CSP (Odaklayıcı Solar Güç Sistemleri) Projesi (700MW)

Odaklayıcı Solar Güç Sistemleri Projesi

Dubai Elektrik ve Su Kurumu (DEWA) Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park’ının  dört aşamalı 3,87 milyar $ bütçeli, 700MW kapasiteli solar güç santrali için ihale gerçekleştirdi. Bu proje Bağımsız Güç Sağlayıcı (IPP) modele dayalı , dünyanın en büyük tek yerleşim alanına sahip (CSP) Odaklayıcı Solar Güç Sistemleri  santral projesi olacak.

ACWA Power&Şangay Elektrik

Anlaşma Suudi Arabistanın ACWA Power şirketiyle Çin’in Şangay Elektrik firması arasında bir konsoryum (uluslar arası ticaret birliği) sağladı. Bu  konsoryum enerji düzeyini kilovat başına 7.3 $ cent ile en düşük fiyat teklifini içeriyor. Projede 260 metre yüksekliğe sahip dünyanın en büyük güneş kulesi de yer alacak. Güç satın alma anlaşması ve finansal kapanış ise kısa sürede sonuçlanmış olacak.  Proje 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren aşamalar halinde başlayıp faaliyete geçecek.

Odaklayıcı Solar Güç Sistemleri Santral
Odaklayıcı Solar Güç Sistemleri Santral

“Bu stratejik projenin ihalesi başkan yardımcısı, başbakan ve Dubai’nin yöneticisi olan Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum’ un yüce vizyonunu sürdürülebilir enerjiyi destekleme ve Dubai’yi temiz enerji ve yeşil bir ekonomi için dünya çapında bir merkez yapma konusunda bilinçlendirmiştir. Bu vizyon 2050 Dubai Temiz Enerji Stratejisi tarafından yeşil enerjinin Dubai’nin toplam güç üretimindeki payını 2020 ile %7, 2030 ile %25 ve 2050 ile %75 arttırmak için desteklenmiştir.  Yenilenebilir enerji üretimi üzerine odaklanmamız  dünya çapında maliyetlerin düşmesinde öncülük etti ve Avrupa ve Orta Doğudaki solar güç anlaşmalarının fiyatını düşürdü.  Bugün bizim dünyanın en düşük maliyetli CSP projesini almamız bunun en güzel kanıtıdır.”  diye belirtti Dubai Elektrik ve Su Kurumu yöneticisi HE Saeed Mohammed Al Tayer.

The Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park IPP modele dayalı dünyanın en geniş tek yerleşime sahip solar parkıdır. Bu solar park 2020 ile 1000 MW ve 2030 ile 5000 MW güç üretimi sağlayacaktır. İlk aşama olan 13MW fotovoltaik sistem 2013’de faaliyete geçti.  Solar parkın ikinci aşaması olan 200 MW fotovoltaik sistem Mart 2017’de kuruldu. Üçüncü aşama olan 800MW fotovoltaik sistem 2020’de faaliyete geçecek ve 700 MW CSP’nin ilk aşaması Solar Park’ın dördüncü aşaması olarak 2020’nin ilk çeyreğinde faaliyete geçecek.

Etiketler

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burayı da inceleyebilirsiniz

Close
Close