Uzay BilimleriHaberler

Mars’ta Küçük Bir Nükleer Güç Santrali

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

NASA’nın önemli Mars misyonlarından biri olan Perseverance misyonu ile Mars’ta küçük bir nükleer güç santrali göreceğiz. Perseverance, bünyesindeki mini bir nükleer güç santraliyle bugün Mars’a iniş yapacak.

Bugün, Türkiye saati ile saat 22.00’da, NASA’nın en yeni ve önemli rover aracı olan Perseverance, Mars’a iniş yapıyor.

Perseverance Jezero Krateri Bölgesine İniş Yapacak

Perseverance, Mars yüzeyinde Jezero Krateri civarına iniş yapacak. Burada çeşitli toprak analizi ve kazılar yaptıktan sonra da Dünya’ya tekrar dönüş yapacak.

Jezero Krateri, ismini Bosna Hersek’te bulunan bir köyden almaktadır. Jezero Slavik dillerin birçoğunda göl anlamındadır. Bu kratere de göl anlamına gelen Jezero isminin kullanılması da bir o kadar anlamlıdır. Çünkü bilim insanları bir zamanlar Jezero Krateri bölgesinin su ile kaplı olduğunu ve antik bir nehir yatağına ev sahipliği yaptığını düşünüyorlar.

marsta mini bir nükleer güç santrali
Perseverance Uzay Aracının Mars Yüzeyine İniş Bölgesi

Bu uzay aracının tüm bilimsel çalışmalarının gerçekleştirilmesini sağlayan da bünyesindeki aslında bir nükleer bataryadır. Bu batarya radyoizotop termoelektrik üreçtir (RTG). Bu mini nükleer güç santrali ayrıca 4,8 kg plutonyum yakıtı taşımaktadır.

RTG Mühendistan
Perseverance Uzay Aracının Nükleer Güç Bataryası

NASA’nın bu uzay aracının Mars’a inişini canlı olarak takip etmek isterseniz, bugün Türkiye saati ile 22.15’te başlayacak canlı yayınına buradan katılabilirsiniz.

Ayrıca NASA, Perseverance uzay aracının inişini hazırladığı animasyon ile görselleştirdi.

Uzay aracının içerisinde bulunan RTG, bu araca 14 yıl boyunca güç sağlayacak. Perseverence NASA’nın bugüne kadar Mars’a gönderdiği en ağır uzay aracıdır (1025 kg). Bundan dolayı nükleer bataryadan 110 W seviyesinde güç çekmektedir.

2012 yılında Mars’a inen Curiosity gibi uzay araçları güneş enerjisine bağlı olarak çalışıyorlardır. Fakat Perseverance, bir nükleer batarya kullanıyor. Çünkü Mars yılının (Dünya’daki yılın iki katı) belirli zamanlarında güneşten yeterli miktarda enerji üretilemiyor. Ayrıca bu araç yüksek enerji gerektiren bilimsel deneyler yapacağından, daha fazla güce ihtiyaç duymaktadır.

NASA’nın en önemli Mars misyonlarından biri olan Perseverance uzay aracının Mars’a inişini, NASA’nın sitesinden canlı olarak takip edebileceğiniz gibi Barış ÖZCAN da bir canlı yayınla bu inişi takipçilerine anlatacak.

Kaynak: NEI

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu