Haberler

Hindistan’ın 3. Ay Görevi: Chandrayaan-3

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Hindistan, Ay yüzeyine çakılarak başarısızlıkla sonuçlanan son Ay görevinden aylar sonra Chandrayaan-3 ile 3. Ay görevini gerçekleştireceğini açıkladı.

Hindistan Uzay Ajansı Başkanı K. Sivan: Hindistan’ın üçüncü Ay görevi olan Chandrayaan-3 insansız uzay misyonunda çalışmaların “sorunsuz” gittiğini söyledi. Sivan, 2020 yılında misyonu başlatmayı hedeflediklerini ancak 2021 yılına da sarkabileceğini belirtti. Eğer görev başarılı olursa, Hindistan, Ay yüzeyine başarılı bir şekilde yumuşak iniş yapabilen bir araç indiren 4. ülke olacak. Bugüne kadar sadece Rusya, ABD ve Çin, Ay’ın yüzeyine başarılı bir şekilde uzay aracı indirebildiler.

Hindistan’ın Chandrayaan-3 ile Planı Ne?

Hindistan Uzay Araştırmaları Organizasyonu (ISRO) başkanı Sn. Sivan, gazetecilere Chandrayaan-3’ün önceki görev ile benzer bir yapılandırmaya sahip olacağını söyledi.

Chandrayaan-2, Hindistan’ın uzay ajansı tarafından şimdiye kadar denenen en zor ve karmaşık görevdi. Su ve mineral aramak ve Ay depremlerini ölçmek amacıyla, daha önce hiçbir uzay aracının inmeyi amaçlamadığı Ay’ın güney kutup bölgesine inmeyi hedeflemişti. Ancak, bu uzay aracı geçtiğimiz Eylül ayında Ay yüzeyine çakıldığında Chandrayaan-2 görevi de başarısız oldu.

Sivan, yeni görev çerçevesinde uzay aracının yine aynı alana ineceğini ve bir indirici, rover, ve itiş modülüne sahip olacağını belirtti. Bu yeni uzay aracının tüm ekipmanları ile maliyeti yaklaşık 35 milyon $ olacak.

Uzay Bakanı, Jitendre Singh, yeni görevin oldukça ekonomik olacağını söyledi. Times gazetesine verdiği demeçte ise “Yörünge zaten orada. Yani maliyeti düşüreceğiz.” dedi.

İnsana karşı insansız bir göreve yönelik planlar, Hindistan’ın düşük maliyetli bir uzay gücü olma hedeflerinin sadece bir parçası. Sivan, Hindistan’ın 2020’de en az 25 uzay görevi başlatmayı planladığını söyledi.

Sivan ayrıca ISRO’nun yörüngeye yapılacak ilk insanlı görev planıyla ilgili de büyük ilerleme kaydettiğini söyledi. Eğitim için dört astronot seçildi ve bu astronotlar da bu ay Rusya’da eğitime başlayacak. En fazla üç astronotun 2022 yılına gerçekleşmesi planlanan insanlı uzay misyonunda görev almaları bekleniyor.

Kaynak: BBC

Hindistan’ın Chandrayaan-3 Ay görevi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu sefer önceki başarısız görevlerin aksine başarılı olabilecekler mi? Bizlere aşıdan yorum yaparak düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre LEBLEBİCİOĞLU, 1993 yılının Ekim ayında Adana'nın Seyhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 2011 yılında Karabük Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandı. 2012 yılında ise yine aynı üniversite de Mekatronik Mühendisliğinde çift anadal programına başladı. 2014 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Bükreş Politeknik Üniversitesi'nde eğitim aldı. 2015 yılında haziran ayında Enerji Sistemleri Mühendisliğinden, ağustos ayı sonunda ise Mekatronik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezuniyetten sonra ise yaklaşık 2 yıl solar enerji sektöründe faaliyet gösterdi. Askerlik vazifesini de yedek subay olarak tamamladı. Şuan da ise Marmara Üniversitesi İngilizce Makine Mühendisliği bölümünde tezli yüksek lisans yapmaktadır. Ayrıca GENSED'de proje uzmanı olarak çalışmaktadır. İleri seviyede İngilizce ve başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu