HavacılıkHaberlerTeknoloji

USAF, Elektrikli Uçağı için Electra ile Sözleşme İmzaladı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Virginia merkezli elektrikli uçak firması olan Electra, ABD Hava Kuvvetleri (USAF) ile sözleşme imzaladı. Elektrikli, ultra kısa kalkış ve inişe sahip (ESTOL) uçaklar için hibrit elektrikli tahrik sistemleri, şirketin bir basın açıklamasında açıklandı.

USAF tarafından verilen Faz II Küçük İşletme Yenilik Araştırması sözleşmesi, doğrudan gelişmiş ticari havacılık teknolojilerinin pazara çıkış süresini kısaltmayı amaçlıyor.

USAF ve Electra

Electra’nın Teknoloji ve İnovasyon Direktörü Ben Marchionna , “Electra , eSTOL’ün ticari pazara teknolojik geçişini hızlandırmak için ABD Hava Kuvvetleri ve yenilikçi Agility Prime ekibiyle birlikte çalışmaktan heyecan duyuyor” dedi. “Bu yeni nesil, düşük karbonlu sistemler, uygun fiyatlı ticari pazar çözümlerinden yararlanırken savunmayla ilgili birkaç kritik boşluğu çözecek” şeklinde devam etti.

Elektrikli uçağın, diğer hizmetlerin yanı sıra “orta mil” kargo lojistiği ve hava ambulansı hizmetlerini yürütmesi öngörülmektedir. Aynı zamanda, işletme maliyetinin yarısından daha az bir maliyetle eVTOL uçağının taşıma kapasitesi üç katına çıkarılmış durumda.

ESTOL uçak kategorisi aslında, normal bir kargo uçağı ile bir drone arasında bir yerde bulunmaktadır. Electra’nın uçağı, yakın akrabası olan elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağının aksine bir piste ihtiyaç duysa da Electra, taşıma kapasitesinin neredeyse üç katına, daha uzun menzile sahip olduğunu ve işletme maliyetinin yarısından azında çalıştığını iddia ediyor.

Electra’nın uçağı, sekiz elektrik motoruna güç sağlamak ve uçuş sırasında özel bir pil sistemini şarj etmek için bir turbo jeneratör kullanacak. Tahrik sistemi ise 150 kW (200 HP) elektrik gücü üretiyor ve küçük bir gaz türbininin yanı sıra bir dişli kutusu, jeneratör, doğrultucu, kontrol sistemi ve yazılım içeriyor.

Şirket, 2022’de uçuş testleri yapmadan önce bu yıl yer testleri yapmayı planladığını söyledi. Electra, yedi yolcu ve bir pilotu 500 mile kadar taşıması gereken ilk ticari uçağını 2026 yılına kadar piyasaya sürmeyi umuyor.

Kaynak
Interesting Enginnering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu