EnerjiGüneş EnerjisiHaberler

Singapur, Yüzen Güneş Enerjisi Çiftliğini Açtı!

Gelişmelerden haberdar olmak için bizi Google Haberler'den takip edin!

Mühendistan Google News

Bir basın açıklamasına göre, Singapur’un Tengeh Rezervuarı üzerinde bulunan yüzen güneş enerjisi çiftliği resmen açıldı.

Güneş enerjisi çiftliği, 45 hektarlık bir alana yayılan ve kabaca 45 futbol sahası büyüklüğündeki 122.000 güneş panelinden oluşuyor. Devasa büyüklükteki güneş enerjisi çiftliği, şu anda resmi olarak dünyanın en büyük operasyonel iç yüzer güneş PV sistemlerinden biridir.

Güneş enerjisi çiftliği, Singapur’un 2025 yılına kadar güneş enerjisi kapasitesini dört katına çıkarma hedefinin bir parçası olarak, ülkenin küresel iklim kriziyle mücadelede üzerine düşeni yapmasına yardımcı olmak amacıyla kuruldu.

Londra’nın yarısından daha küçük olan ada devleti, büyük güneş çiftlikleri için gerekli arazi kaynaklarına sahip olmadığı için, bunun yerine su yollarını araştırdı.

AFP tarafından hazırlanan bir rapora göre Singapur, nispeten küçük boyutuna rağmen gelişen bir finans merkezidir ve bu onu Asya’daki en büyük kişi başına karbondioksit salıcılarından biri yapmaktadır

Sembcorp Industries basın açıklaması, güneş enerjisi çiftliği tarafından üretilen elektriğin Singapur’un beş yerel su arıtma tesisine güç sağlamak için yeterli olacağını ve bunun Ulusal Su Ajansı’nın yıllık enerji gereksinimlerinin yaklaşık yüzde 7’sini dengeleyeceğini söylüyor.  Açıklamaya göre bu, 7.000 arabayı yollardan çekmeye ve karbon emisyonlarını yılda yaklaşık 32 kiloton azaltmaya eşdeğer.

Yüzen güneş enerjisi çiftliğinin inşaatı Ağustos 2020’de başladı. Sembcorp Industries, COVID-19’un kısıtlamaları nedeniyle, güneş paneli montajını artıracak özel yapım bir mastar tasarlamak için “yeni bir mühendislik ve inşaat tekniği” geliştirildiğini söylüyor.

Yeni üretim sürecinin neden olduğu sorunları doğru bir şekilde belirlemek için PV modüllerinden X-ışını benzeri sinyalleri yakalamak için drone görüntülemesi de kullanıldı. 

Güneş enerjisi çiftliğinde kullanılan şamandıralar geri dönüştürülebilir, UV ışınlarına ve korozyona dayanıklı yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) kullanılarak yapılmıştır. Güneş panelleri ise zincirler ve beton bloklar kullanılarak rezervuarın tabanına sabitlenir.

Singapur, iklim hedeflerine ulaşmak için gerekli güneş çiftliklerini inşa etmek için su yollarına ve kıyılarına bakmaya devam edecek. Ülke hükümeti ayrıca yakın zamanda Singapur kıyılarından Singapur’u Malezya’dan ayıran Johor Boğazı’na uzanan 13.000 panelli bir güneş enerjisi çiftliğinin inşasına da onay verdi.

Kaynak
Interesting Engineering

Elif YILMAZ

Ben Elif Yılmaz, Mühendistan platformunda aktif olarak editör, SEO editörü ve SEO uyumlu metin yazarı olarak görev yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu