Haberler

CSP (Odaklayıcı Solar Güç Sistemleri) Projesi (700MW)

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Dubai Elektrik ve Su Kurumu (DEWA) Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park’ı için dört aşamalı olarak 3,87 milyar $ bütçeli, 700 MW kapasiteli solar güç santralini yapımı ihalesini gerçekleştirdi. Bu proje Bağımsız Güç Sağlayıcı (IPP) modele dayalı, dünyanın en büyük tek yerleşim alanına sahip (CSP) Odaklayıcı Solar Güç Sistemleri santral projesi olacak.

ACWA Power&Şangay Elektrik

Suudi Arabistan’ın ACWA Power şirketiyle Çin’in Şangay Elektrik firması arasında bir konsoryum (uluslar arası ticaret birliği) sağladı. Bu  konsoryum enerji düzeyini kilovat başına 7.3 $ cent ile en düşük fiyat teklifini içeriyor. Projede 260 metre yüksekliğe sahip dünyanın en büyük güneş kulesi de yer alacak. Satın alma anlaşması ve finansal kapanış ise kısa sürede sonuçlanmış olacak.  Proje 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren aşamalar halinde başlayıp faaliyete geçecek.

Dubai CSP Santral Planı Mühendistan

“Bu stratejik projenin ihalesi Dubai’nin yöneticisi olan Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum’un vizyonunu, sürdürülebilir enerjiyi destekleme ve Dubai’yi temiz enerji konusunda dünya çapında bir merkez yapma konusunda bilinçlendirmiştir. Bu vizyon 2050 Dubai Temiz Enerji Stratejisi tarafından yeşil enerjinin Dubai’nin toplam güç üretimindeki payını 2020’de %7, 2030’da %25 ve 2050’de %75 arttırmak için destekliyor.

Dubai Elektrik ve Su Kurumu yöneticisi HE Saeed Mohammed Al Tayer: “Yenilenebilir enerji üretimi üzerine odaklanmamız  dünya çapında maliyetlerin düşmesinde öncülük etti. Avrupa ve Orta Doğudaki solar güç anlaşmalarının fiyatını düşürdü.  Bugün bizim dünyanın en düşük maliyetli CSP projesini almamız bunun en güzel kanıtıdır.” diye belirtti .

The Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park IPP modele dayalı dünyanın en geniş tek yerleşime sahip solar parkı olacaktır. Bu solar park 2020’de 1000 MW ve 2030’de 5000 MW güç üretimi sağlayacaktır. İlk aşama olan 13 MW fotovoltaik sistem 2013’de faaliyete geçti.  Solar parkın ikinci aşaması olan 200 MW fotovoltaik sistem Mart 2017’de kuruldu. Üçüncü aşama olan 800 MW fotovoltaik sistem 2020’de faaliyete geçecek ve Odaklayıcı Solar Güç Sistemleri (CSP) için 700 MW’lık ilk aşama Solar Park’ın dördüncü aşaması olarak 2020’nin ilk çeyreğinde faaliyete geçecek.

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu