Gıda MühendisliğiBilimHaberler

İsrailli Firma Dünyada Bir İlk Olarak Endüstri Ölçeğinde Kültür Et Üretiyor!

Tesis günde 5000 adet hamburger eti üretecek

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Araştırmacılar, ‘alternatif eti’ daha çekici hale getirmenin yeni bir yolunu bulalı bir yıldan biraz fazla olmuştu. Fikir oldukça hızlı adımlarla ilerledi ve şimdi bu lezzetli et için ilk endüstriyel ölçekli üretim tesisine tanık oluyoruz. İsrailli start up Future Meat Technologies geçtiğimiz günlerde 5.000 hamburger kültür et yapma kapasiteli üretim tesisinin faaliyete geçtiğini duyurdu.

Hayvan eti, tarih öncesi çağlardan beri insan beslenmesinin bir parçası olmuştur. Yaşanabilir topraklarımızın yüzde 80’ini ve tatlı su kaynaklarımızın yüzde 30’unu et için büyüyen hayvanlara harcamaktayız. Bu yöntemlerle et üretimi son derece verimsiz ve dünya nüfusu arttıkça sürdürülemez bir hale geldi.

Bilimsel ilerlemeler artık, hayvan eti gibi görünen ve tadı olan, ancak hayvan tarımı için gereken kaynakların yalnızca bir kısmını kullanan biyoreaktörlerde et yetiştirmemize izin veriyor. İsrail merkezli Future Meat Technologies de tüketim için eti kültürlemek adına biyoreaktörler kullanan birçok girişimden biridir. Ortaya çıkan ürün, her gün hamburgerlerin içinde yediğimiz etten tamamen farksız bir tada sahip.

İsrailli Firma Dünyada Bir İlk Olarak Endüstri Ölçeğinde Kültür Et Üretiyor!

Günlük 500 Kg Kültür Eti Üretilebilir

Tesis, her gün 500 kilogram kültür eti üretme kapasitesine sahip. Bu, yaklaşık 5.000 hamburger yapmak için yeterli bir rakam demek oluyor. Bunun yanı sıra, bahsedilen et sadece jambon değil. Future Meat, tavuk eti hatta kuzu eti bile üretebilir ve yakında üretim hattına sığır eti ekleyeceklerini de duyurdular. Şirket, üretim döngüsünün geleneksel döngüden en az 20 kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

Bu üretim hızına ulaşmak için şirket, sürekli büyüyen tescilli hayvan hücrelerini kullanıyor. Genellikle biyoreaktörlerde büyüyen hücreler, hayvan serumu kullanımını gerektiriyor, ancak Future Meat, hayvan kaynaklı herhangi bir materyal gerektirmeyen alternatif yöntemler kullanıyor. Bu da onu diğerlerinden ayıran bir detay. Kullanılan bu yöntemler, Future Meat’in üretim kapasitesini mevcut endüstriyel standardın 10 katına çıkarırken, aynı zamanda ürün maliyetini de düşürdü.

Şirket, yönteminin hayvansal tarıma kıyasla yüzde 99 daha az arazi, yüzde 96 daha az su gerektirdiğini ve yüzde 80 daha az sera gazı yaydığını belirtiyor.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu