca malzemelerin mekanik özelliklerini de testler yaparak belirler. Bu yazımızda ise metallerin mekanik özellikleri ile ilgili kavramları kısa ve öz bir şekilde sizlere derledik.

Metallerin Mekanik Özellikleri

Metallerin mekanik özellikleri ;

 • Kırılganlık (Brittleness),
 • Sünme(Creep),
 • Süneklik (Ductility),
 • Elastiklik (Elasticity),
 • Yorulma (Fatigue),
 • Sertlik (Hardness),
 • İşlenebilirlik (Malleability),
 • Plastiklik (Plasticity),
 • Esneklik (Resilience),
 • Bükülmezlik(Stiffness),
 • Tokluk (Toughness),
 • Akma dayanımı (Yield strength).

Yukarıda belirtilen metallerin mekanik özellikleri aşağıda kısaca açıklanmıştır.

Kırılganlık (Brittleness)

Metallerin mekanik özellikleri arasında kırılganlık (Brittleness), bir malzemenin görece küçük bir miktarda kuvvet, darbe veya şok uygulanması durumunda malzemede oluşabilecek kırılma veya bozulma durumudur.

Sünme(Creep)

Bir metal yüksek sıcaklıkta akma sınırının altında uzun bir süre sabit bir kuvvete maruz kaldığında, metal kalıcı bir deformasyona uğrar. Buna da sünme (creep) özelliği denir.

Süneklik (Ductility)

Süneklik (Ductility), bir metalin ince tel haline çekilebildiği bir özelliktir. Metalin alanındaki yüzde olarak uzama ve azalma miktarıyla belirlenir.

Elastiklik (Elasticity)

Elastiklik, katı materyallerin deforme olduktan sonra ilk şekline geri dönme eğilimidir.

Yorulma (Fatigue)

Yorgunluk, malzemenin zayıflaması veya strese maruz kalan malzemenin kırılması yada bozulması, özellikle de tekrarlanan bir dizi gerilmedir.

Sertlik (Hardness)

Sertlik (Hardness), dış bir kuvvet ile malzeme üzerinde oluşabilecek kalıcı değişikliğe malzemenin gösterdiği direnç yeteneğidir.

İşlenebilirlik (Malleability)

İşlenebilirlik, bir metalin ince tabakalar haline yuvarlanabildiği bir özelliktir.

Plastiklik (Plasticity)

Plastiklik, üzerine uygulanan dış kuvvet serbest bırakıldığında bir metalin deformasyonunu kalıcı olarak koruduğu bir özelliktir.

Esneklik (Resilience)

Esneklik (Resilience), bir metalin enerjiyi emme ve yumuşak darbe yüküne karşı direnç gösterme yeteneğidir.

Bükülmezlik (Stiffness)

Bir metale harici bir kuvvet uygulandığında, bu kuvvete karşı bir iç direnç geliştirir. Metalin birim alanı başına geliştirilen bu iç dirence stres adı verilir. Sertlik, bir metalin stres altındaki deformasyona dayanma yeteneğidir.

Tokluk (Toughness)

Bir metal üzerine büyük bir dış kuvvet uygulandığında, metal kırılmaya maruz kalır. Tokluk, bir metalin kırılmaya dayanma yeteneğidir.

Akma dayanımı (Yield strength)

Bir metalin kalıcı deformasyon olmadan kademeli artan kuvveti taşıyabilme yeteneğine akma dayanımı (yield strenght) denir.

Kaynak: Virginia University

Metallerin mekanik özellikleri ile ilgili kavramları sizlere kısaca aktardık. Konu ile ilgili soru, görüş ve önerilerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayınız.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu