MühendislikİmalatİnşaatMakineMalzeme Bilimi

Baret Renkleri ve Anlamları Nelerdir?

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Baret, inşaat, elektrik ve imalat sektöründe kullanılan, iş güvenliği açısından oldukça önemli bir başlıktır. Baretlerin çalışanların başlarını korumanın yanı sıra onların görevlerini ve iş tanımlamalarını farklı renklerle gösterir. Bu yazımızda da baret renkleri ve bu renklerin ne anlama geldiğini sizlere derledik.

Baret Nedir?

Baret özellikle saha ve fabrika çalışanlarının kullandığı, kişilerin kafasını dışarıdan gelebilecek darbelere karşı koruyan kasklardır. Baretler, özellikle inşaat ve imalat sektöründe yaygın olarak kullanılır ve iş güvenliği açısından en öncelikli önlemlerin başında gelir. Baretler kafa bölgesine gelebilecek olası darbeleri engeller veya etkisini büyük ölçüde azaltır. Büyük şantiye ve üretim tesislerinde baret kullanımı zorunludur. Baretlerin sadece baş koruma amacıyla değil, ayrıca çalışanların görev ve ünvanlarını farklı renkteki baretlerle belirtir. Şimdi gelin bu baret renkleri ve anlamlarına daha yakından bakalım.

Baret Renkleri

Birbirinden farklı renkte baretler mevcuttur ve her bir rengin farklı bir anlamı vardır. Başlıca kullanılan baret renkleri, beyaz, mavi, sarı, turuncu, yeşil ve kırmızıdır.

Sarı Baret

sarı baret

Sarı baret, işçiler tarafından kullanılmaktadır. İnşaatta, fabrika ve atölyelerde çalışan işçiler sarı baret takarlar.

Mavi Baret

mavi baret

Mavi baret ise faaliyet sahasında bakım ve onarımdan sorumlu personel tarafından takılır.

Turuncu Baret

turuncu baret

Turuncu baret, vardiya sorumlular (formen) ve usta başları turuncu renk baret giyerler.

Kırmızı Baret

kırmızı baret

Kullanımı çok yaygın olmasa da şantiye ortamında kırmızı baret önemli bir sınıfı temsil eder. İş güvenliği, kalite-kontrol uzmanları ve yangın personelleri kırmızı renkte baret giyerler.

Yeşil Baret

yeşil baret

Sağlık personelini temsil eden yeşil baretler şantiyede, sahada veya fabrikalarda bulunan doktorlar, hemşireler ve acil durum personeli tarafından kullanılır.

Beyaz Baret

beyaz baret

Beyaz baret, mühendis, mimar ve üst düzey yöneticiler tarafından kullanılır. Şantiyeye veya fabrikaya bir ziyaretçi gelirse de bu kişi de beyaz renkli baret takar.

Genel olarak kullanılan baret renkleri bu şekilde sıralanır. Baretler iş güvenliğinin yanında büyük şantiyelerde, fabrikalarda veya tesislerde kimin mühendis, kimin işçi veya usta başı olduğunun belirtilmesinde oldukça önemlidir.

Baret renkleri ile ilgili merak ettiklerinizi veya görüşlerinizi bizlere yorum olarak belirtmeyi unutmayın.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu