EnerjiElektrik

TEİAŞ Nisan 2021 Kurulu Güç Raporunu Yayınladı

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

TEİAŞ (Türkiye Elektrik Üretim ve İletim A.Ş.) Türkiye Nisan 2021 Kurulu Güç Raporunu yayınladı. Buna göre Türkiye Nisan ayı sonu itibariyle toplam 9738 adet aktif güç santraliyle 97376,5 MW kurulu güce ulaştı. Yenilenebilir enerji kurulu gücü ise 51078,6 MW seviyesine yükseldi.

Birincil Kaynaklara göre Nisan 2021 Kurulu Güç ve Santral Adetleri

TEİAŞ’ın açıkladığı verilere göre,

  • Doğalgaz enerji santralleri birincil enerji kaynakları arasında 348 santral adedi ve 25715,7 MW kurulu gücüyle en yüksek kurulu güce sahip santral türü olarak öne çıkmaktadır.
  • Barajlı hidroelektrik santralleri de 133 adet santral sayısı ve 23244 MW kurulu gücü ile ikinci sırada yer almaktadır. Bunu 10119,9 MW ile Linyit, 9484,9 MW ile Rüzgar, 8986,9 MW ile ithal kömür, 8101,3 MW ile akarsu ve 7065,4 MW ile güneş takip etmektedir.
  • Yenilenebilir enerji santrallerinin kurulu gücünün toplam kurulu güce oranı ise %52,45‘e yükseldi. Her ne kadar Türkiye kurulu güç bazında %50’yi geçse de, yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı hala %50’nin altındadır..
Kaynaklara göre Santral Adetleri ve Kurulu Güç
Kaynaklara göre Santral Adetleri ve Kurulu Güç

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere Türkiye enerjide dışa bağımlı bir ülkedir. Bunun en net göstergesi de ithal kömür ve doğalgaz santrallerinin toplam kurulu güçteki payının %35’ini oluşturmaktadır. Kurulu güçteki bu yüzdelik dilim az gibi gözükse de bu kaynakların elektrik üretimindeki payı hemen hemen %50 seviyesini bulmaktadır.

Kuruluşlara Göre 2021 Nisan Ayı Elektrik Kurulu Güç Dağılımı

TEİAŞ Kurulu Güç Raporu, ayrıca kurum ve kuruluşlara göre de santralleri listelemektedir. Kuruluş olarak da EÜAŞ, Lisanssız, Yap işlet devret, serbest tüketim şirketi ve işletme hakkı devredilen santraller olarak kıyaslanmaktadır.

Birincil Kaynaklara ve Kuruluslara Gore Nisan 2021 Kurulu Guc Mühendistan
Birincil Kaynaklara ve Kuruluşlara Göre Nisan 2021 Kurulu Güç

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere ülkemizde daha çok şahıs veya özel şirketlerin kurduğu serbest üretim şirketi santralleri bulunmaktadır. Bu santrallerin toplam kurulu gücü ise 65914,2 MW seviyesindedir. Buna en yakın ise 21428,6 MW ile EÜAŞ santralleridir.

Nisan 2021 Kurulu Güç Raporu Birincil Kaynaklara ve Kuruluşlara Göre Santral Adedi
Nisan 2021 Kurulu Güç Raporu Birincil Kaynaklara ve Kuruluşlara Göre Santral Adedi

Kuruluşların santral adetlerine baktığımız zaman ise lisanssız santrallerin adedinin (8072), serbest üretim şirketi santrallerine (1509) göre çok daha fazla olduğunu görmekteyiz. Bu farkı oluşturan en büyük etken ise 7800 adet santral ile güneş enerji santralleridir. Bildiğiniz gibi güneş enerji santralleri hemen hemen her güçte şebekeye bağlanabilmektedir. Bu yüzden evinize kuracağınız 5 kW’lık bir güneş enerji sistemi de, araziye kuracağınız 5.000 kW’lık bir sistem de santral olarak kabul edilir. Bu sebepten dolayı da lisanssız santral adedi güneş enerjisinden dolayı her zaman yüksek olacaktır.

Kaynak: TEİAŞ

Emre LEBLEBİCİOĞLU

Emre Leblebicioğlu, enerji sistemleri ve mekatronik mühendisliği lisans ve makine mühendisliği yüksek lisans mezunudur. Enerji modelleme, rüzgar enerji santral tasarımı ve güneş enerjisi üzerine akademik çalışmaları vardır. Şuanda da aktif olarak güneş enerji sektöründe çalışmakta ve enerji üzerine de mühendislik danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. İyi düzeyde İngilizce ve temel düzeyde de Almanca bilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu