EnerjiYenilenebilir Enerji

Dünyanın En Büyük Yenilenebilir Enerji Merkezi İnşa Edilebilir!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Uluslararası bir konsorsiyum, Batı Avustralya’da dünyanın en büyük yenilenebilir enerji merkezini kurmayı önerdi. Teklif, güneş ve rüzgar enerjisini kullanarak hidrojen ve amonyak şeklinde 50 Gigawatt’tan (GW) fazla enerji üretecek yakın bir alan geliştirmek için 100 milyar dolar harcamayı içeriyor.

Merkezin öngörülen kapasitesi, kömür, gaz ve yenilenebilir enerji ile çalışan 54 GW’lık mevcut elektrik üretim kapasitesine yakındır. Western Green Energy Hub (WGEB) olarak adlandırılan konsorsiyum, InterContinental Energy, CWP Global ve Mirning Green Energy Limited’den oluşuyor.

WGEH yönetim kurulu başkanı Brendan Hammond, projeyi anlatırken “Toplum için muazzam sosyo-ekonomik faydalar sağlayan, gerçekten uzun vadeli ve sürdürülebilir çok kuşaklı bir ortaklık oluşturmak için arazinin asıl sahipleri olan Mirning People ile birlikte çalışıyoruz” dedi. 

Konsorsiyum yaptığı açıklamada, üç aşamada çalışmayı ve her yıl üç buçuk milyon ton yeşil hidrojen veya 20 milyon ton yeşil amonyak üretmeyi planladığını söyledi. Üretilen hidrojen ve amonyak, elektrik santrallerinde, ağır sanayilerde ve havacılıkta kullanılacak. Konsorsiyum ayrıca, 2030 yılına kadar başlaması muhtemel olan üretimin ardından gemilere yakıt aktarmak için de bir açık deniz tesisi inşa edecek. Merkez, rüzgar yoluyla 30 GW’ın üzerinde güç üretmeyi planlıyor, geri kalanı ise güneş enerjisi kullanılarak üretilecek.

Bu sistemin önerisi ise, çevre bakanlığının geçen ay benzer ancak daha küçük bir öneriyi sulak alanlara uygulama düşüncesinin ve kuş türlerine yönelik bir tehdidi gerekçe göstererek reddetmesinin ardından geldi. Bu konsorsiyumun üç üyesinden ikisi olan InternContinental Energy ve CWP Global, daha önceki teklifi sunan ekibin bir parçasıydı.

Onaylanması halinde bu önerinin, bir Alman şirketi olan Svevind Energy tarafından Kazakistan’da kurulacağını açıklandı. Hayata geçirildiği takdirde bu sistem, şu anda segmentinin en büyük projesi olan 45 GW’lık yenilenebilir enerji projesini geride bırakacak.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu