Haberler

Hindistan’ın 3. Ay Görevi: Chandrayaan-3

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Hindistan, Ay yüzeyine çakılarak başarısızlıkla sonuçlanan son Ay görevinden aylar sonra Chandrayaan-3 ile 3. Ay görevini gerçekleştireceğini açıkladı.

Hindistan Uzay Ajansı Başkanı K. Sivan: Hindistan’ın üçüncü Ay görevi olan Chandrayaan-3 insansız uzay misyonunda çalışmaların “sorunsuz” gittiğini söyledi. Sivan, 2020 yılında misyonu başlatmayı hedeflediklerini ancak 2021 yılına da sarkabileceğini belirtti. Eğer görev başarılı olursa, Hindistan, Ay yüzeyine başarılı bir şekilde yumuşak iniş yapabilen bir araç indiren 4. ülke olacak. Bugüne kadar sadece Rusya, ABD ve Çin, Ay’ın yüzeyine başarılı bir şekilde uzay aracı indirebildiler.

Hindistan’ın Chandrayaan-3 ile Planı Ne?

Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu (ISRO) başkanı Sn. Sivan, gazetecilere Chandrayaan-3’ün önceki görev ile benzer bir yapılandırmaya sahip olacağını söyledi.

Chandrayaan-2, Hindistan’ın uzay ajansı tarafından şimdiye kadar denenen en zor ve karmaşık görevdi. Su ve mineral aramak ve Ay depremlerini ölçmek amacıyla, daha önce hiçbir uzay aracının inmeyi amaçlamadığı Ay’ın güney kutup bölgesine inmeyi hedeflemişti. Ancak, bu uzay aracı geçtiğimiz Eylül ayında Ay yüzeyine çakıldığında Chandrayaan-2 görevi de başarısız oldu.

Sivan, yeni görev çerçevesinde uzay aracının yine aynı alana ineceğini ve bir indirici, rover, ve itiş modülüne sahip olacağını belirtti. Bu yeni uzay aracının tüm ekipmanları ile maliyeti yaklaşık 35 milyon $ olacak.

Uzay Bakanı, Jitendre Singh, yeni görevin oldukça ekonomik olacağını söyledi. Times gazetesine verdiği demeçte ise “Yörünge zaten orada. Yani maliyeti düşüreceğiz.” dedi.

İnsana karşı insansız bir göreve yönelik planlar, Hindistan’ın düşük maliyetli bir uzay gücü olma hedeflerinin sadece bir parçası. Sivan, Hindistan’ın 2020’de en az 25 uzay görevi başlatmayı planladığını söyledi.

Sivan ayrıca ISRO’nun yörüngeye yapılacak ilk insanlı görev planıyla ilgili de büyük ilerleme kaydettiğini söyledi. Eğitim için dört astronot seçildi ve bu astronotlar da bu ay Rusya’da eğitime başlayacak. En fazla üç astronotun 2022 yılına gerçekleşmesi planlanan insanlı uzay misyonunda görev almaları bekleniyor.

Kaynak: BBC

Hindistan’ın Chandrayaan-3 Ay görevi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu sefer önceki başarısız görevlerin aksine başarılı olabilecekler mi? Bizlere aşıdan yorum yaparak düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu